Yaşlandıkça yer çekimi, güneşe maruz kalmak ve stres nedeniyle yüzde birçok değişiklik meydana geliyor. Ağız ile burun arasında beliren derin çizgiler, gıdıda artan yağ miktarı nedeniyle ortaya çıkan sarkma, yanak ve çenedeki çökmeler de buna dâhil. Günümüzde anti-aging kremler ve serumlar bu belirtilerin daha geç oluşması adına kullanılsa da uzun vadede yeterli değil. İşte bu noktada face lifting, yani yüz germe operasyonları devreye giriyor. Her yıl daha da geliştirilen face lifting yöntemlerinde önce uygulama süresi kısaltıldı, akabinde uygulama sonrası ortaya çıkan izler kulak arkasında toplanmaya başlandı. Bugün ise sayısız alternatif yöntemle karşımızda…


Dr. Coşkun Levent Taşçı, yüz gençleştirme tekniği olan 3D Face Lifting hakkında bilgiler verdi.


Her hastanın ihtiyacı doğrultusunda üretilen onlarca farklı infrared lazer, ipler ve tek dalga boyunda tedavi edici ışık veren fraksiyonel teknolojiye sahip olan bu uygulama, yaşlanmanın ikinci ve üçüncü boyutu olan kırışıklıklarla savaşıyor ve doku kalitesini de artırıyor. Bu nedenle de klasik, askılı yüz germe operasyonları karşısında iddialı bir alternatif oluşturuyor. Dr. Coşkun Levent Taşçı ise konu hakkında şunları söylüyor: "Yüz gençleştirme dendiğinde artık birçok kadın lazer teknolojisinin önemini gayet iyi biliyor çünkü yüz üç boyutlu bir şekilde yaşlanır. Sarkar, kırışır ve doku kalitesiyle içeriği kaybolur. Cildimizin genç görünmesini sağlayan hyalüronik asit ve kolajen gibi temel yapı taşları da zamanla yok olur. Bugüne kadar yapılan klasik yüz germe operasyonlarında cilt tek boyutlu ele alınıyordu. Yani sadece sarkmalar tedavi ediliyordu. Geliştirilen lazer cihazları sayesinde yaşlanmanın ikinci ve üçüncü boyutu olan kırışıklık ve doku kalitesinde de iyileştirme yoluna gidilmesi mümkün. Üstelik bu lazer uygulamalarıyla, kaybedilen temel yapı taşlarının tekrar üretilmesi için cilt uyarılıyor, eksik maddeler de yerine konuyor."


Ultherapy nedir?


Lazer yerine ultrason ile gerçekleştirilen bir yüz germe operasyonuna başvurmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Ameliyatsız yüz asma teknolojisi olan Ultherapy, diğer ultrason uygulamalarında olduğu gibi uygulama başlığı cilde değdirilerek yapılıyor. Doktorun çalışma alanını planlayabilmesi için cilt ve cilt altı dokusu Ulthera cihazının ekranında görülüyor. Ardından aynı uygulama başlığı ile cildin 4.5mm ve 3mm altına odaklanmış termal hasar odakları ile cildin bu işlemden olumlu bir şekilde tahrip görmeden faydalanması sağlanıyor. Cilde ulaşan enerji sayesinde stimulasyon artıyor ve ciltte yeni kolajen oluşumu sağlanıyor. Sıkılaşma etkisi meydana gelerek, zaman içinde doğal bir yüz germe etkisi elde ediliyor. Üstelik tek bir uygulama ile yenileme süreci hemen başlıyor, ancak istenen sonucun ortaya çıkması için 60 ila 90 gün arası bir süreç gerekiyor.


Homeopatik reçeteler


Dr. Sangeeta Sahi, Bio Face Lift hakkında bilgiler verdi.


Yüz germe operasyonları bu kadarla da sınırlı değil. Uygulama sırasında acı vermeyen ve sonrasında iz bırakmayan lazer ile ultrason tedavisinin yanı sıra akupunktur ile de tazeleme işlemi yaptırmak mümkün. Bio Face Lift olarak bilinen bu yöntem doğal bir yöntem. Madonna ile Gwyneth Paltrow’un favori uygulamaları arasında olduğu bilinen bu yöntem, çeşitli doğal metotları bir araya topluyor. Yüze yabancı bir madde enjekte etmeden, doğal yöntemlerle biyolojik dengeyi sağlayarak ve kişinin DNA’sını uyararak, yüzün gençleşmesi için gerekli hormon ve kolajenin üretimi sağlanıyor. Bir ile bir buçuk saat arası süren sekiz seanstan oluşan Bio Face Lift’in her seansı üç farklı aşamadan oluşuyor.


“İlk etapta akupunktur noktalarına parmaklar ile yapılan ve kaslara pasif jimnastik yaptıran Acupressure masajını gerçekleştiriyorum. Ardından vücut enerjisini dengelemek için yapılan, yüzdeki enerji dağıtımını başlatan ve enerjiyi vücuttaki meridyenlere ulaştıran akupunktur uygulanıyor. Son aşamada da yüzün kendi kendini yenileyebilmesini için ana hücrelerin kolajen üretimini hızlandıran, kişinin cilt yapısına özel olarak hazırladığım homeopatik terapi bileşenlerini yüze enjekte ediyorum” diyen Dr. Sangeeta Sahi, Bio Face Lift’in birden çok avantajı olduğunu da belirtiyor. "Öncelikle uygulama sırasında yüze herhangi bir yabancı madde enjekte edilmiyor. Hemeopati terapiyle uyarılan hücreler, kendine kendine gençleştirici hormonlar salgılamaya başlayarak cildin içeriden tedavi olmasını sağlıyor. Üstelik tüm bunlara ek olarak uygulanan lenfatik drenaj ile ödemin ve hücresel toksik atıkların vücuttan uzaklaştırılması sağlanıyor. Verilen homeopatik ilaçlar zayıflamaya da yardımcı oluyor."Yüz asma tekniği nedir?


Dr. Nihat Dik, ameliyatsız yüz asma tekniği hakkında bilinmeyenleri anlattı.


Vücudumuzu gizleyen kalın kıyafetlerimizi çıkarıp ince kıyafetlere geçtiğimiz, içimizin kıpırdadığı daha çok gezmek, eğlenmek isteyeceğimiz yaza hazırlandığımız şu günlerde hızla sarkan, kırışan yerlerimize de çareler arıyoruz. Hızlı, etkili, ekonomik ve konforlu olması sebebi ile en çok merak edilen ve başvurulan çarelerden biri olan “iple asma” tekniği hakkında her şeyi Medikal Estetik Uzmanı Dr. Nihat Dik anlattı.

Ameliyatsız yüz germe ve asma nedir?


Ameliyatsız yüz germe işlemi aynı zamanda Ultra V Lift diye de bilinen, çok daha doğal görünen sonuçlar yaratan düz ya da kılçıklı ameliyat iplikleri kullanılarak yapılan germe tekniğidir. Aynı zamanda Kontur Lifti, siluet lifti, rus ipi, aptos ip lifti olarak da bilinir. Yoğun iş temposu içerisinde ciddi ve iyileşme süreci çok uzun olan açık operasyonlardan kaçınan ve maskemsi bir görüntüden çok neredeyse işlem görmemiş kadar doğal ancak çok daha enerjik ve genç bir görünüm isteyenler için biçilmiş kaftandır diyebiliriz. Ameliyatsız yüz asma işlemi ise kılçıklı ve daha kalın iplerin kanul yardımıyla sarkan bölgelere yerleştirilerek askıya alınması yöntemidir.


İple asma işlemi nasıl yapılır?


İple asma işlemi, daha güvenli ve çabuk sonuçlar görebileceğiniz, özellikle sarkan yanak ve çene görüntüsü için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu işlemde elastikiyeti kaybolmuş bölgeleri tekrar eski pozisyonuna getirmek için alerji yapmayan PDO ameliyat iplikleri kullanılır. Cildin altına minimal düzeyde girilen bu işlem sayesinde çok yoğun hazırlık ve uzun süren açık ameliyatlara göre daha uygun fiyata daha güvenli sonuçlar alınır ve bu sonuçlar yaklaşık 2 yıl kadar dayanır. Aynı zamanda hastanın işlem sonrasında günlük aktivitelerine dönmesi çok daha kısa sürmektedir. İple germe tekniği, çok kısa bir iyileşme sürecine sahip ve bazı doktorlar bu yüzden bu işlemi öğle-arası-lifti veya hafta sonu lifti olarak adlandırıyor. Çünkü yalnızca 30 dakika içinde işlem tamamlanabiliyor. Ameliyata ihtiyacı ortadan kaldıran bu iple yüz germe işlemi, son dönemde oldukça ilgi görmektedir. Popülerliği arttıkça uygulayan sayısı artan bu işlemin ancak işinin ehli kişilerce yapılmasını tavsiye ediyoruz.


Ultra V Lift yüz germe kimler için idealdir?


Bu işlem, çok yoğun sarkma ve oturmuş derin çizgilere sahip olmayan kişiler için idealdir. Hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilen iple germe işlemi genellikle 35 ila 60 yaş arası, daha genç ve dinamik görünmek isteyen ancak yüzünde çok ciddi elastikiyet kaybı yaşamadığından ciddi ve açık bir yüz gerdirme operasyonuna ihtiyaç duymayan kişilere uygulanmaktadır.


Uni Cog yüz asma kimler için uygundur?


Ciddi ameliyatlardan kaçınan, doğal sonuç isteyen, kısa sürede sonuç almak isteyen kişilere uygundur. Yaşı daha büyük veya daha fazla elastikiyet kaybı ve çok derin kırışıklıkları olanlar için ise farklı ameliyat iplikleri ile asma işlemi daha iyi sonuçlar vermektedir. İnce bir dış cilt tabakasına veya yüzünde çok düşük miktarda yağ dokusu bulunan kişiler için daha uygundur. Çok ince, çok hassas, çok gevşek dokulu bir deriye sahip kişilere uygulanabilir. Yüksek dereceli, çok dramatik sonuçlar isteyen hastalara tavsiye edilebilir. Yüksek derecede elastikiyetini kaybetmiş, sarkmış cilde ve de derinleşmiş, yerleşmiş çizgi ve kırışıklıklara sahip kişiler için uygundur.


Uni Cog yüz asma nasıl gerçekleştirilir?


Tırtıklı poliproplen veya intradermal iplerin, tünel tekniği ile derinin en üst yüzeyinin hemen altına girilip yerleştirilmesi şeklinde gerçekleşir. Ciltte ince uçlu iğneler yardımıyla çok ufak girişler oluşturulur ve ipler hafif zig zag hareketleriyle yerleştirilir. Bu sayede dokuya daha sıkı tutunmaları sağlanır. İple yüz asma işlemi lokal anestezik kullanılarak gerçekleştirilir ve işlem sonrasında yatılarak tedaviye veya iyileşme sürecine gerek yoktur.


İple yüz asma işleminin faydaları nelerdir?


Geleneksel yüz germe operasyonuna göre iple ameliyatsız yüz asma işleminin birçok faydası arasında en başta kısa bir sürede uygulanmasını, hızlı iyileşme sürecini ve uygun fiyatlı olmasını sayabiliriz. Birçok kadın ve erkeğe daha sıkı ve daha genç görünen bir cilde hızlı ve kolay şekilde sahip olma fırsatını vermektedir. Genel anesteziye gerek duyulmadan yalnızca lokal anestezi ile gerçekleştirilmesi sayesinde bilinciniz tamamen açık olacak şekilde tüm işlemi görebilir, işlemi uygulayan doktorunuz ile konuşabilir ve tam olarak şikayetçi olduğunuz noktaları söyleyebilirsiniz. Aynı zamanda açık cerrahi operasyon sonrasındaki gibi haftalarca geçmeyen, çok yoğun yara izleri, şişlik ve morluklar yerine yalnızca iğnelerin kıl köklerine gizlenmiş minik izleri kalır ve çok kısa sürede bunlar da geçer.


İple yüz asma işlemi güvenli midir?


Uzman ve bu konuda tecrübeli bir doktor tarafından gerçekleştirildikçe evet, oldukça güvenlidir. Ultra V Lift yüz germe işlemi sonrasında küçük morluklar haricinde başka bir problemle karşılaşılmaz. Kullanılan ipler, poliproplen denilen ve sağlık için uygunluğu kanıtlanmış PDO denen ameliyat iplikleridir. Bu ipler aynı zamanda cerrahide beyin, kalp ve abdominal operasyonlarda uzun yıllardan beri ameliyat ipliği olarak kullanılmaktadır. Lokal anestezi yöntemiyle uygulanan, genel anesteziye ihtiyaç duyulmayan bir işlem olduğundan genel anestezide rastlanan hiçbir riski taşımaz.


İyileşme ve günlük hayata dönme süreci

Çoğu hasta hemen uygulama sonrasında günlük aktivitelerine dönmektedir. Bu süre zarfından önce ağzın çok geniş açılması veya abartılmış mimiklerin yapılmasından kaçınılmalıdır. İşlemden 3 hafta sonrasına kadar ise yüzün ovuşturulmasından ve yüz üstü yatmaktan kaçınılmasını tavsiye ediyoruz. Yüze fazla baskı yapılmaması gerekmektedir. Bu 3 haftanın da sonunda işlem gören bölgeleri normal olarak hareket ettirmeye başlayabilirsiniz. İşlemin ardından ilk birkaç gün içerisinde bazı şişlik, kızarıklık veya morluklar olması doğal olarak karşılanmakta ve bunları azaltmak için buz kompresi uygulanması önerilmektedir. Hastanın yüzünde hissedeceği rahatsızlık hissi diğer cerrahi operasyonlara göre minimum düzeydedir, işlem sonrası ilk birkaç gün içerisinde hafif bir kaşıntı hissi görülebilir. İşlemin sonrasındaki ilk günde başınızı kaldırmak ve yüksekte tutmak, şişlikleri azaltmaya yardım eder. Cildinizdeki gençleşme işlemin hemen ardından kısmen fark edilir. Cilt dokusundaki ipler, cildin doğal kolajen formasyonu giderek etrafını sararak güçlenmelerine ve ilk altı ay boyunca etkisi kalıcı olarak devam edecek bir lift oluşturmaya yardım edecektir.


İple yüz asma işlemi olası yan etkileri nelerdir?


Risk veya komplikasyonlara rastlanma olasılığı sıfıra yakın denecek kadar nadirdir. Komplikasyon veya yan etkiler yalnızca kısa süreli sonuçlardandır ve eğer işleminiz uzman bir doktor tarafından uygulandıysa işlemden çok kısa bir süre sonra kaybolacaktır. Ayrıca iple yüz asma işlemi tamamen tersine çevrilebilir bir tekniktir ve ihtiyaç duyulur ise işlemden bir ay sonrasına kadar rahatlıkla çıkarılabilir.


Facebook Yorumları

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!

İnternet sitemizde kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak ve tercihlerinizi yönetmek için Çerez Politikası, daha fazla bilgi için Aydınlatma Metni sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Sitemizi kullanarak çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz.