Coolaser nedir?

Amerika'da Kim Kardashian'ın güzellik sırrı olarak ortaya çıkan, Hollywood yıldızlarının yeni gözdesi Coolaser'ı René Clinic Estetik Cerrahi Bölümü'nden Prof. Dr. Reha Yavuzer anlattı.

Hollywood yıldızlarının yeni güzellik sırrı: Coolaser

Coolaser, gelişmiş bir lazer teknolojisi olup amacı deriyi yakmadan üst tabakanın uzaklaştırılmasıdır. Bu işlem sonrasında alttan yeni, genç daha parlak ve pürüzsüz bir cilt gelişimi meydana gelir. Lazerin derin tabakalara yaptığı etki ise kollajen üretiminde artıştır. Kısaca Coolaser üst tabakayı yenilerken altta da yıllar içinde azalan kollajen dokunun yerine konulmasını sağlar.

 

2016 yılında Los Angeles'ta özellikle Hollywood yıldızları arasında en çok tercih edilen uygulama olarak dikkat çeken, çok hassas bir laser olan coolaser derinin üst tabakasında 10 ile 20 micron arasında etki gösterir. Uzman bir plastik cerrah veya dermatolog kullanımının şart olduğu Coolaser verilen lazer enerjisinin şekline göre derinin üst tabakasını alıp alttan yeni sağlıklı derinin gelmesini sağlar. En sık yüz ve el sırtına uygulanan bu özel lazer enerjisi sadece derinin üst tabakasını almakla kalmaz aynı zamanda derin tabakada mesajcı proteinleri aktive ederek yenilenme sürecini hızlandırır. Uygun enerji dozlarının seçimine göre yüz ve el en sık uygulanan bölgeler olsa da tüm vücuda uygulanabilir. Diğer lazerlerden bu farkları ile ayrılırken aynı zamanda ısı hasarı da oluşturmaz.

 

Coolaser kimler için uygundur?

 

 • Parlaklığını kaybetmiş derilerde

 

 • Deri yüzeyi pürüzlü bir görüntüye sahipse veya daha pürüzsüz bir cilt hedefleniyorsa

 

 • Geniş porları olan derilerde

 

 • Eski sivilce izleri olanlarda

 

 • Hafif çatlaklarda

 

 • Hafif deri lekelenmelerinde

 

 • Yukarıdaki sorunlar olmadan yaşlanmayı geciktirici olarak 35 yaş sonrasında

 

 • Deri yenilenmesini ve nemlenmesini artırmak için

 

Değerlendirmeyi takiben yapılacak bilgisayarlı analiz ile uygun bir aday olup olmadığına karar verilerek tedavi planlanır. Uygulama kadınlarda olduğu erkeklerde de en çok tercih edilen uygulamalardandır.

 

 

Coolaser hangi bölgelere uygulanır?

 

Yüz gençleştirme ve cilt canlandırmada için kullanılan bu tedavi programı en çok yüz ve el için tercih edilmektedir.

 

 • Yüz

 

 • El sırtı

 

 • Dekolte bölgesi

 

 • Karın ve bacak bölgesi çatlaklar için

 

 • Tüm vücut deri pürüzsüzlüğü için

 

Coolaser kimlere yapılmaz?

 

Uygulama bölgesinde aktif enfeksiyon varlığında, hamilelerde, keloid gelişimi olanlarda, yara iyileşmesini bozan ağır kronik rahatsızlıklarda (kontrol dışı diyabet,yüksek doz steroid kullanımı gerektiren rahatsızlıklar), yoğun sigara içicilerde uygulama tercih edilmez.

 

Coolaser öncesi neler yapılmalı?

 

Her birey öncelikle klinik olarak değerlendirilir, ardından bilgisayarlı analiz ile uygulamanın uygun olup olmadığına ve kaç seansa ihtiyaç olduğuna karar verilir. Sigara içenlerde uygulamadan iki hafta önce sigaranın bırakılması gerekir.

 

 

Coolaser kaç seans yapılmalı?

 

Uygulama seans sayısı 1-6 arasında değişir. Seans sayısı yapılan değerlendirmeye göre karar verilir. Çoğu hasta 2 veya 4 seanslık protokole uygundur. Seans aralıkları 20 ile 40 gün arasında değişir. Seans aralığına takipler sırasında kişinin gösterdiği iyileşme özelliklerine göre karar verilir. Her seans ortalama 45-60 dk sürer.

 

Coolaser sonrası neler yapılmamalı?

 

Uygulama sonrası verilen kremlerin ve verildiyse eğer ilaçların tarif edildiği şekilde kullanılması iyileşmenin hızı ve kalitesi açısından büyük önem taşır. Uygulama sonrasında en az 30 gün süreyle solaryum veya güneşlenme yapılmamalıdır. Sigara kullananlarda uygulama sonrası ilk 20 gün sigara içmemeleri tavsiye edilir.

 

Coolaser uygulama sonrası iyileşme süresi...

 

Uygulama sonrası 1-3 gün boyunca kızarıklık ve ilk günlerde daha fazla olmak üzere 7 güne kadar soyulma ve pullanma meydana gelir. Özellikle bu dönemde size verilen bakım kitini kullanmanız çok önemlidir. Seanslarda uygulanacak enerji düzeyleri, atış sayıları ve kullanılacak paternlere göre bu süre daha kısa veya daha uzun olabilir. Çalışan bireyler için sıklıkla cuma günü yapılan uygulama sonrası salı günü işe gidebilmek mümkün olur. Şayet daha kısa sürede iyileşmek isteniliyorsa bu takdirde her bir uygulamadaki enerji düzeyi düşürülür ancak total seans sayısı artırılır. İyileşme boyunca güneşten ve ultraviyoleden sakınılması gerekir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön