Dönem makyajları: 1920’li yıllarda makyaj

Her dönem modanın değişmesi ile beraber makyaj uygulamaları da değişmiş. Dönem makyajları dosyamızda 20. Yüzyıl boyunca dönemin modasına göre şekillenen makyajlara bir göz atacağız.

Dönem makyajları: 1920’li yıllarda makyaj

1920’li yıllarda 1. Dünya Savaşından yeni çıkan ve bu süreçten çok bunalan insanlar eğlence sektörüne zaman ayırmaya ve kabare, tiyatro, caz salonları gibi eğlence mekânlarında çokça zaman geçirmeye başladılar. Haliyle bu dönemin modası da oldukça şatafatlı, göz dolduran ve ihtişamlı parçalardan oluşmuştur. Döneme damgasını vuran makyaj stilleri ise yazının devamında.

 

Yüz: 1920’li yıllarda beyaz ten çok moda. Kadınlar yüzlerinde oldukça mümkün olduğunca fildişi gibi bir görünüm elde etmeye çalışmışlar. Bunun yanında mat görüntüden hoşlandıkları da çok aşikâr. Zira bolca pudradan bahsetmek mümkün.  Keskin kontör çizgilerinden ziyade yüzü daha masum ve yuvarlak gösteren bir ten makyajı tercih ediliyor.

 

 

Gözler: Gözlerde de yine masumiyet ön planda. Oldukça belirgin ve koyu renkler kullanılmasına rağmen gözleri yuvarlak gösterecek kontörler uygulandığı için koyu gözlerle masum görüntüler elde edilmiş. Yine keskin hatlardan uzak dumanlı ve kullanılan koyu renklere rağmen yumuşak bir göz makyajı ve bolca rimelden yararlanılmış.

 

Kaşlar: 1920’li yıllarda kaşlar incecik ve keskin hatlardan uzak tasarlanırmış. Uçları da aşağı bakacak modeller ile yine yüze masumiyet katma çabasını görüyoruz.

 

 

Dudaklar: Makyajda en vamp olan yer dudaklar. Mümkün olduğunca koyu kahverengiler ve koyu kırmızılar kullanışmış bu dönemde. Fakat yine keskin ve net çizgilerden uzak kalp şeklinde dudaklar moda. Hatta çokça meşhur olan kenarları boş bırakıp ağzı oldukça küçük gösterme modası da yine bu döneme ait.

 

Yanaklar: Allık olarak açık pembeler çokça kullanılmış ve keskin hatlardan hoşlanılmadığı için kontör uygulaması çok fazla kullanılmamış. Bronzer’ ın ise B’ si dahi yok.

 

 

Tırnaklar: Tırnaklarda en sık görülen manikür çift taraflı yarım ay manikürü. Tırnak törpüleri ise yuvarlak.

 

Saçlar: Kısa kesilmiş saçlar çok moda.  Dümdüz ya da parmak dalgası dediğimiz S şeklindeki dalgalar ile şekillendirilen bu saçlara ince saç bantları ya da tüllü şapkalar eşlik ediyor.

 

 

 

Feraye Aydın

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön