Güzel mi yoksa ideal burun mu?

Burun tiplerine göre uygulanabilecek estetik uygulamalar...

Güzel mi yoksa ideal burun mu?

Dış görünüşünden memnun olan kişi çoğu zaman kendisi ile barışık, iş hayatında ve sosyal ilişkilerinde daha başarılı, aşk ve evlilik hayatında daha kolay mutlu olabilmektedir. Kişinin kendini aynada güzel ve alımlı görmesi özgüveninin artmasına ve insanlarla daha çabuk iletişim kurmasına olanak sağlar. Burnunun yüzüne hiç yakışmadığını, bazı kişilerde bu kusur öyle bir takıntı haline gelir ki, bireyin iş ve sosyal hayatını tam bir kabusa çevirebilir...

 

Ortalama beğeni kriterlerinin dışında pek çok burun tipi ve şekil bozukluğu olabilmektedir. Genetik faktörler, travma, geçirilmiş ameliyatlar burundaki şekil bozukluklarının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Rinoest Klinik’ten Op. Dr. Coşkun Şanverdi,  “Estetik operasyon uygulamalarında her şeyden önce kişinin sağlığının ve hayat kalitesini arttırmanın öncelikli olduğunu vurgularken, burun tiplerine göre uygulanabilecek estetik uygulamalar hakkında bilgiler veriyor…

 

Burun tiplerine göre estetik uygulamaları…


Dar burun estetiği 

Burnu kabaca 3 bölüme ayırırsak üst 1/3 kemik kısımdan, orta 1/3 kıkırdak çatıdan, alt 1/3 burun ucundan oluşur. Burnun tamamında darlık olabileceği gibi, kısmi de olabilmektedir. Özellikle alt ve orta kısımlardaki darlıklar ciddi burun tıkanıklıklarına neden olabilmektedir. Genetik nedenlerle burun bu yapıda olabildiği gibi, hastaların bir kısmı estetik burun ameliyatı geçirmiş ve burnun yapısal kıkırdakları maalesef fazla çıkarılmış olabilmektedir. Bu hastaların hem burun şeklinin düzeltilebilmesi, hem de burundan rahat nefes alabilmeleri için burnun orta ve alt kısmındaki eksik kıkırdaklar yine burun içerisinden alınan kıkırdaklarla(yeterli miktarda kıkırdak malzeme yok ise genellikle kulak veya kaburga kıkırdağı kullanılabilir) tamamlanır, desteklenir. Altyapısının yeniden oluşturulduğu fonksiyonel ve estetik burun cerrahisi ile tüm sorunlar düzeltilebilir. Üst kısımdaki kemik yapı darlıkları nispeten daha azdır, kemiğe yeni şekil verilerek sorun kolaylıkla düzeltilir.

 

Büyük (hacimli) burun estetiği

Burnun kemik ve kıkırdak yapıları aşırı gelişmiş, hacimli olunca, burun da o oranda hacim kazanacaktır. Yüze oranla daha büyük görünen bir burun görselliği olumsuz etkileyecektir. Kemik ve kıkırdak yapıdan, yüze uyumlu bir küçülme için çıkarım yapıldığı ve burnun kendi içinde orantısı sağlandığı takdirde sonuç çok iyi olacaktır.

 

Eğri burun estetiği

Çoğunlukla burnun orta 1/3 kısmındaki kıkırdak yapı eğrilikleri nedeniyle oluşur, birlikte sıklıkla burun ucu da orta hattan sapar ve deforme olur. Burun C veya S şeklini alır. Üst 1/3 kemik kısımda eğriliğe eşlik edebilir. Eğrilikler bazen hafif, bazen de ciddi deformasyon ve solunum problemlerine neden olabilmektedir. Düzeltilmesi en zor sorunlardan biridir, iyi sonuçlar almak için cerrahın bu ameliyata özel ilgisi ve yoğun tecrübesini gerektirir. Kemik ve kıkırdak yapılar fiziğin kuralları gözetilerek düzgün kıkırdak ve dikişlerle düzeltilir. Yapılandırmalı burun cerrahisi ile deyim yerindeyse bina büyük oranda yıkılıp baştan yapılır. Tecrübeli ellerde sonuçlar çok iyidir.

 

Kemerli burun estetiği

Ülkemizde sıklıkla görülen burun şeklidir. Kemik törpülenerek kolaylıkla düzeltilir. Birlikte burun ucu da sarkık(düşük) olabilir. Bu sarkıklık burun sırtındaki kemeri göreceli olarak fazla gösterebilmektedir. Bazen bu yanılsama nedeniyle, bazen de daha güzel olacağı düşüncesiyle kemer çok çıkarılmakta, ardından burun ucu kaldırılınca kayak pisti gibi burunlar oluşmaktadır. Bu hastaların önemli bir kısmı mutsuz olup düzeltme ameliyatları geçirmektedirler. Bu nedenle kemerin kararında çıkarılması önemlidir.

 

Düşük (sarkık) burun estetiği

Burun ucunun kıkırdak desteğinin maruz kalınmış travmalar, genetik nedenler veya geçirilmiş ameliyatlar nedeniyle yetersiz olması, birlikte burun ucunun aşırı hacimli olabilmesi nedeniyle bu sorun oluşmaktadır. Yaş ile birlikte de tüm destek dokuları zayıfladığı için burun ucu da sarkabilmektedir. Sadece görsel değil, nefes alma sorunlarına da neden olabilmektedir. Burun ucu kıkırdağını septum dediğimiz burnun en önemli taşıyıcısı olan orta bölme kıkırdağına sabitleyip, destek kıkırdakları ile sağlamlaştırılınca sorun halledilir. Bu şekilde yapılmış bir kaldırma işlemi sonucu burun bir daha düşmez. Bu işlem ile üst dudakta herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır. Burun ucu kişinin cinsiyetine, burun ve yüz yapısına göre yeniden konumlandırılır.Yetersiz kaldırma işlemi gibi aşırı kaldırma da başarısız ameliyat ve mutsuz hastalara neden olabilir, dikkat edilmelidir.

 

Uzun (aşırı projekte) burun ucu estetiği

Burun ucunun yanaktan öne doğru aşırı mesafeli halidir(pinokyo burun). Burnun yapısı doğuştan böyle olabildiği gibi, sıklıkla geçirilmiş estetik ameliyatlar sonucu da görülebilmektedir. Burun ucunu şekillendiren kıkırdaklar, burnun kalanına ve yüze göre aşırı hacimlidir. Kıkırdaklar uygun forma sokularak sorun çözülebilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, çenenin geride olduğu durumlarda burun ucu göreceli olarak büyük görülebilir. Böyle durumlarda çözüm burun ucunu küçültmek değil, çeneyi öne doğru uzatmaktır.

 

Basık burun ucu estetiği 

Pinokyo burnun tersine burun ucu kıkırdakları burnun diğer bölümlerine ve yüze göre az gelişmiştir. Operasyon sırasında burun içinden alınan kıkırdak parçaları burun ucuna eklenip orantı sağlanarak burun uzatılabilir.

 

Geniş burun ucu estetiği

Burun ucu kıkırdaklarının yanaklara doğru aşırı yayvan hali nedeniyle olur. Kıkırdakların dikişler yardımı ile toparlanmasıyla bu yayvanlık giderilir. Önemli nokta burun ucu simetrisini sağlamak, var olan asimetrileri gidermek, burun deliklerinin şeklini ve orantısını iyi sağlamaktır. Burundaki yayvanlığa kalın burun ucu cildi eşlik ediyorsa, sorun ve çözümü daha karmaşık hal almaktadır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön