Sağlıklı yaşam kurallarına dikkat ederek mutlu olun!

Sağlıklı bir hayat, pozitif bakış açısı ve mutluluk getirir. Bu 7 kurala uyarak sağlıklı ve mutlu bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam kurallarına dikkat ederek mutlu olun!

Sizin için hazırladığımız listeye daha fazla madde eklenebilir. Fakat basit anlamda daha sağlıklı ve dolayısıyla daha mutlu yaşam için bu 7 kurala dikkat etmelisiniz.

Her sabah kahvaltı edin
Sabahları kahvaltı yapanlar zaten bizim için birer şampiyon. Araştırmalara göre kahvaltı eden insanlar daha fazla mineral ve vitamin almaya eğilimli. Yağ ve kolestrol açısından kahvaltı etmeyenlere göre daha az risk taşıyorlar. Sağlıklı bir kahvaltıda bulunması gerekenler; protein, karbonhidrat ve az miktarda yağ. Tek bir besinle vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayamayacağınızdan kahvaltınızda çeşitlilik olması çok önemli.

Beslenmenize balık ve Omega 3- yağ asitli besinleri ekleyin
Balık içeriğindeki protein ve katı yağ açısından zararsız olan Omega-3 yağı barındıran bir besindir. Kalp krizi riskini de azaltır. Omega-3 balıkta olduğu gibi aynı zamanda soya peyniri, soya fasulyesi ve ceviz gibi besinlerde de var. Kalp krizini azaltmasının yanında Omega-3 aynı zamanda bağışıklık sisteminide güçlendiriyor. Alerji, astım ve egzemaya da iyi geliyor.

Sosyal olun
Gönüllü işler yapın ya da bir klübe üye olun. Ne yaparsanız yapın insanlarla iletişim halinde olmaya özen gösterin. Topluluk ile yapılan aktiviteler fiziksel ve ruhsal sağlığınıza iyi gelir. Böylece bilgi ağınız ve cesaretiniz gelişir. Arkadaşlarınız ve aileniz sizi ruhsal olarak destekler. İletişim hayatınızı kolaylaştırır. Aidiyet hissine sahip olacağınızdan depresyon ve kaygı riskiniz azalır.

Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin
Egzersiz; kilo korunmasına yardımcı olur, kasları ve kemikleri güçlendirir, yüksek tansiyon ve diyabet riskini düşürür, fizyolojik sağlığınıza katkıda bulunur, kalp krizine bağlı ölüm olasılığını ve erken doğum riskini azaltır. Daha hızlı hareket eder ve düşünmenize yardımcı olur. Daha fazla enerji depolamanızı sağlar. Eğer spor salonuna gidecek vaktiniz ya da bütçeniz yoksa, yürüyün. Telefonla konuşmak veya diş fırçalamak gibi basit işlerle uğraşırken sürekli hareket halinde olun. Bunun dışında evinizin etrafında en az 30 dakika yürüyün. Yürüyüş dışında günlük hayatınızda merdiven kullanmaya, alışveriş merkezlerinde yürümeye, iş arkadaşınıza mail atmak yerine masasına gitmeye özen gösterin.

Hobi edinin
Rahatlatıcı aktiviteler olduğundan hobiler genellikle eğlencelidir. Bazı insanlar el işlerinden, bazıları spor bazıları da sanata meyillidir. Hobileriniz sayesinde sürekli hareket edersiniz ve televizyon karşısında harcadığınız vakti harcamazsınız. Hobiler sizi hayata bağlar.

Beslenmenize ve suya önem verin
Sağlıklı beslenerek kanser, erken yaşlanma ve erken bunama risklerini azaltmış olursunuz. Bağılıklık sisteminiz güçlü olacağından kolay kolay hasta olmazsınız. Meyve ve sebzeleri beslenmenizden eksik etmemeye özen gösterin.

Suyun yaşamsal faaliyetlerinizi sürdürebilmeniz için önemli bir sıvı olduğunu bilmeyen yoktur. Kalp, beyin, böbrek ve karaciğer gibi hayati organlarınız fonksiyonlarını su sayesinde gerçekleştiriyor. Bu nedenle suyunuzu nereye giderseniz gidin yanınızdan ayırmayın.

Plan yapın
Günlük hayatınızı kolaylaştıracak ve yapmanız gerekenleri yoluna sokmak için yapabileceğiniz en iyi şey plandır. Yediğiniz yemekten, sosyal ihtiyaçlarınıza göre her şeyi planlamak hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön