Estetiksiz kariyer artık zor mu?

İşteki rekabet güzelliğe de yansıdı. İş bulmak ya da kariyer basamaklarını koşar adım tırmanmak istediği için estetik müdahaleye başvuranların sayısı artıyor.

Estetiksiz kariyer artık zor mu?

Güzellik neden bu kadar önemli ve nasıl oluyor da bedenlerimiz ruhlarımızın önüne geçti? Prof. Dr. Ahmet Karacalar, beklemediğiniz bir yanıt veriyor bu soruya: “Ruhumuzun sağlam kalabilmesi için estetik dokunuşlar artık neredeyse bir zorunluk.” Her insan ergenlikten başlayarak bedeniyle ilgilenmek zorunda. Neden mi? Gençlerin okul başarılar iş hayatına atıldıklarında yüzde 30 etkili olurken, görünüş de o kadar etkili.

Bu durum, kariyer estetiği gerçeğini hayatımıza sokuyor. ABD merkezli araştırmalara göre güzel erkekler iş hayatında diğerlerine göre yüzde 5, güzel kadınlar yüzde 4 daha fazla para kazanıyor. Prof. Dr. Karacalar “Görüntüsü iyi olmayanlar reddedilebiliyor. Bu nedenle, estetik adaleti sağlıyor ve demokratik bir uygulama” diyor. “Ayrıca, eş bulmada da yardım ediyor. Yani soyun devamı için de gerekli.” Op. Dr. Yakup Avşar ise son yılların modası kariyer estetiğinin 20’li yaşların ortasında başladığını, 40’lı yaşlarda en yüksek noktasına ulaştığını söylüyor. Sonuç olarak artık yorgun ve yıpranmış görünme lüksümüz yok. Kimse sabah uyandığında şişmiş göz kapaklarıyla işe gitmek istemiyor. Yani estetik trendleri arasına kariyer uğruna yapılanlar çoktan katılmış durumda. Estetik cerrahlara başvuranların yüzde 50’si kariyer estetiğinin kariyeri açısından önemli olduğunu düşünüyor. Yüzde 70 cerrahi, yüzde 20-30 cerrahi dışı yöntemleri tercih ediyor. Ve her yıl estetik operasyona başvuruların oranı yüzde 20-30 artıyor. Kredi çekerek estetik ameliyat olanlar var. Eskiden kadın hakimiyetinde olan estetik operasyonlara artık yoğun bir şekilde erkekler de başvuruyor. Yaş ise 16-17’den başlayıp 70’e kadar çıkıyor.

Estetik analiz
Kariyer estetiği yaptırmak isteyenler, kusurlarına yönelik olarak temel basamak analizi yaptırmak durumunda. Prof. Dr. Karacalar şöyle açıklıyor bunu: “Estetik cerrahi bir tasarım. Kişinin yüz ve beden analizi sonrası hedeflenen sonucun tasarımını yapıyorum. Örneğin bir bacağı daha uzun göstermek, giysiler ya da çizmelerle uyumlu hale getirmek, bedenle uyumunu ve oranlarını sağlamak, siluetini güzelleştirmek bacak tasarımına giriyor. Bedeni bir tuval ya da gizlenmiş saklı güzelliğin ortaya çıkarılacağı bir yontu malzemesi olarak görmek gerekli. Art stüdyo ayrıca bir heykel atölyesi. Heykel sergisi çalışmalarımı da burada sürdürüyorum.

Dinamik estetik analizi nedir?
Kişiyi yüzünü kullanma şekli, duygularını yansıtma biçimi, mimikler, kısaca hareketli bir yapıyla değerlendiriyorlar. Video çekimleri yapıp dinamik sorun üzerinde işlem yapıyorlar. Hareketle ortaya çıkan sorunların hepsi dinamik sorun olarak tanımlanıyor. Örnek vermek gerekirse; güldüğünüzde burun ucu aşağı iniyorsa ya da diş etletiniz fazla görünüyorsa bu dinamik bir sorun. Düzeltmek için dinamik estetik gerekiyor.

Avrupa ikincisiyiz
2010’da yapılan Uluslararası Estetik Plastik Cerrahlar Birliği’nin (ISAPS) estetik cerrahi açısından önemli bir yere sahip olan 25 ülkede yaptığı “ISAPS Bienal Küresel Anket” adlı araştırmaya göre; en çok estetik ameliyat yapılan ülke ABD, Suudi Arabistan ise 23’üncü sırada. Avrupa genelinde Almanya birinci sırada, onu Türkiye izliyor.

Füsun Saka

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön