Tahammül edilmesi zor 15 kayınvalide davranışı

Bir gün siz de kayınvalide olduğunuzda bunları yapmayacağınıza dair kendinize söz verin…

Kaynanayı ne yapmalı?

1. Oğlunuzdan, sizi karısından önde tutmasını istemek

Oğlunuz evlendiğinde öncelik karısı olmalıdır. Kendinizi bu kaçınılmaz duruma hazırlamaya başlasanız iyi olur. Oğlunuz karısını sizden daha önemli gördüğünde ya da belki de onu daha çok sevdiğinde asla ama asla çılgına dönmeyin. Tabi ki onu daha çok sevmeli; sonuçta çocuklarının annesi o olacak. Ne yazık ki bu işler böyle yürüyor.

 

2. Gelininizin çamaşırlarını izni olmaksızın yıkamak

Elbette ki birinden istemeden yardım görmek çok hoş bir şey; ancak regl çamaşırı diye de bir şey var. Gelininizin dantelli tangalarını ona sormadan yıkamaya kalkmayın.

 

3. Karı-koca arasındaki tartışmalarda arabuluculuk yapmaya kalkışmak

Bir kayınvalide olarak oğlunuzun evliliğindeki her şeyden haberdar olmak zorunda değilsiniz. Oğlunuz eşiyle tartıştığında müdahale etmek yerine onları kendi haline bırakın.

 

4.  Gelininizin evini yeniden düzenlemek

Evet, kahve fincanları, kahve makinesinin üzerindeki dolapta dursa daha kullanışlı olur; bunu herkes akıl edebilir. Ama orası sizin mutfağınız değil; dolayısıyla fincanların nerede duracağına karar vermek size düşmez.

5.  Torunlarınıza, bir şeyleri ebeveynlerinden gizli tutmalarını söylemek

Ebeveynlik kuralları. Sorumlu kişiler olan ebeveynler tarafından konan kurallar dışında ‘büyükanne ayrıcalığı’ diye bir şey yoktur. Hiçbir zaman. Gelininizden çocukları ile ilgili şeyleri saklayarak onu öfkelendirmeyin.

 

6.  Gelininize kendi tarzınızdan giysiler almak

Gelininize giymeyeceğini bildiğiniz, sizin tarzınızı yansıtan giysiler almak gibi bir hevese kapılabilirsiniz; sonuçta onu kendinize benzetmek gibi tuhaf bir eğiliminiz var. Çünkü oğlunuz, karısını sizin gibi giyindiğinde de seviyorsa eğer, bu demek oluyor ki sizi de hala seviyor. Hayır, böyle bir şey yok.

 

7.  Oğlunuzun mükemmel olduğunu düşünmek

Şöyle de bilinir: “Gelinim her zaman haksız.” Bu, tamamen hayal dünyanızdan çıkıp gelen bir düşüncedir.

 

8.  Gelininizin mükemmel olduğunu düşünmek

Bu, oğlunuzun mükemmel olduğunu düşünmekten çok daha kötü olabilir; zavallı gelininiz hata yapıp insan olduğunu açığa çıkardığında hafif bir hayal kırıklığına ortam hazırlar.

 

9.  Gelininizin yatak odasına kapıyı çalmadan girmek

Birçok kayınvalide, kapıyı hafifçe çalmanın yatak odasına ya da banyoya dalmak için yeterli olduğunu düşünür. YANLIŞ. Gelininizin özel hayatını bu şekilde işgal etmeyin; tanık olduğunuz şeyler yüzünden yaşayacağınız travma, herhangi bir fiziksel işkenceden daha etkili bir ceza olabilir.

10. İstenmeden tavsiye vermek

Unutmayın, birinden istemeden tavsiye almaktan hiç kimse hoşlanmaz; özellikle de kayınvalidelerden.

 

11. Habersiz bir şekilde ortaya çıkmak

9 numarada olduğu gibi, bu hareket de utanç verici anlara davetiye çıkarabilir. Görgü kurallarını unutup sanki en iyi arkadaşıymışsınız gibi gelininizin kapısında belirmekten kaçının.

 

12. Gelininizin yaptığı yemekleri eleştirmek

Gelininizin gün boyunca yapmaya uğraştığı yemeklere gizlice acı sos eklemek ya da çorbaya gelininizin fikrini almadan tuz katmak gibi davranışlar sergilemeyin. Gelininiz yemeği sevdiği gibi pişirdi. O, tadının güzel olduğunu düşünüyor. Çok çaba gösterdi, kabul etmek istemese de sizi etkilemek istiyor; biraz anlayışlı olun.

 

13.  Gelininizle tartıştığınızda oğlunuzdan arabuluculuk yapmasını beklemek

Buna söyleyecek söz bile yok.

14. Pasif agresif davranışlarda bulunmayın

Sosyal mücadele siperlerinin derinliklerinde el altından taktik uygulamayı hangi kadın istemez ki? Evet, çok eğlenceli; ancak bir gelin ile kayınvalide arasında bu tür davranışlara yer yoktur.

 

15. Kendinizi gelininizin ailesi ile karşılaştırmak

Belki de oğlunuzun ve gelininizin diğer aile ile vakit geçirmek istediklerine inanıyorsunuz. Belki de onların sosyal statüleri sizinkinden daha yüksek; daha çok paraları, daha iyi eğitimleri, büyük bir evleri ya da sağlıklı aile ilişkileri var. Bu tür düşünceleri ne aklınızdan geçirin ne de bahsini edin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  18 Kasım 2019 Pazartesi 10:38

  Allah ıslah etsin...üç aylar hürmetine!!!

  Cevapla
 •  
  16 Aralık 2018 Pazar 06:42

  Ben dayak yedim kocaman sen de yiyeceksin diyen kaynana

  Cevapla
 •  
  08 Eylül 2018 Cumartesi 11:20

  Evlenirken hiç bir katkıda bulunmayıp üstüne evine gelen akrabanın ve onların evinde düğün için iki gece kalan anne babamın yeme ve konaklama ücretini borç olarak yazıp benden tam da ev alırken tahsil eden, düğünde takılanları alan kayinvalide hangi maddeye uygun bilemedim.

  Cevapla
 •  
  25 Ağustos 2019 Pazar 18:27

  allah sabır versin bende çok haksızlığa uğradım biraz empati hoşgörü ama yok olur mu illaki kötülük eziyet kullanma kendini savunsan saygısız sessiz kalsan pasif sinsi çok konuşsan bilmiş en iyisi çok mesafeli görüşmek allah hepimizin yardımcısı olsun

 •  
  29 Temmuz 2015 Çarşamba 09:03

  günümüzde kayınvalideden çok kayınpederiyle sorunu olan insanlar var. kayınpederlerin herşeye karışması, her konuda öğüt vermesi kısacası kaynanaların yaptığı hataları kayınpederlerin de yapması rahatsız edici. bu konuyla ilgili de bir yazı yazarsanız faydalı olacağını düşünüyorum.

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön