Anne baba kavgası çocuğu nasıl etkiler?

Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, Ev içerisinde yaşanan stres ve gerginliklerin, yalnızca eşleri değil çocukları da etkisi altına aldığını söyledi.

Bebekler evdeki gerginliği hissedebilir

Anne babaların anlaşmazlıkları ve tartışmalarının, çocuklarda davranışsal bazı bozukluklar gibi önemli sonuçlar doğurabildiğini anlatan REEM Nöropsikiyatri Merkezi'nden Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, "Çocuklarda eşlerin tartışması nedeniyle öz güven eksikliği, kaygı bozukluğu ve dikkat eksikliği gibi psikolojik kökenli sorunlar ortaya çıkabiliyor" dedi.

 

Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, bu sorunların önlenmesi için anne babalara önemli görevler düştüğünü anne babaların tartışması nedeniyle evde hakim olan gerginliklerin çocukların psikolojisinde yol açtığı sorunlarla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Anne babalar arasında yaşanan tartışmalar, aynı evde yaşayan çocukları da yakından etkiler. Bu etkiler yüksek sesli tartışmalar nedeniyle uyku düzeninin bozulması, yoğun stres nedeniyle oluşan baş ağrısının yanı sıra; çocuklarda huzursuzluk, mutsuzluk, öz güven eksikliği gibi psikolojik sonuçlar da doğurabilir.

 

Eşlerin kavgaları, çocuklarda anne babanın ayrılacağı yönünde korkular oluşmasına neden olur. Kavgaların şiddet uygulama boyutuna gelmesi, çocuğun psikolojisini daha derinden etkiler. Çocuk hem psikolojik hem fiziksel şiddette öz güvensiz bir ortamda büyür; mide bulantısı, karın ağrısı, uykusuzluk gibi psikosomatik belirtiler gösterebilir.

 

Tartışma eşler arasında sürekli hale gelmişse, çiftler annelik ve babalık görevlerini aksatabilir. Kendi sorunlarına yoğunlaşan eşler, çocuklarına sabırlı davranamaz, yeterli ilgi ve sevgiyi gösterme konusunda yetersiz kalabilir ve hatta bu nedenle suçlu hissederek, kronik mutsuzlukla baş etmek zorunda kalabilir" dedi.

 

Kavgaların çocuklarda neden olabileceği psikolojik sorunlar

Çocukların kavgaların nedenini anlayacak olgunlukta ve yaşta olmadıklarından, olaylar karşısında şaşkın olabildiğini ve gelecek kaygısı yaşayabileceğini anlatan Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, "Bebekler anlaşmazlıkları anlamasa dahi ev içerisindeki stresi yoğun biçimde hisseder; huzursuzluklarını ağlayarak, uykuya dalmayarak gösterebilir. Çocuklar evdeki kavgalar nedeniyle olanları unutsalar dahi, bilinçaltında travmaya varabilen psikolojik sorunlar varlığını uzun yıllar sürdürebilir.

 

Evde anne babasının anlaşmazlığına şahit olan çocuklar, ileride karşı cinse karşı güvensiz hissedebilir. Bu durum ileriki yaşlarda, mutlu evlilik yapılmasına engel oluşturur. Bazı çocuklar yaşadıkları travmadan dolayı öfke, içe kapanma, sinirlerini kontrol etmede zorlanma, depresif düşünce biçimleri gibi sorunlarla karşı karşıya kalır. Bu durumlar, uzun süreli psikolojik tedaviyi gündeme getirebilir. Çocuklar en güvendikleri kişiler olan anne babalarını iletişim kuramazken gördükleri için, dış dünyaya karşı güvensiz bireyler olarak yetişir. Bazı çocuklar, aile anlaşmazlıklarından dolayı dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu yaşayabilir. Okuldan kaçma, yüksek sesle konuşma, evden uzaklaşma gibi abartılı ve yanlış davranışlara yönelebilir.

 

Çocukların ders notlarında düşüş görülmesi tipiktir. Çocuklar dikkat çekmeye çalışma amacıyla evden kaçma gibi davranışlar sergileyerek, ilgiye ihtiyaç duydukları konusunda işaretler verebilir" diye konuştu. 

 

Aileler tartışmalardan çocukların etkilenmemesi için neler yapabilir?

Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, ailelerin ev içerisinde tartışmaları çocukların gözü önünde yapmaktan kaçınması gerektiğini dile getirerek, "Çocuklar tartışmaya dahil edilmemeli, özellikle de çocukla ilgili sorunlar onun gözü önünde ortaya dökülmemelidir.

 

Anne baba çocuğuna, yetişkinler arasında yaşanan anlaşmazlıkların ona olan sevgilerini etkilemeyeceğini dile getirmeli, çocuğa güven vermelidir. Çocuklara evdeki sorunlar her ne olursa olsun, yeterince ilgi ve sevgi gösterilmelidir. Çiftler aşamadıkları sorunlar için psikolojik yardım almalıdır" dedi.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
7
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  20 Şubat 2020 Perşembe 08:45

  benim babam ve annemsurekli kavga ediyor Buda babamin sayesinde 4 yasında kardesim var . Be de 11 Yasin Dayım yardım edınız lütfen yorumlarınızı bekliyorum

  Cevapla
 •  
  07 Eylül 2019 Cumartesi 19:36

  Bende 10 yaşındayım . Annem ve babam çok saçma konular yüzünden kavga ediyor ... Mideme ağrılar giriyor ve herkese bağırıyorum . Özellikle arkadaşlarıma . Babam bazen " elimin tersindesin " yada " döverim seni " falan diyor . Genelde kavgalar babam yüzünden başlıyor .

  Cevapla
 •  
  04 Ağustos 2019 Pazar 20:00

  bende 10 yaşındayım ama annem ve babam çok yakın akrabalarımız nedeniyle kavga ediyor onlar bağırınca hem korkup hemde stres altına giriyorum karnım ve midem ağırıyor

  Cevapla
 •  
  03 Ağustos 2019 Cumartesi 23:07

  bende çok üzgünüm

  Cevapla
 •  
  16 Mart 2019 Cumartesi 16:54

  Benimde annemle babam kavga ediyor anam dayanmak zorundayım

  Cevapla
 •  
  02 Haziran 2018 Cumartesi 13:18

  Benim annem ve babam hep kavga ederler gözümün önünde bide dayanamıyorum daha 9 yaşındayım buna katlanmak çok zor hep babam la annem kavga edince

  Cevapla
 •  
  02 Aralık 2018 Pazar 13:34

  senin adına üzüldüm, daha çok küçükmüşsün


 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön