Çocuğunuzu utandırmayın

Çocuğunuzu bir ebeveyn olarak mutlaka utandıracağınız zamanlar olacaktır çünkü onlar sizin söylediğiniz ya da yaptığınız şeylerden kolaylıkla mahcup olurlar. Yine de bu durumları en aza indirgemek için dikkat edebileceğiniz şeyler var

Çocuğunuzu utandırmayın

1. Arkadaşları ile arkadaş olmaya çalışmayın

Bu ebeveynlerin çocuklarına daha yakın olabilmek bahanesi ile en sık düştüğü hatalardan birisidir. Çocuklar kendilerine özel arkadaşları olsun isterler ve siz onların arkadaşları ile fazla samimi olmaya çalışırsanız,  topraklarını işgal ettiğinizi düşünürler. Çocuğunuzun arkadaşlarına iyi davranmanız harika olacaktır ama onları kendi arkadaşlarınız gibi benimseyemezsiniz.

 

2. Hikayeler anlatmayın

Tüm ebeveynlerin çocuklarının yaptıkları ve söylediklerine dair pek çok birikmiş hikayesi vardır. Ama bunları onun arkadaşlarına ya da daha da kötüsü sevgilisine anlatmaya kalkarlarsa, çok hoş karşılanmayacağını bilmelidir.

 

3. Seksle ilgili konuşmalar

Ebeveynlerinin bir seks hayatı olduğunun elbette farkındalar, en azından dünyaya nasıl geldiklerini biliyorlar ama bu konuda yüz göz olmaya pek niyetleri yok. Çocuklarınızın önünce cinsel içerikli şakalar yapmaktan çekinin ya da eşinizle flört ederken aşırıya kaçmaktan.

 

4. Onlar gibi giyinmeye çalışmayın!

Elbette herkesin kendine has bir tarzı vardır ve sırf bir ebeveyn olduğunuz için farklılaşmanız beklenemez ama çocuğunuz gibi de giyinmeyin lütfen. Bazı moda akımları gençler için daha uygundur. Gardırobundan kıyafet ödünç almanızı gündeme bile getirmek istemiyoruz…

 

5. Aşırı sevgi gösterilerinden kaçının

Çocuğunuz, ona olan sevginizi kamuya açık alanlarda alenen göstermenizden rahatsız olabilir, hele civarda bir de arkadaşları varsa… Onun hızla büyümeye devam ettiğini unutmayın ve bir çocuk gibi davranmaya devam etmekten vazgeçin.

 

6. Onun lisanından konuşmaya çalışmayın

Çocuğunuz bir başka dil konuşuyor gibi mi geliyor? Muhtemelen aynı şeyi ebeveynleriniz de sizin için düşünmüştü. Her jenerasyon yenilenen bir jargon var ve yetişkinler bunu anlamayabiliyor. Ama daha da kötüsü taklit etmeye çalışmaları olacaktır.

 

7. Kız/erkek arkadaşıyla tanışmak

Çocuğunuzun sevgilisi ile tanıştığınızda fazla korumacı ya da eleştirel olmaktan kaçınmalısınız. Hakkında hikayeler anlatmanıza dair söylediklerimizi unutmayın. Doğal olmaya çalışın, doğal ve arkadaş canlısı. Sakın gereğinden fazla konuşmayın ve sakın iyi görünmek için yersiz övgülerde bulunmayın.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön