Tek çocukla ilgili efsaneler!

Eskiden tek çocuklu ailelere pek rastlanmaz mutlaka en az iki hatta daha çok çocuk sahibi olunurdu.

Tek çocukla ilgili efsaneler!
Bugün annenin de çalışması ya da maddi koşullar gibi nedenlerle sadece tek çocuk sahibi olmayı tercih eden aile sayısı bir hayli fazlalaştı, özellikle de büyük şehirlerde.
Bazı insanlar, tek olmanın bu çocuklarda olumsuzluklar yaratacağını düşünürler. Oysa önemli olan çocukların nasıl yetiştirildiği, onlara nasıl terbiye verildiğidir. Bakalım tek çocuk için toplumda yapılan yakıştırmalar neler.
 
Şımarık olur
En çok söylenen, bütün ilgiyi tek başına üzerinde topladığı için tek çocuğun şımarık olacağıdır. Bu tamamen ailenin çocuğuna nasıl davranacağı ile ilgili. Eğer siz çocuğunuza doğru yerde dur demesini bilmezseniz, onun her istediğini yapar, gereğinden çok ve pahallı giysiler, oyuncaklar alırsanız isterse bir değil beş çocuğunuz olsun hepsi şımarık olur.
 
Devamlı ilgi bekler
Tek çocuk ile ilgili önyargılardan biri de budur, ilgi odağı olmaya alışır ve hep talep eder. Hayır, siz ebeveynsiniz, patron sizsiniz. Siz çocuğunuza saygılı olmayı, birşeyi nazikçe istemeyi öğretirseniz mesele kalmaz. Talepkar olmanın tek çocuk olmakla değil, nasıl terbiye verildiği ile ilgisi var.
 
Asosyal olur
Bazı insanlar, kardeşi olmayan çocukların okul öncesinde hep büyüklerle vakit geçirdiği için akranlarıyla iletişimde zorlanacağını düşünürler. Yapmayın, tek çocuk deyince bunlar medeniyetten uzakta mağarada yaşamıyorlar, aileleri diğer çocuklu akraba ve arkadaşlarla görüşüyorlar, dolayısıyla akranlarını ilk defa okulda görmüyorlar.
 
Otoriter olmak ister
Nasıl? Anne babasının üzerinde mi otorite kurmayı öğrenecek, tek çocuğun itip kakacağı küçük kardeşleri de yoktur. Arkadaşları arasında bunu denerse kısa sürede öğrenecektir ki, hiçbiri dediğim dedik, devamlı üstlerinde egemenlik kurmak isteyen kişileri aralarına almak istemeyeceklerdir.
 
Kardeş isterler
Tek çocuklu ailelere sıkça söylenen bir şey de, onu kardeşten mahrum ederek çocuğa kötülük yaptıklarıdır. Bir insanın kardeşlerinin olması tabii ki güzel bir şeydir, ancak kimsenin işine karışmamalı ve baskı altına almamalıyız. Neden derseniz, insanların maddi veya sağlık gibi diğer sebeplerden başka çocuk yapma şansı olmayabilir, kimseyi üzmemek gerek.
 
Yalnızlık hisseder
Herkesin kendini yalnız hissettiği zamanlar olur. Çocuğun kardeşi olmasa bile ister okul öncesi olsun, ister okulda olsun mutlaka arkadaşları olacaktır. Hele büyüdükten sonra okul dışında da çeşitli aktivitelerle çevre edinecek, kendisini yalnız hissetmeye vakit bulamayacaktır.
 
Büyük gibi davranmak
Tek çocuklara yakıştırılan bir diğer şey de yaşından büyük davrandıklarıdır. Doğru, bazı çocuklar yaşıtlarından daha olgun, daha çok sorumluluk sahibi olabilirler. Bu ille de tek çocuk olmalarına bağlanmamalı, kaldı ki bunlar hiç de kötü huylar değil. Hepsinden çıkartacağımız sonuç; önemli olan kaç çocuğunuz olduğu değil, sizin onları nasıl yetiştirdiğinizdir.
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön