Evde ve okulda sağlıklı beslenme modeli

Okul çağında çocuğunuzun beslenmesine özen gösterin böylece temellerin sağlamlaşıp alışkanlıkların yaşam şekline dönüşmesini sağlarsınız.

Evde ve okulda sağlıklı beslenme modeli

Okul çağı beslenmesi diğer zamanlara oranla daha önemlidir. Ailelerin okul öncesi dönemlerde beslenmeye gösterdikleri özen ve önemin okulda devam ettirilmesi, temellerin sağlamlaşıp alışkanlıkların yaşam şekline dönüşmesini sağlar.

Eğitim, yapbozun parçaları gibidir. Bir alan eksik kaldığında tamamlanamaz.

Okul seçerken çok şeyi sorgular, öyle karar veririz. Okulun beslenme hizmetinin kimler tarafından yürütüldüğünü araştırmayı, belki de hiç düşünmemiş olabiliriz.

Halbuki ileride yaşanabilecek önemli sağlık sorunlarından biri olan obezite ve buna bağlı hastalıkları önlemenin en iyi yolu başta gelen sorun oluşmadan ya da kronik hale gelmeden bu konuyu günlük yaşam alanlarında çözmektir. Okul menülerinin hazırlanması, denetlenmesi çocuklarımızla gerektiğinde kişisel olarak ilgilenmesi için anne, babalar kadar önem verilerek bu konuda eğitimli, çocuklarla çalışma deneyimi olan beslenme uzmanları ile iş birliği içinde yürütülmesi gerekir.Okul menüleri hazırlanırken dört ana noktaya dikkat edilmelidir.


1.    Dört temel besin grubuna yer verilmeli,


2.    Turfanda sebze ve meyvelerin yerine mevsim sebze ve meyvelerinden yararlanılmalı,


3.    Katkı maddeleri içeren besinler kullanılmamalı,


4.    Doymuş yağlardan olabildiğince uzak kalınmalıdır.Çocuklar, birbirine yakın yaşlarda olsalar dahi büyüme hızları farklılık gösterebilir. Günümüzde bir yandan sıkça vurgulanan obezite risklerine karşı önlemler alırken, kilo fazlalığı olmayan hatta kalori gereksinimi arkadaşlarından daha yüksek olan düzenli spor yapan okul çocukları gözden kaçırmamalıyız. Ayrıca bazı çocuklar diğerlerine göre daha fazla besin seçici olabilir. Kişisel özelliklerini de dikkate almalıyız.Gün boyunca dersler ve sınavlarla yorulan çocuklarımız için yemek saatleri rahatlama, dinlenme ve arkadaşlarla geçirilen keyifli saatlerdir. Menüleri planlarken küçük kaçamaklara da yer verilmesi, günümüzde sıkça tekrarlanan ve bazen haklı olarak tepki duyulan sağlıklı beslenme trendinin, pek de korkulacak ya da uygulanması güç kurallar zinciri olmadığını görebilmeleri için iyi bir yoldur.Çeşitlilik, Yaşamın Tadıdır.


Çeşitli besinler tüketmeliyiz. Çeşitlilik, yaşamın tadıdır. Besin seçimde çeşitlilik hoşlanılan pek çok lezzeti tatmamızın anahtarıdır. Bu aynı zamanda iyi beslenme ve sağlığın temelidir. Vücudumuz, her gün çeşitli besin öğelerine ihtiyaç duyar. Yiyecek ve içeceklerin çoğu, birden fazla besin öğesi içerir, ama hiç biri hepsini birden içermez.

Dengeli ve orta düzey besin çeşitliliği, hem sağlıklı hem de hoşa giden yeme şeklinin köşe taşlarıdır. Günlük besin seçimi ile ilgili bu öneriler; yaş, besin tercihi, enerji gereksinimi ve yaşam şekli göz önüne alınmaksızın tüm sağlıklı insanların gereksinimine uygundur.

Önemli olan; nerede yenildiği değil, hoşlanılan yiyeceğin sağlıklı yeme tarzına uygun olmasıdır. Okulda, evde, kafeteryada, işte beslenme, sağlıklı yaşam şeklin bir parçasıdır.

Çocuklarımızın zaman zaman yaptıkları seçimleri onaylamasak, bizim dışımızda kalan, denetleyemediğimiz unsurlar; reklamlar, arkadaş ortamı, içinde bulundukları yaş gereği her yeniliğe açık olmaları gibi özelliklerini dikkate alarak çocuklarımızı sık sık uyarmak yerine, sessiz bir dille örnek olurken kişisel geleneğimizi onlara intikal ettirmeyi başarabilmeliyiz.

Yaşam, okuldur, seyahattir, özel günlerdir. Yaşam, hiç bir zaman bir kamp değildir.


Yaşamın her alanında olduğu gibi süreklilik ve denge, hepimiz için oldukça önemlidir ve bu nedenle rutin yaşam içinde pek de yer bulmayan sağlıklı yaşam ya da zayıflama kamplarına umutlarımızı bağlamak, gerçekçi değildir. Yaşam okuldur, seyahattir, sevdiklerimizle birlikte olduğumuz bayramlar ve özel günlerdir… Hiçbir zaman yaşam bir kamp değildir. Ayrıca tüm bunlar bütçemize de fazladan bir yük getirir.

Çocuklarımızı yetiştirirken her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da iyi bir model olmanın yanı sıra, beslenme konusunda sorumluluğu kendilerine vermeliyiz. Anne ve babanın çocuğun sağlıklı yetişmesindeki en önemli görevi iyi bir alt yapı sağlayıp onları desteklemek olmalıdır.

 

Dt. Süheda İMAMOĞLU
Özel Sezin Okulu
Beslenme Uzmanı

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön