Çocukların özgüven gelişiminde ailenin rolü ve eğitime yansımaları

Eğitim koçu Koray Varol'dan çocuklarda özgüven gelişimine dair ipuçları

Özgüvenli çocuk, başarılı öğrenci

Özgüven, özüne güvenme anlamında olup temel anlamda insanın özüne, yani kendisine güvenmesidir. Özgüven sayesinde konuşabilir, zıplayabilir, yemek yiyebilir, yüzebiliriz. Özgüven ‘yapabilirim’ sesidir ve her insanda vardır. Bu sayede temel hareketleri yapabiliriz veya yeni bir hareket yapmak için özgüvenimizi kullanırız. Bazılarımızın özgüveni daha yüksekken bazılarımızın ise daha düşük olabiliyor. Bu durum konudan konuya değişkenlik gösterebiliyor. Bir konuda kendimize güveniyorken, farklı bir konuda o kadar güvenmeyebiliyoruz ya da bazı konularda hiç güvenmiyoruz. Özgüven gelişimi, her insanda olduğu gibi çocukların hayatı için de çok önemli değişkenlerden biridir. Peki, çocuğun özgüven gelişiminde ailenin rolü nedir ve bu durum eğitime nasıl yansır?

 

Çocuklara verilen destek, özgüven ve yapabilme gücünü artırır

Çocuklar, doğumu itibariyle büyümeye başladığında özgüvene sahiptir. Başlangıç hareketlerinin hepsini yapar ve yaptıkça yapabildiğini gördükçe yapabilme özgüveni artar. Aileler olarak, çocuklarınıza destek olun ve yaptığında onaylayarak doğru ve güzel yaptığı şeylerde ödüllendirme gerçekleştirin. Böylece çocuğunuzun içinde yapabilme gücü ve özgüven artmaya başlayacaktır.

 

Çocukların özgüvene sahip olmaları eğitimlerine olumlu bir şekilde yansır

Çocuk büyüdüğünde ve okula başladığı zaman özgüveninin olması iyi bir şeydir. Aileler olarak, öğrenciler okulda yeni şeyler öğrendiği zaman onları destekleyin ki daha da ileri gitmeye başlasınlar. Özel durumu olan öğrenciler hariç genelde öğrencilerin temel durumlarda yapabilme özelliği ve gücü vardır Öğrencinin “Ben öğrenebilirim” sesinin içinde iyi oturması, “Ben zorlansam da küçük parçalara ayırarak öğrenirim” sesi eğitim için çok önemlidir. 

 

Çocuğa destek olmak onun öğrenme süreçlerini rahatlatır

Öğrenmek istemek ve yapabileceğine inanmak, daha iyi yapılabilen bir şeydir. Aileler olarak, bir konunun öğrenilmesinin çocuğunuza iyi geleceğini, onu öğrenmesinin güzel bir şekilde işine yarayacağını ona anlatın ve öğrenme süreçlerini rahatlatın. Çünkü öğrenmedeki özgüven, öğrenme sürecini rahatlatırken öğrencinin daha çok şey başarmasına ve yapmasına yardımcı olacaktır.

 

Özgüven oluşumunda dengenin iyi kurulması gerekir

Öğrencinin anlamlı ve iyi bir özgüveninin olması, öğrenmeyi kolaylaştırıcı ve destekleyici bir durumdur. Ancak özgüvenin belli bir denge içerisinde sağlanması gerekir. Düşük özgüven öğrenmeyi negatif etkileyeceği gibi çok yüksek özgüven de bazen yeterli özenin gösterilmemesi riski yaratır. 

 

 

 

Koray Varol

Koral Varol Akademi Kurucusu, Eğitim Koçu, Yayıncı ve Matematik Eğitmeni 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  13 Ocak 2016 Çarşamba 23:47

  Merhaba ben de çocuğu mu yarı tatilde aldırma yı düşünuyorum ama ders lerden geri kalırsa diye çok korkuyorum sonuçta her okulun eğitimi farklı sizce ne yapmam gerekir

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön