Okul hayatında sürdürülebilir başarı nasıl sağlanır?

Aileler çocuklarının okul başarısına nasıl katkıda bulunabilir?

Okul hayatında sürdürülebilir başarı

Hayatımız boyunca bir şeyler başarabilmek için çaba harcamamız önemlidir. Anlamlı ve iyi bir çaba göstermek, bize yapmak istediklerimizi gerçekleştirebilme ortamı sağlar. Hepimiz bir şeyleri başarmak istediğimiz zaman o konuya özen gösterip, yapılması gereken şeyleri yaparak istediğimiz sonuçlara ulaşmaya çalışırız. Bu durum, yaşamın temel dinamiklerinde mevcuttur.

Öğrencilik hayatında da en önemli dinamikler; dersler ve sınavlardır. Peki derslerde, sınavlarda yani kısaca okul hayatında sürdürülebilir başarı sağlamak mümkün mü? Öğrencinin başarısının devamlılığını sağlamak için ailelerin üzerine düşen sorumluluklar nelerdir?

 

Anneler okul menülerinde nelere dikkat etmeli?


Çocuğunuzun öğrenme ve uyum süreçlerine destek olun

Sürdürülebilir okul başarısı için aileler olarak, çocuğunuza yardımcı olun ve onunla birlikte çaba harcayın. Bu çabayı, çocuğa bisiklet kullanmayı öğretmek veya yüzmeyi öğretmek gibi de düşünebilirsiniz. Örneğin; bisiklet kullanmayı öğretirken çocuğumuzun peşinden koşup dengeyi kurmayı öğreninceye kadar ona yardım ederiz. Yüzmeyi öğretirken de önce sığ yerlerde yüzmeyi öğretip, sonra yavaş yavaş kendisinin yapmasını bekleriz ve yapıncaya kadar ona yardım eder, becerilerini geliştirmek için destek oluruz. Okul başarısı da tıpkı bu şekilde elde edilir. Okulun ilk yıllarında aileler olarak; öğrencilerinize okula alışmayı, ders dinlemeyi ve ödev yapmayı öğretin. Yaşı ilerledikçe de bunu kendi içinde bir disiplin haline getirmeyi öğretin. Çocuğunuz bazı dönemlerde zorlansa ya da yavaşlama yaşasa da onun öğrenme süreçlerine ve uyum süreçlerine destek olun.

 

Övgü ve destek sağlarken dengeyi iyi kurun

Aileler olarak, çocuğunuza her konuda destek olmak ve bir şeyleri yapmaya çalışmasını sağlamanız önemlidir. Bu desteği sağlarken de belli bir denge içerisinde kalmanız gerekir.  Az destek olmak, beceri geliştirmede yetersizlik yaratabilirken; çok destek olmak da bağımlılık riski yaratabilir. Dengeyi öğrencinin yapmasını sağlamaya yönelik koyun ve duygusal desteğin iyi bir seviyede olmasına dikkat edin.

 

Anne ve babalar olarak, aile yemekleri esnasında çalışmanın ve gelişmenin önemi üzerine konuşarak sürdürülebilir başarıyı övün. Öğrenciler; yapamadığı şeylerin belli bir seviyede belirtilmesi ile öğrenme sağlarken, yaptığı şeylerin desteklenmesi ve övülmesi ile de motive olur. Öğrencinize yapabilme gücü vermeye çalışırken, yaptığı doğru davranışları destekleyerek yapma gücüne destek olun. Belli bir sure sonra tamamen yapabilir hale geldiğinde ise övgüyü, yapmasını istediklerinize yönelik hareketler üzerine yönlendirin ve gelişmenin o yönlerde devam etmesini sağlayın.

 

Koray Varol

Koray Varol Akademi Kurucusu, Eğitim Koçu, Yayıncı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön