Çocuğunuzla konuşurken nelere dikkat etmelisiniz?

Büyüme sürecinde dil becerilerini geliştiren çocuklar için en önemli etken, ebeveynleriyle ve çevresiyle kurduğu diyaloglardır...

Çocuğunuzla konuşurken nelere dikkat etmelisiniz?

Bebeklerle ve çocuklarla ne kadar çok konuşursak, gelişimleri ve dil öğrenmeleri için o kadar faydalı olacağını biliyoruz. Araştırmacılar, çocuklarla doğru etkileşim için ebeveynlerin kullandığı bazı iyi ve basit stratejilerin altını çiziyor:


Sadece konuşun: Çamaşır asmak, bulaşık yıkamak, alt değiştirmek gibi gündelik rutininiz içinden öğeler kullanın. Çocuğunuzu işin içine dahil edecek kadar çok konuşun, ayrıntı verin. Bu, çocukların ilk kelimelerini öğrenmeleri için basit ama faydalı bir yöntemdir.

 

Dinleyin: Çocuğunuz konuştuğunda, ne kadar aptalca sesler çıkarsa ya da anlaması zor olsa da, onu daha çok konuşması için teşvik etmelisiniz ve dediklerini merak ve heyecanla dinlemelisiniz. 

 

Negatif eleştiriden kaçının: Çocuklar ne yapmaları gerektiğini sizden öğrenir, rehberliğinize ihtiyaçları vardır. Yapmamaları gereken bir şey yaptıklarında ise, onlara doğru olanı yine siz göstereceksinizdir ama negatif eleştiriden kaçının. ‘Bunu yapma’ yerine ‘gel böyle yapalım’ demelisiniz. 

 

Seçenekler sunun: Oyuncaklarını toplarken ya da çatal-bıçak kullanmayı öğrenmeye çalışırken, bir çocuğa sunulacak seçenekler her zaman önemlidir. Gerçek olan tercihlerden bahsediyoruz. ‘Önce bezelyelerini mi yoksa pilavını mı yemek istersin?’ ‘Oyuncaklarını şimdi mi toplayacaksın, yemekten sonra mı?’ gibi…

 

Biraz daha konuşun: Çocuklar için önlerinde kocaman ve yepyeni bir dünya var, onlara ilginç olanları fark etmesi için yardımcı olun. Sürekli bulunduğunuz an, yaptığınız şeyler, gördüğünüz yerlerle ilgili konuşun, ayrıntılar vermeyi unutmayın. Bu, çocuğunuzun hafıza gelişimi için çok önemlidir ve okula başladığında yaşayacağı deneyimlere hazırlık yapmasını sağlayacaktır.Faydalı ebeveynlik ipuçları:
Konuşun. Sorular sorun, etrafınızdakilerden bahsedin, yeni fikirlerinizi paylaşın ama çocuğunuzla mutlaka tüm gün iletişim kurun. Uzun cümleler kurmaya ve farklı sözcükler kullanmaya dikkat edin.

 

 • Çocuğunuzun davranışlarını yönlendirmek için olumlu, onaylayıcı bir dil kullanın.

 

 • Bol bol hikaye okuyun. Favori kitapları tekrar tekrar okuyun. Kütüphanenizi geliştirin.

 

 • Çocuğunuz konuşmayı sevmese bile siz onunla konuşun. Bazı çocuklar doğası gereği sessizdirler.

 

 • Onlarla konuşmanız yine de lisanı öğrenmeleri için faydalı olacaktır.

 

 • Büyük bir ailede, ihtiyaç duydukları sözlü dikkati aldığından emin olmak için çocuklara özel dikkat gösterin.

 

 •  Büyükanne, büyükbaba, amca, teyzeler, komşular, kardeşler ve bebek bakıcısı – çocuklarınızı seven ve etrafında olan herkesi onlarla bol bol konuşması için teşvik edin.


Çocuklar doğdukları günden itibaren dil öğrenmeye başlar. Gün boyunca çocuklarıyla konuşan ebeveynler, onlara büyük bir hediye vermiş olurlar. Öğrendikleri dil, çevrelerindeki dünyayı anlamalarına yardımcı olacak ve önlerinde bekleyen hayatın zorluklarına onları hazırlayacaktır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  12 Mayıs 2015 Salı 14:51

  akşamları müsait olan okullarımızda anne ve babalara çocuk eğitimi ayrıca çocuklara nasıl davranılmsı konusunda seminerler verilmesi ülkemizin kültür seviyesini arttıracaģına inanıyorum

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön