Kızınıza hanımefendi olmayı öğretmenin 7 yolu!

Her annenin kızını hanımefendi olarak yetiştirmek için bilmesi gerekenler var, tam bir erkek Fatma yetiştiriyor olsa bile!

Kızınıza hanımefendi olmayı öğretmenin 7 yolu!

Dışarı çıkıp erkeklerle oyun oynamak istemesinde hiçbir sakınca yok ama günün sonunda eve geldiğinde o hala bir kız çocuğu…

 

Örnek olun
Her konuda olduğu gibi kızınızın hanımefendi olmasını istiyorsanız yapabileceğiniz en önemli şey; ona iyi bir örnek olmak. Çocuklar sünger gibidir; etraflarındaki her şeyi emerler. Eğer kızınız bir hanımefendi gibi davrandığınızı ve giyindiğinizi görürse, muhtemelen ayak izlerinizi takip edecektir. Sözlerinizin ve davranışlarınızın çizgisini koruduğuna emin olun çünkü çocuklar gördüğü ve duyduğu her şeyi tekrarlamaya oldukça meyillidir.

 

Sözcükler önemli
Bir hanımefendi olmanın koşullarından biri de ağzınızdan çıkanları kulağınızın duymasıdır. Üstelik sadece küfretmeyi kast etmiyoruz. Kibar olmayan, kırıcı ve dedikodu da en az argo kadar tehlikeli… Küçük yaşlarda alışkanlıklar çabuk edinilir, bu yüzden pozitif olmaya dikkat edin!

 

Kıyafetlerine dikkat edin
Sizce de küçük kızlar için üretilen kıyafetler gün geçtikçe sevimliliğini ve alçak gönüllüğünü kaybetmiyor mu? Çocuğunuzun süslü bir bebek ya da küçük bir kadın gibi görünmesini istemiyorsanız, giyinişine ve kıyafetlerine dikkat etmelisiniz.

 

Dişiliği teşvik edin
Bir kadın narin ve dişi gözüktüğü kadar güçlü, bağımsız ve kendine güvenli olabilir. Cazibe ve zarafetten uzaklaşması bir kadını sadece tuhaflaştırır. Kadınsı özelliklerinden utanmaması için kızınızı yüreklendirmelisiniz. Daha erkeksi kızların bile feminen yanları vardır, yeter ki denge korunsun.

 

Tavır çalışın
Tavır, davranış her şey demektir. Çoğu çocuk genç yaşlarında tavır sergilemeye başlar, eğer siz de bunu görüyorsunuz çok geçmeden müdahil olmak isteyebilirsiniz. Kötü tavırları olan bir kız dünya güzeli de olsa hoş görülmeyecektir.

 

Onu yıkmaktan kaçının
Küçük bir bayanın ruhunu yaralamanın en hızlı yolu onu kırmaktan geçer. Azarlamak ve kırmak arasında fark var. Azarlamak kimi zaman gerekli bir ebeveyn görevi iken kırıcı olmak çocuğunuzun özgüvenini yerle bir edebilir. Halbuki bir hanımefendinin sağlam bir karakteri olmalıdır.

 

Eylemler her zaman önemlidir
Küçük kızınızın öfke nöbetine tutulduğuna hiç şahit oldunuz mu? Sizin ya da bir başkasının söylediği şeyleri saptırdığını? Oyuncaklarına zarar veriyor mu? Size yalan söylüyor mu? Unutmayın ki eylemler her zaman önemlidir. Bu yüzden her eylemin bir sonuç doğuracağını öğrenmesini sağlayın, yoksa bu gerçeği ileride daha can sıkıcı şekillerde öğrenebilir..

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön