YGS başvuru rehberi - 2!

Üniversite tercihleriyle ilgili işlem yapmak isteyen, YGS ve ardından LYS’lere girecek olan ya da sınavsız geçiş hakkını kullanacak aday da Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’ne (ÖSYS) başvurmak zorunda...

YGS başvuru rehberi - 2!

YGS’ye başvurmayan, LYS’ye girme şansına sahip değil!

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) olmak üzere 2 aşamalı 6 ayrı sınavlı üniversiteye giriş sistemi, 2010 yılından bu yana uygulanıyor. Bu yıl sınava girecek öğrenciler katsayı ya da yerleştirme puanlarının hesaplanması sürekli değişen bu sistemde 4’üncü kez üniversitelere yerleştirilecekler.

 

Dün başlayan ve 15 Ocak Salı gününe kadar da başvuruların alınacağı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’nde (ÖSYS) özellikle meslek lisesi öğrencilerinin yaptığı bir hata var. Mesleki ve teknik liselerden mezun olan bu öğrenciler öğrenim gördükleri alanların meslek yüksekokulları ya da açıköğretim önlisans programlarına “sınavsız” olarak yerleşme haklarına sahipler. Yani “Sınavsız geçiş hakları” bulunuyor. Ancak bazı öğrenciler bu haklarını ÖSYS’ye başvurmadan kullanabileceklerini düşünüyor. Unutmayın; ÖSYS’ye başvurmadığınız ve sınavsız geçiş yapmak isteğinizi belirtmediğiniz takdirde sahip olduğunuz bu haktan yararlanamazsınız. Bu nedenle başvurunuzu tarihi kaçırmadan yapın. Çünkü bu programlara yerleştirilmeniz de diğer programlarda olduğu gibi ÖSYM tarafından yapılacak. Geçen yıl sınavsız geçiş hakkından yararlanmak istediğini söyleyerek bu seçeneği işaretleyenlerin sayısı 63 binin üzerindeydi.

 

YGS’ye girmek zorundasınız!

Mesleki ve teknik lise öğrencilerinden meslek yüksekokulları ile açıköğretim fakültesi önlisans programlarına sınavsız geçiş hakkı bulunanlar dışında kalanlar, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvurmak zorunda. Ancak mesleki ve teknik lise mezunları YGS’ye katılmayabilir.

 

Bir yükseköğretim programında okumak istiyorsanız 24 Mart Pazar günü YGS’ye gireceksiniz. Ayrıca haziran ayında gerçekleştirilecek Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girebilmenin önkoşulu da YGS’ye katılmış olmak. Sadece YGS’ye girmiş olmak adaylara LYS’lere katılma ve tercih yapma hakkı vermez. Çünkü YGS puanlarıyla tercih yapabilmek için adayın bu sınavdaki herhangi bir puan türünden 140 ve üzerinde puan alma zorunluluğu bulunuyor. LYS’lere katılma hakkını sağlayan da YGS’deki 6 puan türünde herhangi birinden 180 ve üzerinde puan almak. Aksi halde adayın YGS’ye girmesi onun LYS’lere otomatik olarak katılmasını sağlamayacak. Ancak LYS için gereken barajı geçememiş olsanız da eğer YGS’de 140 ve üzerinde puan alırsanız meslek yüksekokulları, açıköğretim ve bazı lisans programlarını tercih yapma hakkına sahip olacaksınız.

 

YGS seçeneğini işaretleyecek olanlar:

 • Genel lise grubu öğrencileri

 

 • Meslek lisesi grubundan kendi alanında meslek yüksekokulu ya da açıköğretim önlisans programı olmayanlar

 

 • Meslek lisesi grubundan sınavsız geçiş dışındaki diğer programlara da yerleşmeyi düşünenler. Bu grup başvuru ücreti olarak 40 TL yatıracak.

 

Sınavsız geçiş seçeneğini işaretleyecekler:

Meslek lisesi grubundan kendi alanında meslek yüksekokulu ya da açıköğretim önlisans programı olanlardan yalnızca sınavsız geçişle ilgilenenler, diğer programlarda okumayı düşünmeyenler. Bu grup için başvuru ücreti 10 TL.

 

YGS’ye girince hakkınız kaybolmaz!

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin yanıldıkları noktalardan biri de “YGS’ye gireceğim” seçeneğini işaretlediklerinde sınavsız geçiş hakkını yitireceklerine inanmaları. Oysa bu doğru değil. Bu konuda defalarca yazdığımız için ÖSYM bu yıl özellikle kılavuzda bunu belirtme gereğini duydu. Sınavsız geçiş hakkına sahip olmanız sizin YGS’ye girmenize engel olmadığı gibi YGS’ye girdiğiniz takdirde de sınavsız geçiş hakkınızı yitirmiş olmazsınız. Bu nedenle Aday Başvuru Formu’nu doldururken “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretlediğinizde hem hakkınızı saklı tutarsınız, hem de isterseniz YGS’ye girip barajı aştığınız takdirde tercih yapma ve LYS’lere de katılma hakkına sahip olursunuz.

 

Avantaj sürer!

Bu sınavlarda sınavsız geçişin size sağladığı daha avantajlı bir puanı da alabilirsiniz. Bu yüzden meslek ve teknik lise öğrencileri olarak YGS’ye girmekten çekinmeyin. Üstelik YGS’de size yöneltilecek sorular lise 9’uncu sınıfta diğer liselerde okuyan öğrencilerle birlikte gördüğünüz derslerden çıkacak. Eğer bu sınavda istediğiniz puanı elde edemezseniz bu kez sınavsız geçiş hakkınızı kullanırsınız.

 

Haber: Pervin Kaplan

 

YGS başvuru rehberi yazı dizisi - 1 için lütfen tıklayınız...

 

YGS başvuru rehberi yazı dizisi - 3 için lütfen tıklayınız...

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön