YGS başvuru rehberi - 1!

Geçen yıl sınava giren öğrenciler için en önemli değişiklik katsayı farklılığının kaldırılması oldu.

YGS başvuru rehberi - 1!

Geçen yıl üniversite sınavlarına giren gençler için en büyük değişiklik 13 yıl sonra katsayı farklılığının eşitlenmesi oldu. Bu yıl ise okulun tüm öğrencilerinin sınavda gösterdikleri başarının üniversite yerleştirme puanlarına etkisi kaldırıldı. Ancak değişikliğin uygulanmasına yargı karar verecek.

 

Geçen yıl katsayı kalktı bu yıl okul başarısı yok!

Son birkaç yıldır üniversite sınav sisteminde sürekli değişiklik oluyor ve neredeyse her değişiklik yargıya taşınarak yeniden düzenleniyor. İki yıl önce katsayı düzenlemesi yapan YÖK’ün kararı birkaç kez yargıdan döndü.

 

Geçen yıl sınava giren öğrenciler için en önemli değişiklik katsayı farklılığının kaldırılması oldu. Öğrenciler 13 yıllık bir aradan sonra ilk kez sınavlara katsayıları eşitlenerek girdi ve yerleştirme puanları katsayı farklılığı olmadan hesaplandı.

 

Geçen yıl Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) iki hafta kala yapılan ve okul başarısı yerine bireysel başarının yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılmasını öngören YÖK’ün son dakika değişikliği yüzünden gençler haftalarca stres içinde yargıdan çıkacak kararı bekledi. Sonunda Galatasaray Lisesi’nden 12 öğrencinin açtığı davada Danıştay, yerleştirme puanlarının eskisi gibi okul başarısı eklenerek hesaplanması kararını verdi.

 

 

Yine değişiklik, yine yargı kararı bekleniyor!

Bu yıl da yine aynı konuda yargıdan çıkacak karar yerleştirme puanlarındaki hesaplamaların nasıl yapılacağını gösterecek. Çünkü geçen yıl uygulanamayan okul başarısı yerine bireysel başarıyı getiren YÖK’e bu düzenlemenin yürütülmesinin durdurulması için yine gençler Danıştay’a dava açtı.

 

İlk dava yine Galatasaray Lisesi öğrencilerinden geldi. Birçok okulun da yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’a dava açma hazırlığında olduğu ifade ediliyor. Öğrencilerin taleplerine gelince; onlar üniversite yerleştirme puanlarının hesaplanmasında bireysel notlarının değil, sınavlarda okulun tüm öğrencilerinin gösterdiği başarının kullanılmasını istiyor.

 

Öğrenciler bu okullara sınavlardaki başarıları nedeniyle girdiklerini ve onlar kayıt yaptırdıklarında böyle bir düzenlemenin bulunmadığını, bu nedenle de kendilerinin bu uygulama dışında olması gerektiğini söylüyor. İşte Danıştay, öğrencilerin bu gerekçelerinin hukuka uygun olup olmadığına karar verecek. Yerleştirme puanlarının hesaplanmasında okul başarısının yerleştirme puanlarına etkisini ifade eden Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı’nın (AOBP) mı yoksa öğrencinin lise yaşamı boyunca aldığı notlarından oluşan ve bireysel başarı olarak adlandırılan Ortaöğretim Başarı Puanı’nın (OBP) mı uygulanacağı yargının bu konudaki kararından sonra belli olacak. Kısaca bu yıl da gençler gelecekleri için yargının kararını bekleyecek.

 

Haber: Pervin Kaplan

 

YGS başvuru rehberi yazı dizisi - 2 için tıklayınız...

 

YGS başvuru rehberi yazı dizisi - 3 için tıklayınız...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön