Liselere yerleşmede yeni SBS adaletsizlik yaratacak!

Bu yıl öğrenciler yalnızca 8. sınıfın sonunda girecekleri tek SBS ve okul notlarına göre Anadolu ve fen liselerine yerleşecek. Notların etkisi yüzde 50. Ancak 11 okulun hazırladığı rapora göre yeni sistemde “cömert not veren” okulların öğrencileri şanslı olacak.

Liselere yerleşmede yeni SBS adaletsizlik yaratacak!

Önümüzdeki yıldan sonra Anadolu ve fen liselerine sınavla öğrenci alınmasına son verileceği tartışmaları sürerken, bu yıl ilk kez bu okullara yerleştirmelerde uygulanacak “8. sınıfın sonunda yapılacak tek SBS ve okul notları” sisteminin adaletsiz olacağı belirtildi. Notlarda “cömert” okulların öğrencileri bu sistemde istedikleri yere yerleşecek ancak “notların öneminin farkında olmayanlar” açıkta kalacak. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Cem Gülan’a göre bu yeni sistemde “ahlaksız davranan okulların öğrencileri” kazançlı olacak. Aralarında VKV Koç, Hisar, Üsküdar SEV, TED ilköğretim okullarının da yer aldığı 11 özel ilköğretim okulu bu yıl ilk kez yerleştirme yapılacak yeni sistemle ilgili rapor hazırlayarak,Milli Eğitim Bakanlığı’na sundu. Eleştiriler ve yaratacağı adaletsizlikler şöyle sıralandı:

 

Notların yüzde 50'si alınacak: Her yıl yapılan yerleştirmede SBS’nin yüzde 70, Yılsonu Başarı Puanı’nın (YBP) yani okul puanının sınıf puanının oluşumunda yüzde 25 etkisi vardı. Yerleştirme puanının hesaplanmasında 6. sınıftaki puanının yüzde 25’i, 7. sınıftakinin yüzde 35’i ve 8. sınıftakinin yüzde 40’ı alınıyordu. Yeni sistemde notların ve SBS’sinin yüzde 50’si dikkate alınacak. 3 yılın sonunda tüm notlar ve 8. sınıfın sonundaki SBS puanı toplanıp ikiye bölünecek ve yerleştirme puanı oluşacak.

 

Hepsi 100 olmalı: Öğrencinin her 3 yılda aldığı notların 100 olması gerekiyor. Aksi halde sınavdan 700 alsa da yerleştirme puanı 500 olamayacak. Bunun farkında olan okullar öğrencilerine 100 verdi.

 

Dezavantajlı oldular: Okul notlarının yüzde 50’sinin dikkate alınacağını bilmeyen okulların öğrencileri dezavantajlı. Bu öğrenciler sınavda 700 tam puan alsa bile notları 100 değilse, yerleştirme puanları 500 olamayacak. Bu da İstanbul, Galatasaray gibi okullara girişin önünü kapatacak.

 

Sınavda tam puan almasa da önde: Örneğin A okulunun öğrencisi SBS’de 700 tampuan alsa bile üç sınıf notları 95, 96 ve 94 olursa yerleşme puanı (700+95+96+94= 985) olacak. Bu oran da ikiye bölünerek, yerleştirme puanı 492.5 olacak. Oysa her 3 sınıfta da notu 100 olan SBS’den 685 puan alanın puanı da 492.5 olacak.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön