Puanı değil başarı sırasını dikkate alın!

Bu yıl Seviye Belirleme Sınavı (SBS) beşinci kez yapıldı. OYP’ye göre Anadolu, Anadolu öğretmen ile fen liselerinin aralarında olduğu liselere dördüncü kez yerleştirme yapılacak. 196 puan barajını aşan her öğrencinin tercih listesi hazırlama hakkı var.

Puanı değil başarı sırasını dikkate alın!

Bu yıl dördüncü kez merkezi yerleştirmeyle Anadolu, Anadolu öğretmen, fen ve meslek liselerine Ortaöğretim Yerleştirme Puanı’na (OYP) göre öğrenci alınacak. OYP, öğrencilerin üç yıldır girdikleri Seviye Belirleme Sınavları (SBS) sonuçları ve yıl sonu başarı puanlarının toplamıyla oluşturulan ve yerleştirmelerde kullanılan bir puan. Bu puana göre öğrenciler tercih listeleri doğrultusunda okullara merkezi olarak yani Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yerleştirilecek.

 

OYP’ye göre 196 barajını aşan her öğrencinin tercih listesi hazırlama hakkı bulunuyor. Bu yıl bu barajı aşan öğrenci sayısı 1milyon 42 bin 148. Ancak 196 puana sahip olmak demek yerleştirilecekleri anlamını taşımıyor. Yerleştirme işlemi okulların kontenjanları ve bu okulları tercih eden öğrencilerin puanları göz önünde bulundurularak, gerçekleştiriliyor.

 

Puandan daha önemli

Ancak doğru bir tercih listesi hazırlamak ve yerleştirilmek için puandan çok başarı sırasına dikkat etmeniz gerekiyor. O nedenle de listenize koyduğunuz okulun geçen yıl en son öğrencisinin başarı sırasının ne olduğunu dikkate almalısınız. Çünkü puanın oluşmasında üç yıl boyunca girilen SBS’lerin zorluk derecesi etkili oluyor. Bazı yıllar OYP’si yüksek olan öğrencilerin dağılımı daha geniş olurken, bazı yıllarda da bu dağılımda yer alan öğrenci sayısı düşük olabiliyor.

 

Gerçekçi bir tercih listesi için başarı sırasının ve yüzdelik diliminin kullanılması daha doğru bir yaklaşım. Tercih için süreç yarın başlıyor ve 8 Ağustos’ta son bulacak. Tercihlerinizi yaptıktan ve onaylattıktan sonra bir daha değiştirme şansınız olmayacak. Bu nedenle bu yıl yerleştirme sisteminde yapılan değişiklikleri de dikkate alarak, listenizi hazırlamanız gerekiyor. Çünkü tüm tercih işlemleriniz bundan sonra hazırladığınız bu liste üzerinden gerçekleştirilecek.

 

Yerleştirme takvimi nasıl işleyecek?

1-8 Ağustos: Yerleştirme işlemleri için tercihler alınacak.

24 Ağustos: Yerleştirme sonuçları açıklanacak.

27-31 Ağustos: Yerleştirme sonuçlarına göre asil olarak kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri yapılacak. (Saat 17.00’ye kadar)

03 Eylül (Saat 08.00) -14 Eylül (Saat 17.00): Boş kontenjanlara yedek listede yer alan öğrencilerden kayıt hakkı kazananların ilanı ve kayıt işlemleri.

12 Eylül Saat 17.00: Bu saate kadar yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.

14 Eylül Saat 17.00: 12 Eylül’de saat 17.00’den itibaren kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları yapılacak. Bu süre içinde yedek listede yer alan öğrencilerden kayıt hakkı kazananları burayadan yani internet sayfalarından kayıt durumlarını takip edebilecek.

19-21 Ağustos: Ramazan Bayramı nedeniyle tatil olacak.

18 Ağustos-14 Eylül: Sınavsız öğrenci alan genel liseler ile özel okulların öğrenci aday kayıtları

17 Eylül: Okulların açılması

01 Ekim: Okullar arası nakillerin açılması

 

Sonuç belgesini doğru yorumlayın tercih listesinde hata yapmayın

Ortaöğretim Yerleştirme Puanı’na (OYP) göre merkezi sistemle öğrenci alacak okulları tercih ederken ilk yapmanız gereken öğrencinizin “Ortaöğretime Geçiş Sistemi 2012 yılı 8. sınıf SBS sonuçları ve OYP bilgileri”ni gösteren belgede hangi bölümleri dikkate almanız gerektiğini bilmek olacak.

 

Kimlik bilgileri: Belgenin ilk kısmında öğrencinin TC kimlik numarası, adı soyadı, baba adı, doğum tarihi bulunuyor.

 

Puan bilgileri: Bu bölümde öğrencinin bu yıl girdiği 8. sınıf SBS puanı, Yılsonu Başarı Puanı (YBP) okulundaki en büyük YBP, öğrencinin 8. Sınıf Puanı (SP), 7. Sınıf Puanı (SP) ve 6. Sınıf Puanı (SP) var.

 

Test bilgileri: Bu bölümde öğrencinin 9 Haziran’da girdiği 8. sınıf SBS’deki 100 sorudan oluşan testlere verdiği doğru yanlış ve boş sayıların bilgisi yer alıyor. Burada net puanları değil, yalnızca doğru, yanlış ve boş bırakılan soruların sayısını görüyorsunuz.

 

Ortaöğretim yerleştirme puanı (OYP): Belgenin en altında tercihlerde kullanacağınız bilgiler bulunuyor. İlk sütunda tercihte kullanacağınız OYP görülüyor. Bu puan ve hemen yanında yer alan “Genel Başarı Sırası” ve yanındaki “Genel Başarı Yüzdesi” bölümleri tercihlerde dikkate alınacak değerler. Başarı sırasında ve yüzdelik diliminde öğrencinin Türkiye’deki durumunu görüyorsunuz. Onların yanında yer alan “İl Başarı Sırası” öğrencinin, bulunduğu ildeki öğrenciler arasındaki yerini, “İl Başarı Yüzdesi” de öğrencinin bulunduğu ildeki diğer çocuklar arasında başarı yüzdesini gösteriyor. Ancak Türk ve özel okullar için OYP değil, öğrencinin 8. sınıf SBS puanının kullanılması gerekiyor.

 

Haber: Pervin Kaplan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön