4+4+4’te merak edilenler: Kura ile imam hatip

4+4+4 eğitim düzenlemesi ile yeniden açılan imam hatiplerin ortaokul kısımlarına yoğun ilgi olacağını düşünen Milli Eğitim Bakanlığı genelge yayınladı

4+4+4’te merak edilenler: Kura ile imam hatip

4+4+4 eğitim düzenlemesi ile yeniden açılan imam hatiplerin ortaokul kısımlarına yoğun ilgi olacağını düşünen Milli Eğitim Bakanlığı genelge yayınladı. Bakanlık, “imam hatip ortaokullarına fazla talep olması durumunda” noter huzurunda, kayıt yaptıracak öğrencilerin belirlenmesi için çekiliş yapılması talimatı verildi.

 

Öğrencilerin imam hatip ortaokuluna kaydı velinin talebi üzerine yapılırken, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında imam hatip ortaokullarının sadece 5. sınıfına öğrenci alınacak.

 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 81 il valiliğine okul planlamalarıyla ilgili genelge gönderdi. İlkokul, ortaokul ve lisenin bağımsız olması esasıyla birlikte ortaokulun ilkokul veya lise ile birlikte kurulmasının da mümkün olacağı kaydedilen genelgeye göre valilikler, şu düzenlemeleri yapacak:

 

İmam hatip ortaokuluna veli talebi

• Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının açma kapama, ad değiştirme, planlama gibi işlemlerini valilikler yapacak. Okul planlamaları acilen tamamlanarak 8-15 Haziran tarihleri arasında MEB sistemine girişleri yapılacak.

 

• Bu yıl 1. sınıfa başlayacak olan öğrencilerin kayıtları e-okul’dan gerçekleştirilecek. 2012 Eylül itibarıyla 5. sınıfa başlayacak tüm öğrencilerin ortakokul kayıtları e-okul üzerinden yapılacak. Öğrencilerin imam hatip ortaokuluna kaydı velisinin talebi üzerine düzenlenecek. İHO’ya gidecek öğrencilerin talep öncesinde ortaokul olarak yapılan kaydı e-okul sisteminden düşecek.

 

Nakle veli itiraz edebilecek

• 2012 Eylül itibarıyla 2, 3 ve 4. sınıfı okuyacak öğrencilerin, okudukları okul ortaokula dönüştürülmüş ve ilkokul olarak belirlenen okulun mesafesi fazla değilse ve velilerin de yoğun itirazı bulunmuyorsa, ilkokul olarak belirlenen okula nakilleri yapılacak, aksi halde bulundukları okullarda (mevcut binada) öğrenim görmeye devam edecek. Aynı durum 2012 Eylül itibarıyla 6, 7 ve 8. sınıfta okuyacak öğrenciler bakımından da geçerli olacak.

 

İmam hatiplere 5’ten geçiş

 • 2012-2013 eğitim-öğretim yılında İHO’ların sadece 5. sınıfına öğrenci alınacak, 6, 7 ve 8. sınıflarına öğrenci alınmayacak.

 

Kura ile kayıt yapılacak

 • İmam hatip ortaokullarına müracaatın kapasitenin üstünde olması halinde, noter huzurunda çekilecek kura ile öğrenci kaydı yapılacak.

 

 

Hazırlayan: Esra Yazdıç

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  02 Aralık 2014 Salı 14:00

  orta okul 7.sınıftan 7. sınıf imam hatibe geçiş var mı?

  Cevapla
 •  
  02 Aralık 2014 Salı 13:59

  orta okul 7. sınıftan imam hatip 8. sınıfa geçiş var mı?

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön