Özel Işık İlköğretim Okulu Müdürü Ergun Karahasanoğlu'ndan okul hayatında öncelikler ve öneriler

Okulun öğrenciyi bütün yönleriyle geliştiren eğitim anlayışına ve felsefesine sahip olması, yalnız okul başarısına odaklanmadan, yaşam başarısının bilincinde olarak eğitimi programlaması ve sürdürmesi önemlidir.

Özel Işık İlköğretim Okulu Müdürü Ergun Karahasanoğlu'ndan okul hayatında öncelikler ve öneriler

Okul Seçiminde Öncelikler ve Öneriler

 

Anne-babalar için çocuğa en uygun okulu seçmek her zaman karmaşık ve zor bir süreçtir. Bu nedenledir ki bütün velilerimiz kayıt dönemlerinde okul okul dolaşarak ciddi bir arayış içerisine girmektedirler. Çocuklarına iyi bir eğitim aldırmak isteyen anne babalar; çocuklarının ilgi ve yeteneklerinin farkına varmasını sağlayan, seçimlerde bulunabilme ve planlama yapabilme becerisini destekleyen, zamanı yönetebilen ve gelişimsel özelliklerine, yeteneklerine ve ilgi alanlarına hitap eden eğitim kurumlarını tercih etmelidirler.  Anne-babalar için temel kriterlerden birisi de kendi beklentilerini karşılayan bir okul yerine çocukları için en uygun olan okulu tercih etmeleri olmalıdır.

 

Bu amaçla; öncelikle bu zor süreçte karar vermeden önce bilgi sahibi olun!

 

Tercih ettiğiniz okulun öğrenciyi bütün yönleriyle geliştiren eğitim anlayışına ve felsefesine sahip olması, yalnız okul başarısına odaklanmadan, yaşam başarısının bilincinde olarak eğitimi programlaması ve sürdürmesi önemlidir.

 

Eğitim kadrosunun niteliği ve istikrarı önemlidir. Kurumsal kültüre sahip eğitim kurumları deneyimli eğitim kadrosunun değerini bilir ve kadro istikrarına önem verir. Eğitimin sürekliliğini sağlamak için gerek bireysel gelişim gerekse kurumsal gelişim açısından sunulan olanaklar önemlidir.

 

Okullar hakkında yazılı ve görsel basında yer alan bilgiler araştırılmalı. Çünkü buralarda yer alan bilgilerin ve uygulamanın aslında gerçeği yansıtmadığı sıkça karşılaşılan durumlardır.

 

Eğitim kurumun tüzel kişiliği: Bir eğitim kurumunun şahıs ya da vakıf okulu olduğu, eğitim kurumu olarak kaç yıllık bir geçmişe sahip olduğu, eğitime bakış açısı gibi bilgiler o kurumun vizyonuna etki eder.

 

Kurumda çalışan öğretmen ve yardımcı personelin mutlu ve işlerini severek yapıyor olmaları verimlerini artırır. İş tatmini dolayısıyla öğrencilere ve velilere yansır.

 

Okul araştırırken olabildiğince eğitim çevresini iyi bildiğine inandığınız kişilerden görüş alın. Bu araştırmalarda asla tek bir kişinin görüşlerine bağlı kalmayın.

 

Uygulanan eğitim programları ve sahip olduğu ulusal ve uluslararası eğitim modelleri ve uygulanıp uygulanmadıkları iyi araştırılmalı.

 

Yabancı Dil Eğitimi:

 

Özel bir eğitim kurumunun öğrencisine kazandırmayı hedeflediği en önemli özelliklerden birisi de okuma ve yazma düzeyinde yabancı dil becerisidir. Günümüzde artık 2. bir yabancı dilin öğretilmesi önemli bir ihtiyaca dönüşmüştür. Eğitim kurumunun bunları sağlayıp-sağlamadığına bakılmalı.

 

Eğitim kurumunun, bir üst programa hazırlık çalışmalarının profesyonelce yürütülmesi, akademik ve sosyal alanlarda danışmanlık hizmetleri ve ulusal sınavlardaki başarısı da sorgulanabilir.

Bir eğitim kurumu, öğrenciyi yanlıca akademik yönden değil spordan sanata her alanda beslemeli ve geliştirmelidir. Günümüzde okullarda uygulanan sosyal ve sportif etkinlikler, bu etkinliklere ayrılan zaman ve bu etkinliklerin ücretli ya da ücretsiz oluşu gibi faktörler de velilerin okul seçimlerinde önemli bir yer tutmaktadır.

 

Eğitim kurumlarının teknolojik donanımları (internet bağlantısı, akıllı tahta kullanımı gibi pek çok araç gereç) öğrenme ve öğretme sürecini olumlu etkilemektedir. Bu nedenle okul tercihlerinde bu tür donanımları dikkate alınmalıdır.

 

Bütün bunların yanında Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi, Ölçme ve Değerlendirme Birimi, Program Geliştirme ile Eğitim Teknolojisi ve Tasarımı gibi alt alanlar bir eğitim kurumunun en önemli destek birimlerdir.

 

Okul kütüphanesinin zenginliği ve işlevselliği, okulun çocuklarının güvenliğini sağlamada ne kadar hassas davrandığı, sağlık, yemek ve servis hizmetleri ve burs olanakları da dikkat edilmesi gereken tercih nedenleridir.

 

Eğitim kurumlarının kamuoyundaki algısı, güvenirliği, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri, paydaşlarıyla kurmuş olduğu iletişim de önemli tercih nedenleri olarak dikkat çekmektedir.

 

Görüldüğü gibi çocuğunuzun her yönüyle doğru seçilmiş bir kurumda eğitilmesi için birçok önemli değişkenler vardır. Bütün bu değişkenleri sizin beklentileriniz ve çocuğunuzun özelliklerini dikkate alarak bir öncelik sıralaması yapmanız okul seçimlerinizdeki kararlarınızda yardımcı olacaktır.

 

ERGUN KARAHASANOĞLU

FMV ÖZEL IŞIK İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRÜ

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön