Bakıcıyla görüşme esnasında sorulması gerekenler

Bakıcı önerileri arasında sıkışıp kaldınız ve size en uygun olanı bulmaya çalışıyorsunuz...

Bakıcı adayına sorulması gereken sorular

Çoğu ebeveyn için, bakıcı almak için yapılan görüşmeler iki aşamada olur: Önce telefonda onlarla bir ön görüşme yapılır daha sonrasında beklentilere en uygun olanlarla buluşulur. Bazı soruları bakıcı adayıyla buluşmadan önce telefonda sormak yüz yüze geldiğinizde konuşacaklarınızı daha kolaylaştıracağından sizin için daha uygun olur.Buluştuğunuzda ise onun beden dilinden sorduğunuz kritik sorulara cevap verirken nasıl bir karakteri olduğunu aşağı yukarı çıkarırsınız. Unutmayın, konu bebek bakımı olduğunda sorulacak sorular oldukça fazlalaşabilir!


 
Bakıcı adayının özel hayatı ile ilgili sorulacak sorular:

Bu sorulara verilecek cevaplar adayın sizin programınıza uyum sağlayıp işi halledip halledemeyeceğine dair ipuçları verir:Nerede yaşıyorsun ve işe her gün nasıl geleceksin? Kötü havalarda durum nasıl olacak?

Uzak mesafeler evinize zamanında gelmesini zorlaştırabilir.Eğer işte biraz daha uzun kalmam gerekirse, evde biraz bekleyebilir misin?

Eğer işinizde sık sık başınıza böyle bir durum geliyorsa bunu sormanız bakıcı adayının esnek saatleri olup olmadığını anlamak açısından çok önemli. Eğer gece yükümlülükleri varsa sizin için çok iyi bir bakıcı olmayabilir.Bilmem gereken sağlık problemlerin var mı?

Özel bir soru ama bebeğinize bakan birinin astım atağının, şiddetli migreni veya çocuğunuza bakmayı zorlaştıracak herhangi bir sorunu varsa bunları bilmeye hakkınız var.Sigara kullanıyor musun?

Eğer sigara içen birini tutmakla ilgili bir sorununuz yoksa bebeğinizin yanında sigara içmeyeceğinden, bebeğinizin etrafında sigara bırakmayacağından emin olun.Çocuğun var mı? Eğer çocuğun hasta ise işe nasıl geleceksin?

Görünen o ki, çoğu deneyimli bakıcının kendi çocukları var, bu çok iyi ama küçük çocuğu olanlar onlar hastalandıklarında bırakacak yerleri yoksa işe gelemezler. Bunun için böyle durumu olan adaylar hakkında bir daha düşünün.


Gelecek planların arasında bu işini etkileyecek, taşınmak, başka çocuk yapmak gibi planların var mı?

Bakıcı seçimi yapmak yeterince zor ve siz bunun birkaç ayda bir rutin bakıcı değiştirme vakasına dönmesini istemiyorsunuz. Tabiî ki kimse kendi inisiyatifi dışında gelecekte olacak olayları şimdiden kestiremez ama bir sene içinde en azından bazı şeyleri kestirebilir.Bakıcıya geçmiş deneyimleri hakkında sorular sormak...


Eski işin neydi ve neden bıraktın?

Eğer eski patronunu kötülüyor ve sorunun etrafında dönüp dolaşıyorsa kovulmuş olma ihtimali çok yüksek. Eğer yeterince şüphelendiyseniz, önceki patronunu arayıp referans alabilirsiniz. Gerçi bunu herhangi bir şüphe olmasa bile yapmalısınız...Daha önce ilgilendiğiniz çocukların yaşları nelerdir?

Okul çağı çocuklarla ilgilenmek bir bebeğe bakmaktan farklıdır. Bu yüzden sizin bebeğiniz yaşlarında biriyle ilgilenmiş olması her zaman daha iyi bir seçenektir.Suni teneffüs veya ilk yardım dersleri almayı düşünüyor musunuz?

Herhangi bir acil durumda ne yapması gerektiğini bilebilir.Bebeğinizin alışkanlıkları hakkında sorular sormak...


Sağılan sütün şişelenmesi hakkında ne düşünüyorsun?

Eğer bebeğinize bakmış şimdide işe dönmeyi planlıyorsanız bu önemli. Siz işe gittiğinizde sağdığınız sütleri şişelediğinden ve programınıza uyduğundan emin olabilirsiniz.Bebeğimle TV izlememek hakkında ne düşünüyorsun?

Bebeğinizle yapmasını istemediğiniz herhangi Bir şey hakkında sorular sorun. Eve akrabasını çağırması vb. gibi…Açık uçlu sorular sorun

Bu sorular adayın bebek bakımına nasıl yaklaştığı konusunda daha yakın fikirler verir ve böylece size uyan yaklaşımı bulmakta zorluk çekmezsiniz.

 • Bakıcı olmak hakkında ne düşünüyorsunuz?
 • Bebeğim yaşındaki biri neye en çok ihtiyaç duyar?
 • Bebeğimle birlikteyken yapabileceğin şeyleri söyler misin? Daha aktif ve daha büyüdüğü zaman ne olur?
 • Bebeğimin yaşını nasıl tanımlarsın? Bebeğim sürekli saçını hayır demene rağmen çekse ne dersin?
 • Bebeğimin ateşi çıksa ne yaparsın?
 • Eğer düşer ve bilincini kaybetse ne yaparsın?


Listenizde hazırladığınız sorular bittikten sonra, ona da herhangi bir sorusu olup olmadığını, merak ettiklerini sorun.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  26 Temmuz 2016 Salı 17:10

  ben de bu konularda bilgisizdim bakırköy'de alya danışmanlık var o firmaya başvurmuştum bilgisizdim sahibi şeyma hanım var çok tatlı bir hanım ben de yardım istediğimde bu soruları sormam gerektiğini hemen hemen benzer soruları konuşmuştuk oğlum 2 yaşındaydı şimdi 4 yaşına girdi 2 yıldır bakıcısından çok memnunum.

  Cevapla
 •  
  08 Temmuz 2016 Cuma 05:33

  İsim degişcem neteye bas vurmam lazım acıl cvp

  Cevapla
 •  
  06 Temmuz 2016 Çarşamba 01:28

  2 yaşındaki çocugumun iki tane ismi var ben ilk ismini sildirmek istiyorum eşimin izni gerekiyormu bilgilendirirseniz çok sevinirim

  Cevapla
 •  
  24 Haziran 2016 Cuma 01:50

  Ismımı nasıl degışıtım nerye bas vurcam

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön