Genç kadınlarda pozitif beden algısı

Kendini, bedenini ve dünyayı keşfetme çağında olan kadınlar için pozitif beden algısı, sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlar arasında. Ama ne yazık ki birçok genç kadın kendi bedeninden memnun değil.

Genç kadınlarda pozitif beden algısı

Kadınları yaşamları boyunca etkileyebilen bir konu, son yıllarda daha çok konuşulmaya başlandı: Beden algısı. Medyada sürekli pohpohlanan sıfır beden modeller ve güzellik endüstrisinin ürettiği 'kusursuz kadın' algısı, kadınların vücutlarının nasıl göründüğüyle ilgili düşüncelerini oldukça karmaşık ve hastalıklı hale getirebiliyor.

 

Kadınların psikolojisini bu denli etkileyebilen bu önemli konuda bazı uzmanların görüşleri çok değerli. Gazeteci ve iş koçu Mary Fenwick, psychologies.co.uk sitesinde yayınlanan beden algısı ile ilgili okur sorusunu yanıtladı:

 

Soru: “17 yaşındaki kızım zeki ve güzel; ancak çirkin olduğuna inanıyor. Tipik bir ergenin saçlarından şikâyet etmesi gibi bir durum değil bu; gerçekten korkunç. Görünüşü yüzünden hayatının mahvolduğuna inanıyor.

 

Profesyonel yardım aldı; ama konuşmayı reddettiğinden hiçbir yardımı olmadı. Beden algı bozukluğu konusunda uzman birilerini aradım; ama artık gidecek hiçbir yer yokmuş gibi hissediyorum. Zavallı kızıma nasıl yardım edeceğim konusunda hiçbir fikrim yok. Suçiçeğinden kalma bir yara izi için estetik ameliyat olmasını bile sağladık.

 

Her gün onu okula bırakmak için sabah erkenden evden çıkıyorum ve mümkün olduğunca yanında olmaya çalışıyorum; ama gittikçe daha az sıklıkla evden çıkıyor. Yardım edip edemediğimi bile bilmiyorum; eşim, fazla yumuşak davrandığımı düşünüyor. Kızım, daha iyi hissetmesini sağlayacak tek şeyin daha fazla ameliyat olduğuna inanıyor. Ne yapabilirim ya da ona ne söyleyebilirim?”

 

Yanıt: An itibariyle iyi olmayan bir ergenin annesi olarak, benim endişem senin için. Beden algı bozukluğu konusunda birkaç kaynak buldum; ancak öncelikle senin hakkında konuşmak istiyorum. Mektubundan, kızının zihninden geçenlerin evinizdeki baskın güç haline geldiğine dair yoğun bir izlenim edindim. Bu durum, iş, okul ve aile hayatına müdahale ediyor; yalnızca bir kişi değil, en az üç kişi açısından. Bu sorunu, acil bir şekilde kendi açından da bir sağlık problemi olarak görmen gerekiyor.

 

Ailem bir zihin sağlığı krizi ile yüz yüze kaldığında, ulusal sağlık hizmetlerinden inanılmaz bir destek almıştık; ama doktorumun rehberliğinde, danışmanlık hizmetleri de aramaya karar verdik. Bunu kendi kendime yapamayacağımı biliyordum. Lütfen doktorunun bir anne olarak yaşadıklarını tamamen algılayabilmesini sağla. Zihin sağlığı sorunlarında uzmanlaşmış bir doktor konusunda da ısrarcı ol.

 

Senin rolün, sakin, umut dolu bir bakış açısı benimsemek ve çarpık düşüncelere meydan okumak. Unutma, bir birey olarak kızına değil, düşüncelerine meydan okuyorsun. Hedefin, kızının dünyasına girmek değil; ona, o dehşet verici yerden çıkması için yardımcı olmak.

 

 

Estetik cerrahi gibi ‘mucizevi çözümler’ bulmaya çalışmak konusunda işbirliğine girme. Yapmaktan keyif duyduğun şeyleri yapmaya devam ettiğinden emin ol, rahatlama ve güven amaçlı isteklere hayır diyebilmeye çalış ve kızının görünüşü hakkında tartışmaların içine girmekten kaçın.

 

Yardım için bize ulaştığın gibi, bu şekilde ilerlemeye devam et. Bu konularda senden de benden de çok daha deneyimli birçok insan var. Her hafta bir-iki faydalı sohbet, uzun bir yol kat etmeni sağlayacaktır.

 

 

Stefania Ferrario'ya destek mesajları
+20
Avusturalya'lı model Stefania Ferrario, moda dünyasının bazı modelleri "büyük beden model" olarak adlandırmasına isyan etti.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön