Boşanma sonrası anne ve babalar nasıl davranmalı?

Boşanmadan en çok etkilenen çocuğunuz olacaktır. Bu süreçte çocuğa nasıl davranılmalı?

Boşanan ebeveynler dikkat!

Boşanma sonrası yaşanan yeni döneme uyum hem ebeveynler hem de çocuklar açısından çok önemli. Çocukların modelleyerek öğrendiğini belirten uzmanlar, "Bu dönemde eğer anne ve baba olarak çocuğunuzla başa çıkabilen bir model olursanız, çocuğunuz da problemlerle baş edebilmeyi öğrenebilir." uyarısında bulundu.

Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Uzman Klinik Psikolog Duygu Barlas, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Boşanma aşamasından sonra anne, baba ve çocuklar açısından yeni bir dönemin başladığını belirterek alınacak bazı önlemlerle bu dönemin daha az sorunla aşılabileceğini söyleyen Barlas, "Çocuğun psikolojik sağlığı açısından boşanma süreci kadar boşanma sonrasındaki süreç de çok önemli. Boşanma ile beraber yaşanan ya da yaşanacak değişiklikler, çocuktan saklanmamalı, çocuğun yaşına uygun olarak uygun kelimelerle anlatılmalı. Bu dönemde nasıl davranılması, neler yapılması gerektiği de aynı şekilde anlatılmalı." dedi.

 

Çocuğunuza 'güçlü model' olun

Çocukların genellikle modelleme yoluyla öğrendiklerine dikkat çeken Duygu Barlas "Eğer anne ve baba olarak çocuğunuza başa çıkabilen bir model olursanız çocuğunuz da problemler ile baş edebilmeyi öğrenebilir. Ebeveyn olarak boşanma ile beraber gelen değişimlerle baş edebildiğinizi çocuğunuza göstermeniz gerekir." diye konuştu.

 

Duygularını ifade etmesini sağlayın

Bu dönemde çocuğun duygularını ifade etmesine imkan sağlanması gerektiğini de belirten Barlas, "Boşanma sonrası uyum sürecinde çocuğun kolayca adapte olması beklenmemelidir. Ebeveynlerin kendilerine ve çocuklarına zaman tanıması gerekir çünkü değişimlere alışmak zaman alır. Bu süreçte çocuğunuzla daha çok zaman geçirin ve kendini ifade etmesine imkan verin. Neler hissettiğini anlatmasına yardımcı olun." ifadelerini kullandı.

 

Evliliğiniz bitti, roller değil

Boşanmadan sonraki dönemde ebeveynlerin anne ve baba rollerinin hala sürdüğünü belirten Duygu Barlas, şu önerilerde bulundu: "Unutulmaması gereken sadece evliliğin bittiğidir. Annenin ve babanın rolü halen sürmektedir. Pek çok çocuk, evlilik bittiği zaman anne ve baba ile olan ilişkisinin değişeceğini düşünür ve endişeye kapılır. Çocukların algılarının değişmemesi için ebeveynlerin boşanma öncesi süreçteki ilişkilerini çocuklarıyla sürdürmeleri gerekmektedir."

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  20 Şubat 2016 Cumartesi 23:43

  iki adı var ikincisini degiştirmek istiyorum bilgilendirin lütfen

  Cevapla
 •  
  15 Şubat 2016 Pazartesi 14:40

  Merhaba arkadaslar isim degistirmek icin dava actim taniklari mahkemeye bildirmem gerem bunun

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön