Dikkati dağınık bir ebeveyn misiniz?

Çocuklarda dikkat eksikliğine takılmış vaziyetteyiz, peki ya çocuklar bizdeki dikkat dağınıklığı hakkında ne düşünüyor?

Dikkati dağınık bir ebeveyn misiniz?

Araştırmaya göre, yaşları 6 ile 12 arasında değişen çocukların yüzde 62’si, kendileri iletişim kurmaya çalışırken ebeveynlerinin dikkat dağınıklığı yaşadığını düşünüyor.  Siz de onlardan biri misiniz? İşte yine çocuklara göre bu dikkat dağınıklığının en büyük sebepleri: 

 

Cep telefonları

 Dikkat dağıtıcılarda liste başında cep telefonu geliyor. Siz her ne kadar cep telefonunun çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanı bölmediğini düşünüyor olsanız da onlar tam tersi fikirde. Yüzde 28 oranında çocuk, anne ve babalarının cep telefonlarına kendilerinden daha çok odaklandığını söylüyor. Bu keskin bir istatistik ve her ne kadar akıllı telefonlar günümüzde çok önemli olsa da çocuklar elbette çok daha önemli. Bu da aile vakitlerinde önceliklerinizi gözden geçirmeniz anlamına geliyor. 

 

Kardeşler

 Yüzde 25’lik oranla ikinci sırada kardeşler var. Araştırmaya göre, çocuklar anne ve babalarının ilgisini çekebilmek için kendilerini kardeşleri ile yarışmak zorunda hissediyorlar. Kardeş rekabetinin kontrol altında tutulması ve ev kuralları belirlenmesinin önemi tam da bu yüzden kaynaklanıyor. 

 

İş

 İş hayatınız üçüncü sırada ve yüzde 16 oranında. Çocuklar işiniz için harcadığınız zamanın onların sizinle geçirmeleri gereken özel zamanı zapt ettiğini düşünüyor. Elbette faturaları ödemek için çalışmanız lazım ama işle ilgili sorunların ya da aramaların evde geçirdiğiniz zamandan sürekli çalmasına izin veremezsiniz. İstisnalar, istisna olarak kalmalıdır. 

 

Başkalarıyla konuşmak

 Çocuğunuzla konuşurken, bir başkasının gelip bunu bölmesine izin vermemelisiniz. Başkaları ile konuşmak araştırma sonuçlarını kapsayan listede yüzde 10’luk oran ile dördüncü sırada. Bir yabancı ya da arkadaşınız olsun, birinin aniden gelip spot ışıklarını çocuğunuzdan çalması onların duygularını incitiyor. Ayrıca hali hazırda bir yetişkin ile konuşurken çocuğunuz gelip aynı şeyi yapamadığı için bu kafalarının daha da çok karışmasına sebep oluyor.  Halbuki yetişkin olan insana dönüp hızlıca selam verir ve çocuğunuzla diyalogunuz bittikten sonra ona döneceğinizi ifade ederseniz, bunu anlayacaktır.

 

Bilgisayar

 Bir diğer yüzde 10’luk oranla dördüncü sırayı paylaşan şikayet; bilgisayar. Bu modern çağın teknolojik hediyesi, hali hazırda gününüz çoğuna damga vururken evde ondan uzaklaşmamanız için hiçbir sebep yok. En azından çocuklarınızı yatırana kadar. 

 

Yemek pişirmek

 Elbette karınların doyması için birinin evde yemek pişirmesi gerekmektedir. Ama ankete katılan çocukların yüzde 8’i yemek pişirmenin ebeveynlerinin zamanını aldığını düşünüyor. Kendinizi mutfakta kaybetmek yerine, çocuklarınızın da size katılıp, yardım etmelerini sağlayın. Yemek hazırlamak, çocuğunuzun aklındakileri paylaşması ve konuşmanız için harika bir süreç olabilir. 

 

Ev işi

 Eğer ev işlerini sevmiyorsanız, iyi bir haberimiz var. Çocuklarınız da sevmiyor! Yüzde 7’si ev temizliği yaparken ebeveynlerinin dikkatlerinin son derece dağınık olduğunu söylüyor. Aynı yemek yapmak gibi, bu zorunlu göreve de çocuklarınızı dahil etmenizi öneririz. Böylece hem size yardım etmiş olurlar, hem de söylemek istediklerini dile getirirler. Temizliği bir angarya gibi görmek yerine, eğlenceli bir birlikteliğe çevirebilirsiniz.

 

Araba sürmek

 Oldukça ironik çünkü siz araba kullanırken çok odaklandığınızı düşünürken çocuklarınız dikkatinizin son derece dağınık olduğunu iddia ediyor. Ayrıca gerçekten araba kullanmaya ve trafiğe konsantre olmaya çalışmanız gerekirken, çocuklarınızın sizinle konuşmak istemesi de çabası. Şikayet oranı yüzde 5.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön