Yurtdışında Boşanma ve Tanıma Tenfiz

Yabancı bir ülkede boşanmak Türkiye’de de boşandığınız anlamına gelir mi? Av. Tuğsan Yılmaz cevaplıyor.

Yurtdışında Boşanma ve Tanıma Tenfiz

Kimimiz evleniyoruz, kimimiz ise boşanıyoruz. Hayat tüm bilinmezliği ve öngörülemezliği ile devam ederken bizi şaşırtmaya devam ediyor. Son dönemde revaçta olan boşanma şekli ise yurtdışında boşanma. Aslında yurtdışında boşanma yurtdışında evlenme gibi popüler, romantik ve mantıklı değil. Yurtdışına iş yahut özel yaşantısı nedeniyle çıkan ve kısmen de olsa yerleşen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları evliliklerini noktalamak istediklerinde bulundukları ülkede dava açmak suretiyle boşanabiliyorlar.

 

Peki, yabancı bir ülkede boşanmak Türkiye’de de boşandığınız anlamına gelir mi?

Hukuken maalesef ki gelmez. Türkiye’de yurtdışında boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açmak gerekmektedir. Aksi takdirde yurtdışında boşandığınız eşiniz ile evli görünmeye devam edersiniz. Boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açmaksızın herhangi başvuru ile yabancı bir ülkede boşanmış olduğunuzu nüfus kayıtlarınıza işletemezsiniz. Bundan cihetle Türkiye’ de evlenmiş ve yurt dışında boşanmış iseniz, yurtdışında evlenmiş ve yurtdışında boşanmış iseniz ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz mutlaka tanıma tenfiz davası açmalısınız.

 

Tanıma tenfiz davasının açılmaması hasebiyle nüfus kayıtlarında eski eşiniz ile evli gözüküyor olmanızın haricinde eski eşinizin sizin yasal mirasçınız olarak statüsünü koruduğunu da belirtmemizde fayda var.

 

Tanıma tenfiz davası için gerekli evrakı topladığınızda davayı Türkiye’ye gelerek bizzat açabileceğiniz gibi avukatınız vasıtasıyla da işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Kararınız ne olursa olsun boşanmanın tanınması ve tenfizi, gerekli evrak, tanıma tenfiz davasında usul, süre gibi hususlarda bilgi edinmenizde mutlak suretle yarar vardır. Zira tanıma tenfiz davası için gerekli evrakı toplayamamış olmanız durumunda dava açsanız dahi eksiklikleri gidermek adına maalesef ki zaman kaybedersiniz.

 

Boşanmanın tanınması ve tenfizi davası ile her ne kadar Türkiye'de yeni bir boşanma davası açıyormuşsunuz gibi görünse de hukuk tekniği bakımından durum farklılık göstermektedir. Örneğin 1999 yılında Almanya’da boşandınız ve 2014 yılında Türkiye’ de dava açtınız. Davanız olumlu neticelendiği takdirde Türkiye’ de 2014 yılında değil 1999 yılında boşandığınız tabir-i caiz ise onaylanmış olacaktır.

 

Siz siz olun, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz Türkiye’ de boşanmaya veya yurtdışında boşandıktan sonra bir an evvel tanıma tenfiz davası açmaya gayret gösterin. Unutmayın, hayat sürprizlerle dolu ve yeni bir evlilik yapmayı düşünüyorsanız mağdur olabilirsiniz!

 

Faydası olması ümidiyle..

 

Av. Tuğsan YILMAZ

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön