Bebek bakıcısına dair temel bilgiler

Bakıcı meselesi her aile için hassas ve önemli.

Bebek bakıcısına dair temel bilgiler

Kimi aileler birkaç saat için de olsa çocuklarını bir aile büyüğüne, aile dostuna ya da para ile tuttuğu bakıcıya bırakıp biraz olsun soluklanabilirken kimileriyse senelerce çocuklarını kimseye emanet edemiyor. Yetişkinler ihtiyaçlarına odaklandıklarında yalnızca kendilerine ayırmaları gereken zamana ihtiyaçları olduğunu fark ediyor.

 

İlk senenin sonunda çocuğunuz olmadan dışarı çıkabilirsiniz. Çocuğunuz başkasının yanında olunca huzursuz oluyorsunuz, tamam ama 1–2 saat başka bir yetişkinle zaman geçirmesi çocuğunuza da iyi gelecektir. Bu yetişkin elbette ki sizin güvenebileceğiniz büyük anne ya da baba, amca, dayı, teyze, hala, yeğen ya da bir aile dostu olabilir. Ayrıca bebeğinizle aranızdaki ilişki açısından da bunun önemini yadsımayın, sizin ona ne olursa olsun döneceğinizi hissedecek ve güveni artacaktır.

 

Ayrılık konusunda sizin gösterdiğiniz hassasiyetin onun algıları için ne kadar belirleyici olduğunu sakın unutmayın. Ondan ayrı kalmak sizi mutsuz edebilir, endişe içerisinde olabilirsiniz ama onu huzursuz etmemek için hissettiğiniz tüm olumsuzlukları kendinize saklayın. Elbette ki onu ne kadar özleyeceğinizi söylemenizde sakınca yok, dokunaklı bir tablo çizmeden ne olursa olsun keyifli zaman geçirmesi için motive edin.

 

Bebek bakıcısı yaşını doldurmuş çocukların bakımı konusunda rahat biri olmalı, kendisine güvenmeli. Özellikle 1 saatten fazla kalacaksa bebeklerin ağlama krizlerini nasıl yöneteceğini iyi bilen birisi olmalı. Bu nedenle çocuklar konusunda eğitim almış veya deneyimli yetişkinleri seçmekte fayda var. Bu açıdan bakıldığında her ne kadar bebeğinize bakma konusunda ısrarcı bir yakınınız olsa da, eğer onun kişiliğinin böyle bir krizi yönetmeye uygun olmadığını düşünüyorsanız onu kırmak pahasına bu işe karşı çıkın. İstediği zaman gelip bebeği görebilir ama bebeğinizi ona emanet etmeniz iki taraf için de iyi olmayacaktır.

 

Doğru bakıcıyı bulmak

Öncelikle bir yardımcıya günün hangi saatinde ihtiyacınız olduğunu tespit edin; sabah saatlerinde çocuğunuz yeni uyandığında mı, öğlen en hareketli olduğu zamanlarda mı yoksa akşam uyurken mi? Zaman dilimini tespit etmeniz alacağınız yardımın niteliğini ve bakıcı profilinizi de belirleyecektir. Ya oyun oynamaktan keyif alan birini bulacaksınız ya da uyku hali yönetebilecek birini. Ve bakıcınızın tam saatinde gelip gideceğinden emin olun. Sık sık erken çıkmayı istemesi ya da daha geç gelmesi durumuyla karşılaşmak sizi de yıpratacaktır. Diğer bakıcılardan ya da ailelerden referans isteyin.

 

İşe almadan önce yaşını yeni dolduran çocukların beslenmesi ve bakımı konusunda sorun yaşamayacağından emin olmaya çalışın. Öncesinde birkaç randevu ayarlayıp çocuğunuza nasıl davrandığını ve birlikte nasıl zaman geçirdiğini gözlemleme imkânınız olmasını sağlayın. Çocuğunuzun bakıcısını sevmesi de önemlidir. Eğer ciddi bir reaksiyon gösteriyor ve sürekli huzursuzlaşıyorsa bakıcınız ne kadar yetkin olsa da bu işi uzatmanın âlemi yok, bebeğinizi düşünün.

 

Bakıcınızla rahat bir şekilde diyalog kurabileceğinizden emin olun. Ona çocuğunuza nasıl davranmasını istediğinizi ve ondan neler beklediğinizi açıkça söyleyin. Ayrıca yanlarında olmadığınız zamanlara dair hangi bilgileri edinmek isteyeceğiniz konusunda da uyarın -  çocuğunuz siz yokken ne yedi, nasıldı, uyuduysa kaç saat uyudu, tüm gün nasıldı gibi soruları kastediyoruz. Bu sorular hem çocuğunuzun sorunlarını takip etmenizi sağlayacak hem de bakıcınızın ne kadar ilgili olduğunu görebileceksiniz.

 

Bakıcınıza nasıl bırakmalısınız?

Bakıcınız geldiğinde çocuğunuzla iletişim kurmaları için birkaç dakika zaman tanıyın. Eğer çocuğunuz ayrılıklar konusunda sorun yaşıyorsa bakıcınıza sıcak davranmaya özen gösterin. Bu konuda bakıcınızı uyarmanızda ve ona bir takım tüyolar vermenizde hiçbir sakınca yok. Çocuğunuzun yapmaktan en çok keyif aldığı şeyleri yapmanın tam zamanı. Bakıcınızı bu konuda uyarmış olmanız hem çocuğunuz için bu konuda çekinmesini gerektirecek bir şey olmadığına dair bir mesaj olacak hem de bakıcınız bu konuda ekstra özenli davranacaktır.

 

Ardından bakıcınızı evde gezdirin; çocuk odasının, oyuncaklarının, ihtiyaç duyabileceği şeylerin yerlerini gösterin. Mutfakta mama hazırlamak için gerekli olan ne varsa bulabileceği yerlerde olmasına özen gösterin. Ayrıca telefonu ve acil durumda araması için önceden hazırladığınız listeyi de göstermeyi ihmal etmeyin. Nerede olacağınız dahil kendi telefon numaranız, ev telefonunuz – belki birine vermesi gerekebilir -, polis, itfaiye ve yakın birkaç komşunuzun ya da akrabanızın numarasını listeye ekleyin. Eğer dışarıdayken onu arayacaksanız bu konuda bilgilendirin. Ev telefonlarını açıp açmaması konusundaki isteğinizi de belirtin. Size herhangi bir sorusu olup olmadığından emin olun. Bakıcınız ve çocuğunuzla vedalaşma zamanı.

 

Geldiğinizde bakıcınız gitmeden önce hemen çocuğunuzu kontrol edin. Beraber nasıl zaman geçirdiklerinden emin olun ve bir sonraki seferde ekstra bir şeye ihtiyaç duyup duymayacağını sorun.

 

Unutmayın, bakıcınızın patronu sizsiniz. Sizden tüm istedikleri diğer tüm çalışanlar gibi çalıştıkları süre içerisinde onlara saygı duymanız, desteklemeniz, onaylanmanız, yönlendirmeniz ve makul bir maaş. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön