İki yaşındaki çocuğa dürüstlük nasıl öğretilir?

İki yaşındaki bir çocuk için yalan ve gerçek farkı bulanıktır. 3-4 yaşına gelinceye kadar çocuğunuz "doğru" ve "yalan" konseptlerini tam anlayamayacaktır.

İki yaşındaki çocuğa dürüstlük nasıl öğretilir?

Çocuklar 2 yaşına kadar kendi davranışlarının sorumluluğunu almaya çalışırken, yalanlarının sorumluluğunu alamaz çünkü “yalan”ın ne olduğunu anlamıyor. Bu sene boyunca hayal gücü oldukça hızla gelişmekte olacak. Hayalinde olan şeyleri gerçek zannediyor olabilir. Kardeşinin oyuncağının ayağını kırmış ve siz bunu gözlerinizle görmüş olabilirsiniz. Ama o bunu hala reddediyor olabilir. Bunu korkusundan ya da hayal gücünde bu olayı başkasının yaptığına inandığından yapıyor olabilir.


Ne yapmalı?


Cevabını bildiğiniz sorular sormayın

İki yaşındaki çocuk için bile ona yalan söyleyeceği durumlar yaratmamak çok önemlidir. Evin girişinde ki çamuru gösterip: “Bunu sen mi yaptın?” dediğinizde elbette ki, ayağında ki çamurlar hala duruyor olsa bile, sizin sinirlenmenizden korkup inkar edecektir. Ona bunu sormak yerine “Yerlerin çamur olmasına üzüldüm, istiyorsan gel beraber silelim.” diyin. Böylece sorumluluk sahibi olmayı da öğrenir.


Doğruyu söylediğinde onu ödüllendirin

Eğer çocuğunuz yaptığı hatayı itiraf ediyorsa ona: “Bunu söylemek senin için zordu biliyorum, söylediğin için teşekkür ederim.” diyin. Size bir şey itiraf ettiğinde sakın bunu kızgınlıkla karşılayıp onu cezalandırırsanız size neden doğruyu söylesin ki?


İyi örnek olun

Dürüstlüğü öğretmenin en iyi yolu ona dürüst olmaktır. Ona tutamayacağınız sözler vermeyin.


Bırakın hayal kursun

Çocuğunuz size “ileride dansöz olacağım.” diyorsa kötü bir tepki vermeyin. Büyük ihtimalle gördüğü bir şeye özeniyordur. Bırakın hayal kurmaya devam etsin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön