Minik virtüözler

‘Müzik, beyne yaptığı olumlu uyarılarla soyut zekayı geliştirir ve duyguları eğitir. Boş zaman hobisi değil; zihinsel ve ruhsal gelişimin doğru yoludur. (Erdal Atabek)’

Minik virtüözler

Onlar, 10-18 yaş arasındaki konservatuar öğrencileri. Yaklaşık 100 kişilik bir senfoni orkestrasında profesyonel müzik yapıyorlar. Müzikseverlere iftiharla sunulur: Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası!Bu, dört yıldır devam eden bir sosyal sorumluluk projesi. Deniz Bayel Feyizoğlu Doğuş Holding’de Kurumsal İletişim Bölüm Müdürü olarak çalışıyor. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrasıyla ilgili bütün detaylara hakim. Çünkü neredeyse başlangıcından bu yana tüm ekiple birlikte bu organizasyonun içinde. 8 aylık hamile olan Deniz Hanım ile bu projeden ve amacından söz ettik.Doğuş Holding’in bu projesi hakkında bizi bilgilendirir misiniz?
Tabii, Disney film müziklerinin Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) eşliğinde çalınması.Kaç yılında kuruldu orkestra?
 2006 yılında kuruldu. 4 yıldır var olan bir orkestra. 10-18 yaş arası konservatuarlı çocuklardan oluşan bir orkestra. 89 kişilik. Her yıl düzenlenen seçmelerle aramıza yeni üyelerimiz katılıyor. Tabii 18 yaşını doldurmuş arkadaşlar orkestramızdan ayrılıyor.Bunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak düşünebilir miyiz?
Evet, tabii. Orkestramız iki konser veriyor. Biri çocuklara yönelik olan Disney konserleri diğeri de yetişkinler için konserler. Yetişkin konserlerinden elde edilen gelirle de birçok ildeki okullarda ihtiyaç duyulan müzik enstrümanı alınıyor. Bİlet fiyatları 20-30 TL arası. Bu projenin amacı da zaten çocuklar aracılığıyla çocuklara müziği sevdirmek. Orkestradaki çocuk müzisyenlerin hepsi konservatuarlardaki enstrüman bölümlerinde öğrenci. Şu an 89 kişilik bir orkestra. Ankara, Mersin, Antalya gibi çeşitli şehirlerden öğrenciler katılıyor. Orkestramız için her yıl seçme yapıyoruz. Enstrümanı okulda bireysel çalan çocuklar için orkestra hoş bir deneyim.


Orkestrada yetişkinler kimler? Şefiniz Rengim Gökmen bildiğim kadarıyla?
Evet, Orkestra Şefi Rengim Gökmen. Sosyal Psikolog Dr. Erdal Atabek de sosyal danışmanımız. Çocuklar Şef Rengim Gökmen ve şef yardımcıları eşliğinde müzikal çalışmalarını olgunlaştırırken, kampın her saatinin etkin kullanabilmeleri için, Sosyal Psikolog Dr. Erdal Atabek ve proje ekibi de çocukların gelişimine yönelik çalışmalar yürütüyor.Her yıl seçmeler oluyor dediniz… Nerelerde oluyor?
Çeşitli illerdeki konservatuarlarda. Seçmelerden sonra çocuklarımızı kampa alıyoruz. Kamp dönemlerinde konserlere hazırlanıyorlar. Daha sonra da konserler veriyorlar. Şimdiye kadar Antalya, Mersin, Ankara ve İzmir gibi birçok şehrimizde konserlerimiz oldu. Orkestramız iki senedir de uluslararası platformda yer alıyor. Uluslararası festivallerde sahne aldı.

 

Çocuklara yönelik konserlerde Walt Disney’in çizgi film müzikleri mi yer mi alıyor?
Evet, Disney ile geçen yıl anlaştık. Bu yıl ikinci Disney konserlerimiz oluyor. Böylece çocuklar, hem konseri dinliyor hem de fonda müzikleri çalan filmler aynı anda gösteriliyor. Dediğimiz gibi amaç müziği çocuklara sevdirmek. İnanır mısınız küçücük izleyicilerin hiç kıpırdaman saatlerce bu konserleri izlemesi çok şaşırtıcı, bir açıdan da mutluluk verici. Çünkü amacımız müziği taze beyinlere sevdirmek.İlk konser nerede?
Tim Show Center, Maslak istanbul’da geçtiğimiz 23 Nisan’da olacak. Onun dışında Ankara’da bir konser vermek istiyoruz. Aspendos Müzik Festivali’nde onların olması çok müthiş bir deneyim tabii. Gözünüzü kapatınca sanki yetişkinler müzik yapıyor gibi, çok profesyonel. 3, 3 buçuk saat keyifle süren bir müzik şöleni.

 


 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön