Çocuğuma sabırlı olmayı nasıl öğretebilirim?

Çocuklar bazen sabırsızlıklarıyla gerçekten de sınırlarımızı zorlayabiliyorlar... Oysa birkaç noktaya dikkat ederek onlara daha sabırlı olmayı öğretmek elimizde.

Çocuğuma sabırlı olmayı nasıl öğretebilirim?

İster markete gidin ister doktora, biraz beklemek biraz sabretmek gerekecektir. Genelde çok uzun zamanlar olmaz bu bekleme süreçleri ama yanınızda bir çocuk da varsa, o zaman işler değişir. Çocuğunuz bağırmak isteyecek, sabırlı davranamayacak, delirecek… Uzmanlara göre bu yaştaki çocuklar keyiflerini ertelemek istemiyorlar. Sabredilecek ufak bir an bile onlar için bitmek tükenmek bilmez gibi geliyor. Ancak, biz belki onlara yardım edebiliriz. Çocukların daha sabırlı olmalarını sağlamak biraz da bizim ellerimizde. İşte size, onları daha sabırlı yapabilmemiz için gereken bazı ipuçları…

 

Sinir harplerinin normal olduğunu bilmek gerek: Bir kere çocukların doğasında bunun olduğunu kabul etmek lazım. Sinir krizleri, çığlıklar, belki de böyle anlarda asıl sabra bizim ihtiyacımız var ama asıl önceliğimiz bunların normal olduğunu bilmek. Çünkü çocuklar söz dinliyormuş gibi görünseler de, sinir krizi anında talebin tam zıttını gerçekleştirmeye bayılırlar. Çünkü sinir krizi anındayken çocuklar daha fazla talep yerine getirecek güçte olmazlar.

 

Sakin olun

Açıklamalar, hikâyeler, tehditler, yüksek perdeden konuşmalar genelde çocuklar üzerinde işe yaramaz. Sabırla arka arkaya kurduğunuz cümleler ise nihayet onu yola getirebilir. Ne yazık ki bu zaman ve sabır her zaman bizde olmayabiliyor ama bunun işe yaradığını gördüğünüzde değdiğini düşüneceksiniz.

 

 

Bir ödül sistemi geliştirin

Sinir krizleri özellikle gece yatma zamanı geldiğinde olabilir. Ancak bunun sebebi sizin çocuğu hiç hazırlamadan doğrudan yatağa götürmeniz olabilir. Bunun yerine, yatma vakti öncesi bir etkinlik yapın. Örneğin, bir hikâye okuyup ardından bir atıştırmalık yiyeceğinizi söyleyin. Sonra da etkinlikten önce dişleri fırçalayıp pijamaları giymesini söyleyin. Etkinliği yapın ve sonradan mutlu bir şekilde yatağa geçmesini sağlayın. Eğer bir ödül olursa, yatmanın ödülü olarak bu etkinliği ve yiyeceği atıştırmalığı düşünerek daha sakin bir şekilde yatağa gidecektir.

 

Biraz dikkat ve biraz pozitif pekiştireç

Çocukların davranışlarındaki kötü durumların sebebi de çok basit; ilgi. Bizim yüzümüzden şunu biliyorlar, ancak kötü davrandıkları zaman ilgi çekebilirler. Bu yüzden daha fazla değer görmeye ve yaptıkları güzel şeylerin de biraz pekiştirilmesine ihtiyaçları var. Aslında bu pozitif pekiştirmeyi uygulamaya başladığınızda farkı anlayacaksınız çünkü bunun yerine bağırmayı tercih ederseniz de zaten dinlemiyorlar. Kötü şeyler olduğunda bağırıp çağırmak yerine biraz temizlik yaptığında, oyuncaklarını topladığında onu övün mesela.

 

 

Hayır demeyi öğrenin

Aslında bunun ne kadar etkili olduğunu anlamak için sadece denemeniz gerekiyor. Uzun azarlar, uzun cümleler yerine basit bir “hayır” çok daha etkili.

 

Birlikte oyun oynayın

Sinir krizlerinin uzun sürmemesini ve aslında belki de biraz gecikmesini sağlayacak en önemli şeylerden biri de sizinle oyun oynadığı zamanlar ve daha doğrusu bu zamanların sabit olmasıdır. Günün belirli bir zamanını bir oyun, bir boyama etkinliği ya da buna benzer bir şey için ayırırsanız, diğer şeylerin dışında bunu sabırla beklemeyi öğrenecek ve daha az sinir krizi geçirecektir.

 

Kızınıza öğretmeniz gereken 100 hayati şey
+48
Çocuk yetiştirmek oldukça zor bir iştir. Ancak söz konusu kız çocukları olduğunda ebeveynlerin çok daha özenli davranması gerekiyor. Kendine güvenen, fikirlerini dile getirmekten korkmayan, başarılı bir kız çocuğu yetiştirmek istiyorsanız, işte ona öğretmeniz gereken 100 şey...

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön