UNICEF'ten 'çocuk gelinler' için video

UNICEF, dünyada 700 milyondan fazla kadının 18 yaşını doldurmadan evlendiğine ve bunlardan 250 milyonunun 15 yaşından küçük olduğuna dikkat çekmek için bir video hazırladı.

UNICEF'ten 'çocuk gelinler' için video

UNICEF, dünyada sadece bu yıl 15 milyon kız çocuğunun 18 yaşını doldurmadan evleneceği tahminini yaptı. 18 yaşından önce evlenen kadınlarda okula devam etme oranının düştüğü, aile içi şiddete maruz kalma olasılığının ise arttığını vurgulandı. 20 yaşlarındaki kadınlara oranla ergenlik çağında olan kız çocukların gebelik sırasında yaşadıkları komplikasyonlardan ötürü yaşamlarını yitirme olasılığının da yüksek olduğunu bildiren UNICEF, 'Çocuk gelin' gerçeğine dikkat çekmek için dünyanın en önemli evlilik bloglarından biri olan Bridal Musings ile birlikte bir video hazırladı. UNICEF Türkiye tarafından da paylaşılan 1 dakika 32 saniyelik videoda, oyun oynadığı arkadaşlarından ayrılmak zorunda bırakılan, çocuk gelin canlandırılırken "Bu sene 15 milyon kız çocuk 18 yaş gününden önce evlenecek. Lütfen bu videoyu paylaş haksızlıkla mücadele et çocuk evliliğine son" mesajı verildi.

 

BİR AVUKATIN GÖZÜNDEN CİNSEL İSTİSMAR YASASI... Avukat Burcu Filiz tartışmalara ... ÇOCUKLARI CİNSEL İSTİSMARDAN NASIL KORURUZ? Çocuklarımızın istismara karşı d...


Öte yandan 'Save The Children' (Çocukları Koruyun) isimli yardım kuruluşunun Başkanı Carolyn Miles, dünyada her 7 saniyede 1, 15 yaş altında bir kızın evlendirildiğini, 13 ya da 24 yaşına gelmeden çocuk sahibi olmasının etkisiyle yaşamının tehlikeye girdiğini anlatırken, kız çocukları için en iyi ülkeler sıralamasının İsveç, Finlandiya, Norveç, Hollanda ve Belçika olduğunu söyledi. 144 ülke arasında kızların en iyi yaşadığı ülkeler sıralamasında Amerika 32'nci sırada bulunurken, en kötü durumdaki kızların Nijer, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali ve Somali gibi ülkelerin büyük çoğunluğu Afrika kıtasında yer aldığı ,Türkiye'nin 55'inci sırada yer aldığı kaydedildi. 'Save The Children' eğilimin bugünkü çizgisinde devam etmesi halinde 2030 yılında çocuk evliliklerinin 700 milyondan 950 milyona çıkacağı uyarısında bulundu.

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön