Çocuk Hakları için gelen sese kulak verelim

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile Barış için Müzik Vakfı’nın ortak çalışması ile müzik eğitimi alan çocuklar Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlamak üzere 26 Kasım’da sahne alıyor.

Bu etkinlik çok ses getirecek


Çocuklara ücretsiz müzik eğitimi olanağı sağlarken aynı zamanda onları çocuk hakları konusunda bilgilendirmek üzere bir araya gelen Barış için Müzik Vakfı ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın müzisyen çocukları birlikte sahne alacak. “Çocuk Hakları Konseri” temasıyla 26 Kasım’da gerçekleşecek etkinlikte çocuklar Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde bir konser verecekler.


Her çocuğun sanatsal yaşama özgürce katılma hakkı vardır

İki vakfın Haziran’dan bu yana devam ettiği ortak çalışma sayesinde yaklaşık 150 çocuk farklı enstrümanlarla çalışma veya yeteneklerini geliştirme imkânı buldu. Böylece Çocuk Hakları Bildirgesi’nde yer alan ‘Her çocuğun sanatsal yaşama özgürce katılma hakkı vardır’ maddesini de birebir hayata geçirmiş oldular. Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla Caddebostan Kültür Merkezi’nin konser mekânı olarak belirlendi. Ardından TEGV gönüllüleri Barış için Müzik Vakfı’ndaki bütün müzisyen çocuklara "Çocuk Hakları nedir?" konulu haklar eğitimi verdi.

Mümkün olduğu kadar çok sayıda çocuk ve gencimize müzik eğitimi olanağı sağlarken daha iyi bir geleceğin ancak haklarının farkında olan çocuklar yetiştirmekle destekleneceğini temel alan etkinlik, 26 Kasım Perşembe günü saat 20:00’de Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Halka açık olan konserin öncesinde ise fuaye alanında müzisyen çocukların çocuk hakları temalı resim sergisini gezebilirsiniz.  

 
Çocuk Hakları Sözleşmesi 


Erişkinlerden farklı özelliklere ve özel ihtiyaçlara sahip olan çocukların, büyüme ve gelişme süreçlerinde temel hak ve özgürlüklerinin korunmasının toplumun önemli bir sorumluluğu olduğu bilinciyle hazırlanan Çocuk Hakları Sözleşmesi, 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş ve 193 ülke tarafından onaylanmıştır. Çocuk hakları ve bu haklara ulaşamayan çocuklar hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, 20 Kasım tarihi tüm dünyada Çocuk Hakları Günü olarak kutlanıyor. 

Çocuk Hakları Sözleşmesi metnini okumak için  tıklayın


Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı hakkında:  

 Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, ilköğretim çağındaki çocuklarımızın, daha güzel bir çocukluk yaşamaları ve yarınlara umutla bakmaları için, okul içi ve dışı saatlerde çok yönlü bir eğitim desteği almalarını ve çağdaş eğitim olanaklarından faydalanmalarını amaçlıyor. Türkiye genelinde, 31 yerleşik ilde 10 Eğitim Parkı, 38 Öğrenim Birimi ve 24 Ateşböceği (Gezici Öğrenim Birimi) ile çocuklarımıza hizmet vermeyi sürdürüyor. Eğitim Gönüllüleri, her yıl yaklaşık on bin gönüllüsünün yardımıyla kuruluşundan bu yana 2 milyonu aşkın çocuğumuzun aydınlık geleceğine katkı sağladı. Eğitimde özgün modeli ile ulusal ve uluslararası işbirlikleri bulunan TEGV, 2007 yılında Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladı. TEGV ile ilgili detaylı bilgi için www.tegv.org adresi ziyaret edilebilir.


Barış için Müzik Vakfı hakkında:  

Temel amacı, mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamak ve barışın sesini müzikle duyurmak olan Barış için Müzik Vakfı, Edirnekapı’da, bugüne kadar imkânları sınırlı binlerce çocuğa ortak sosyal ve kültürel yaşam alanları oluşturarak, sanata katılım hakkı önündeki engelleri kaldırmayı hedefliyor. Barış için Müzik, kurulduğu semtin sosyal dokusuyla bütünleşmiş, çocukların ve ailelerin aktif katılımıyla bir dayanışma ve paylaşım merkezi oldu. Kapılarını hiçbir ayrım gözetmeden müzikle buluşmak isteyen tüm çocuklara açtı. Barış için Müzik Vakfı ile ilgili detaylı bilgi için www.barisicinmuzik.org adresi ziyaret edilebilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön