Çocuğunuz mastürbasyon mu yapıyor?

Çocuğunuzun mastürbasyon yapmaya başladığını öğrendiğinizde nasıl davranmalısınız? İşte sorunun yanıtı...

Çocuğunuz mastürbasyon mu yapıyor?

Birçok anne-baba çocukları mastürbasyon yapmaya başladığında bunu çok tuhaf bulur ama bu gayet normal ve sağlıklı bir davranıştır. Ebeveynler bu duruma nasıl tepki vereceklerini bilemezler. Ancak önemli olan onları utandırmadan sınırlara saygı göstermeyi öğretmek. Peki, nasıl mı?

Normal olan nedir?

Yapılan bir araştırmaya göre, çocukların büyük çoğunluğu genital bölgelerini ve bunun getireceği zevki keşfetmeye 6 yaş civarında başlıyor. Tartışmalar 10-13 yaş aralığındaki kız ve erkek çocuklar etrafında döner gibi görünse de çocuğunuzun yaşı ya da cinsiyeti ne olursa olsun, bu keşfi yaptığı zaman davranışın nerede ve ne zaman yapılmasının uygun olduğunu tartışmak için doğru zamandır.

Yapılan araştırmada 10 ve 13 yaşlarında iki çocuğu olan bir anne onlara mastürbasyonun yatak odası ya da banyonun gizliliğinde yapılması gereken bir şey olduğunu öğretti. Kapıyı çalmadan onları asla rahatsız etmeyeceğine, ‘girebilirsin’ dedikleri zamana kadar içeri girmeyeceğine söz verdi. Bu saygılı bir yaklaşım gibi görünüyor ve büyük olasılıkla aile içinde güven inşa edecektir.

Bir diğer anne ise kapıyı kilitlemelerine izin vermese de çocuklarına mastürbasyonun kapalı kapılar arkasında özel alanda yapılması gerektiğini öğretmiş. Güvenlik için obje kullanmamalarını istemiş ve bir de işleri bittikten sonra ellerini yıkamaları gerektiğini belirtmiş. Bunun dışında, vücutlarını serbestçe keşfetmeye izinleri var.Kızlara ve erkeklere ayrı tepkiler mi vermelisiniz?


Belki şaşırtıcı değil ama söz konusu mastürbasyon olduğunda ebeveyn algıları arasında kız ve oğlanlar için bir çelişki görülüyor. Çoğu bunun erkekler için normal bir davranış olduğunu düşünürken, kızların yapması onları rahatsız edebiliyor. Bunun sebebi büyük olasılıkla çoğumuzun bilinçsizce tutunduğu derin kültürel önyargılardır.

Araştırmaya katılan annelerden biri şöyle diyor: “Erkek çocuklarının vücutlarını keşfetmesini çok daha kabul edilebilir buluyoruz.” Ama onun 11 yaşında bir kız çocuğu var ve bir anne olarak kızının kendi vücudunu keşfetmesini, başkasının onun vücudunu keşfetmesine tercih edeceğini söylüyor. Ergenlik dönemi yaklaştıkça kendini gergin hissetmekten alıkoyamıyor.

 

Doktor ve psikologların ‘gayet normal bir davranış’ olarak nitelendirdiği bu keşif anlarından rahatsızlık duyan ebeveynlerin çocuklarını anlamaya çalışmaları gerekiyor. Diğer bir değişle, çocuğunuza vücudundan ve ihtiyaçlarından utanmadan büyümeyi öğretmek de sizin işiniz.

 

Çocuklarınızın, zevkin, sadece biriyle birlikteyken kazanılabildiğine inanarak büyümelerini engellemek için öncelikle kendi bedenlerini tanımaları gerekir. Kişinin kendi bedeni içerisinde rahat olması, ileride utanç gibi duygulara kapılmasını engeller. Çocuklarınızla, sanki eski bir makinenin parçalarıymış gibi bedenleri hakkında konuşmaktansa, onlara bedenlerini gerçekten tanımalarının ne kadar önemli olduğunu açıklayın. Bu konuşma, çocuğunuz söylediklerinizi tamamen kavrayabilecek olgunluğa erişene dek, zamanla ve küçük dozlarla yapılabilecek bir konuşmadır.

 

Konuyla ilgili diğer haberlerimiz:

 

Çocukluk çağı mastürbasyonu hakkında merak edilenler

 

Çocuğunuzla seks hakkında konuşmak

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön