Bilim adamlarına göre ‘çocuklar daha az pizza yemeli’

Çocuklar öğün başına iki dilimden fazla pizza yememeli!

Çocuklar daha az pizza yemeli

Amerikadaki çocuklar o kadar fazla pizza tüketiyor ki uzmanlar konuya dair birbiri ardına araştırma yapıyor ve bu besinin şekerli içecekler ve fast food ile aynı kategoride değerlendirilmesini uygun görüyor.

 

Yeni bir çalışmada, araştırmacılar pizzanın çocukların beslenmesi için doymuş yağ oranı, kalori ve tuz açısından oldukça zararlı olduğunu ortaya koydu.

 

Çocuklar öğün başına 2 dilimden fazla pizza tüketmemeli ve bunu yaparken de patates kızartması gibi yüksek kalorili bir başka yiyecek yerine salata ile eşleştirmeli.

 

Çalışma yazarlarından ve Illinois Önleme Araştırma Merkezi direktörü olan Lisa Powel şöyle diyor: “Ebeveynler, özellikle de fazla kalori alımına sebep olan pizza tüketimi frenlemeyi hedeflemelidir.”

 

İçeğini oluşturan besinleri ayrı ayrı incelemek yerine, pizza, çocuk beslenmesini inceleyen araştırmacılar için son yıllarda odak mesele haline geldi. Yapılan çalışmalar, çocukların yetişkinlerden daha çok pizza tükettiğini gösteriyor ve günde ortalama 136 kalori almalarına sebep oluyor.

 

Ohio Nationwide Çocuk Hastanesi Sağlıklı Ağırlık ve Beslenme Merkezi’nde klinik diyetisyen olan Alexis Tindall, bu gıdanın çok sık ve büyük porsiyonlarda tüketildiğini söylüyor. Problemin çözümü pizzadan tamamen vazgeçmek olmasa da daha sağlıklı ürünlerle evde hazırlanması ve küçük porsiyonlarda tüketilmesi olabilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön