İlişkileriniz çocuğunuzun gelişimi için neden önemlidir?

Çocuğunuzun gelişimini şekillendiren sadece sizinle olan ilişkisi değil, aynı zamanda sizin başkaları ile olan ilişkileriniz de önemlidir.

İlişkiler çocuk gelişimi için neden önemlidir?

Sizinle sevgi dolu bir ilişki çocuğunuz için en önemli şeylerden biridir. Ona göstereceğiniz ilgi alaka, gelişiminin temellerini atmasında ve ilerisi için kişiliğinin şekillenmesinde büyük rol oynayacaktır.

Çocukların ilişkileri dünyayı görüşleri ile şekillenir ve onların tüm gelişim alanlarını etkileyecektir. İlk ilişkilerini sizinle ve ailenin diğer bireyleri ile kurarlar.

Nasıl düşünecekleri, anlayacakları, iletişim kuracakları, davranacakları, duygularını gösterecekleri, sosyal becerilerini geliştirecekleri hep kurdukları ilişkiler üzerinden gelişir. Çünkü ilişkiler, çocukların kendilerini ifade etmelerini sağlar – ağlama, gülme, soru karşılığında sarılma, gülümseme, cevap alırlar. Ve bu dönüşler onların dünyayı anlamaları ve nasıl davranmaları gerektiğini öğrenmeleri konusunda oldukça faydalıdır.

 


Gelişimini şekillendiren sadece sizinle olan ilişkisi değildir. Aynı zamanda sizin başkaları ile olan ilişkilerinizdir. Çocuğunuz sizin diğer insanlarla olan ilişkilerinizi gözlemler ve taklit eder. Eğer sizden saygılı ve nazik ilişkiler modellerse, kendi ilişkileri de bu yönde şekillenecektir.

Doğdukları andan itibaren, bebekler oldukça sosyaldir – zamanlarını sizinle geçirmek isterler, sizinle iletişim kurmak isterler. Ve sizin verdiğiniz karşılık da öğrenmelerine sebep olur. Onun sizinle tuhaf sesler çıkararak ve çeşitli yüz ifadelerinden yararlanarak konuşmaya çalışması doğaldır ama sizin de ona aynı şekilde karşılık vermeniz çok önemli. Onlara sıcak, sevgi dolu ve nazik tepkiler vermeniz, çocuklarınızım iletişim, davranış ve duygularını etkileyeceği kadar, kendilerini güvende hissetmelerini de sağlar. Ve çocuğunuz kendisini güvende hissettiğinde, dünyayı keşfetmek için yeterli özgüvene sahip olacaktır. Çocuğunuz hayatı boyunca karşılaşacağı problemlere daha hazırlıklı olacak, stresle daha kolay başa çıkabilecek ve sağlıklı ilişkiler kurmaya meyilli olacaktır.

Yaşamın erken dönemlerinde kurulan güçlü bağlar ve ilişkiler, çocuğunuzun daha iyi fiziksel ve zihinsel sağlığa sahip olmasını sağlar ve davranış sorunları olasılığını düşürür.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön