Babalık hakkında size kimsenin söylemeyeceği 15 şey

Babalık hakkında pek çok tavsiye duyacaksınız ama bazı gerçekleri, deneyim edene kadar öğrenmeyeceksiniz.

Babalık hakkında kimse size bunları söylemez

Baba olmak hayatınızın en güzel deneyimlerinden birisidir. Daha eşinizden ‘hamileyim’ kelimesini duyduğunuz an hayatınız tamamen değişir. Ebeveynliğe hazırlanırken kendi yaptığınız araştırmalar dışında, etrafınızdaki insanlardan da pek çok tavsiye duyacaksınız ama bazı gerçekleri gerçekten bir baba olup, deneyim edene kadar öğrenmeyeceksiniz.


1. Eğer bir bebeğe nasıl bakılacağını bildiğinizi sanıyorsanız, tekrar düşünün.

Çocuğunuza nasıl bakacağınız hakkında bir fikriniz olsa bile, bu daha başlangıçtır. Yenidoğanınıza bakmak kolay olmayacaktır. Gerek duyduğunuzda yardım istemeniz gerektiğini bile öğreneceksiniz. Bebeğiniz bir kez doğduğunda, her şeyi öğreneceksiniz.


2. Uyumak sizin için bir lüks haline gelecek
Hiç susmadan ağladığı ve sizin sebebini bile anlayamayacağınız tüm o geceler boyunca uykusuz kalacaksınız. Ve en güzeli, sabah da işe gidiyor olacaksınız.

 


3. Zaman yönetimi becerilerinizden biri olmak zorunda

Eğer çocuğunuzun hayatında aktif bir rol üstlenmek istiyorsanız, zaman yönetiminde ustalaşmalısınız. Her şeyi eskisi gibi planlamak zor olacaktır. Planlanmayan pek çok şeye hazırlıklı olmanız gerekecek. Daha önce hiç reddetmediğiniz teklifleri ya da insanları reddetmeye de hazır olun.

4. Hayatınız bir daha asla aynı olmayacak
Bebeğinizle tanıştığınız ilk andan itibaren hayatınız bir daha asla aynı olmayacak. Her şey değişecek! Ama merak etmeyin, daha iyiye doğru değişecek.

5. Seks hayatınız bir tartışma konusu olacak
Öncesinde ne yaptınız bilmiyoruz ama doğumdan sonra en az 6 hafta seks yapmamaya hazırlıklı olun. Lohusa depresyonu oldukça ilginç bir dönem olacak, hazırlıklı olun.

 


6.  Fedakarlıklar yapmanız gerekecek
Yüksek sesli seks, partiler, alkol ve bunun gibi pek çok konuda fedakarlık yapmanız gerekecek. Üstelik karınızın göğüslerinizden de uzun bir süre ayrı kalacağınızı unutmayın.

7. Biraz daha duygusal olacaksınız
Ne kadar duygusal bir adam olabileceğinizi çocuğunuz doğana kadar bilemezsiniz. Ufacık elleri ile çekinmeden karnınızı yumruklayıp duracak.

8. Başarılı hissedeceksiniz
Ve bu başarı sayısalı kazanmak gibi bir his olmayacak. Bu daha çok öz güveniniz, kendinizi bilmek ve dünyaya farklı bir gözle bakmakla ilgili; artık eskisi gibi olmadığınızı, belki de daha olgun ve tamamlanmış olduğunuzu bilmekle ilgili.

9. Olayları farklı bir açıdan göreceksiniz
Eskiden sizin için sorun olmayan şeyler, artık sorun olabilir ya da tam tersi. Bebeğiniz ağladığında bu başka hiçbir bebeğin ağlamasına benzemeyecek.

10. Bölünmeyen konuşmanız kalmayacak
Ne yaptığınız, kiminle ne konuştuğunuz ya da paylaştığınız önemli değil, bebeğiniz size seslendiği an hepsini bölüp yanına koşacaksınız. Bu hayatta artık ihmal edilmemesi gereken tek bir canlı var, o da bebeğiniz.

11. Bir öğretmen olacaksınız ve eylemleriniz sözcüklerinizden etkili olacak
Çocuklarınız siz ne yaparsanız onu yapacak, yapmalarını söylediklerinizi değil.  Yaptığınız her şey izlenecek ve taklit edilecek; iyi bir rol model olmalısınız.

 


12. Zor olacak
Evet, çok zor, ama hepsine değecek.

13. Sıkıldıkları zaman onları eğlendirmeye hazır olmalısınız
Masallar, hikayeler, taklitler, oyunlar… Bebek ve çocuklarınızı eğlendirmek için geniş bir repertuarınız olmalı.

14.  Bencillik bitti
Artık her zaman öncelikle kendinizi düşünme zamanı geçti, çocuğunuzun annesini ve çocuğunuzu kendinizden önce düşüneceksiniz.

15. Yardıma ihtiyacınız olacak
Her şeyle birden başa çıkamamanız normal. Eşinizle bir ekip olduğunuzu en iyi anlayacağınız zamanlar çocuğunuzu dünyaya getirdiğiniz zaman olacaktır.Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön