Devletin çocuk kanalı reklamsız olmalı

Damla Çeliktaban devlete ait çocuk kanallarında yayınlanan reklamlar hakkında yazdı...

Devletin çocuk kanalı reklamsız olmalı

Televizyonu hiç sevmiyorum. Yazılarımda zaman zaman belirttiğim gibi ekran karşısında geçirilen zamanın çocuklar için ne kadar zararlı olduğunu, özellikle de denetimsiz içeriğin sünger beyinlere girmesiyle ne gibi sıkıntılara yol açacağını anlatıp duruyorum… Bizim evde TV izlenecekse bizim seçtiğimiz DVD’ler izleniyor. Yayın yapan onlarca çocuk kanalından hiçbirinin içeriğini beğenmiyorum. Bu titizliğime rağmen Uzay bazen TV yayınlarına ve reklamlara maruz kalabiliyor. Ben 4 yaşındaki oğluma reklamın inanılmaması gereken, bize bir şeyleri satmak için özellikle yapılan bir yayın olduğunu anlattım. Lakin bu benim anlatmamla çözülecek bir konu değil…

 

Benim gibi reklamların çocukları hedef alan kanallarda yayınlanmasından rahatsız olan bir anne ve eğitimci olan Seyhun Öğüt, Change.org’da TRT Çocuk kanalının reklam yayınlamaması için bir imza kampanyası başlattı. Şu ana kadar 2611 kişi tarafından desteklenen kampanya; Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TRT ve RTÜK’ün konuya müdahale etmesini talep ediyor.

 

Seyhun Öğüt, “Ben bir ebeveyn ve eğitimci olarak çocuğumun reklamlara maruz kalmasını istemiyorum. Mecburen, içeriğinde reklam olmayan yabancı çocuk kanallarına yöneliyorum. TRT Çocuk kanalında bizim Türk aile yapısını yansıtan çizgi film ve dizileri de izlemesini isterim ama reklamlar yüzünden izletemiyorum. Çocuğumun daha hiç alışmadığı, adını tadını bilmediği ürünleri reklamlarda görüp istemesini, özenmesini doğru bulmuyorum. Benim vergilerimle işleyen ve topluma karşı sorumlulukları olan TRT’nin en azından çocuk kanalının reklamsız olması gerektiğini düşünüyorum. Günümüzde uzmanlar reklamların çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olduğu konusunda hemfikir. Ancak çocuklara yönelik yayın yapan ve devlete bağlı olduğu için sadece ‘eğlence’ değil sorumlulukları arasında ‘eğitici, öğretici, kültür düzeyini geliştirici’ programlar yapmak olan TRT Çocuk kanalında reklam sayısı oldukça fazla. Üstelik bu reklamların çoğunluğunu sağlıksız abur cubur reklamları ve tüketimi fişekleyen oyuncak reklamları oluşturuyor” diyor.

 

Dünyada da birçok örneği olan reklamsız çocuk kanalları, çocukların erken yaşta tüketim toplumunun bir parçası olmaması için pedagoglar tarafından da desteklenen önemli bir konu. Bununla beraber Öğüt, obeziteye savaş açan bir devlet politikası kapsamında ilk önce TRT Çocuk gibi bir devlet kanalında çocuklarımızı sağlıksız beslenmeye özendirici reklamlar olmaması gerektiğini savunuyor. Öğüt’ün Change.org’da yürüttüğü kampanyaya bu linkten siz de imzanızla destek olabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön