Çocuğunuzu hastalıklara karşı koruyun!

Çoğunuzun grip ya da nezle olmasına engel olamayabilirsiniz ama, onların kış aylarından en az şekilde etkilenmelerini sağlamak elinizde.

Çocuğunuzu hastalıklara karşı koruyun!

Çoğunuzun grip ya da nezle olmasına engel olamayabilirsiniz ama, onların kış aylarından en az şekilde etkilenmelerini sağlamak elinizde.

 

İşte size çocuğunuzun grip olma riskini azaltacak ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayacak öneriler:

 

Çocuğunuzun hassas cildini koruyun

Özellikle burun, dudaklar ve ağız çevresi, nezlenin ya da kuru havanın etkisi ile yara olabilir. Çocuğunuzu mümkün olduğunca dışarıdan uzak tutun. Yüzünü ve dudaklarını, zararlı kimyasal maddeler içermeyen kremlerle nemlendirin.

 

Evinizin nem oranını ve ısısını doğru ayarlayın

Özellikle, yüksek ısıda yanan kaloriferler, evdeki havanın kurumasına neden olur. Kuru hava, çocuğunuzun zaten hassas olan solunum yolunu kurutarak, vücudun doğal savunma mekanizmasının zayıflamasına yol açar. Bu nedenle, evde ki havanın aşırı derecede kurumamasına ve sıcak olmamasına özen gösterin.

 

Çocuğunuzun özellikle ellerini, ayaklarını ve başını soğuktan koruyun

Dışarı çıkarken ve evde çocuğunuzun el ve ayaklarının sıcak olduğundan ve özellikle çok soğuk havalarda dışarı çıkarken, başının iyice örtüldüğünden emin olun.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirin

C vitamini ve antioksidanlar açısından zengin meyve ve sebzelerle çocuğunuzu beslemek ve omega-3 takviyesi yapmak, çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

 

Günlük banyo

Çocuğunuza hergün banyo yaptırmak cildinin nemini korumasına yardımcı olur. Yalnız, sabun maddesi içermeyen şampuan ve duş jeli kullanmalısınız. Kullandığınız malzemelerin alkol ve koku içermemesine özen gösterin. Bu tür kimyasallar maddeler çocuğunuzun cildinin kurumasına, hatta egzamaya neden olabilir. Banyodan çıkar çıkmaz, cildi hala nemliyken, tüm vücuduna doğal bir krem sürerek nemli kalmasını sağlayın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön