6 maddede çocuğunuz kendi kıyafetini seçmesine izin verin!

Çocuğunuzun büyümesine, kendi kararlarını vermesine, kıyafet seçimi ile başlayabilirsiniz...

6 maddede çocuğunuz kendi kıyafetini seçmesine izin verin!

Çocuğunuz sabahları giyinirken sizinle inatlaşıyor mu? Bu davranışın sabahlarınızı zehir etmesine izin vermeyin. Eğer çocuğunuz giyimi hakkında aniden fikir belirtmeye başladıysa tebrikler...

Bu durum büyümeye başladığının işaretidir. Okul öncesi çocuklarda, kendi bağımsızlığını ilan etme ve sınırları test etme eğilimi olur.

Seçenek sunun!
Genellikle 3–4 yaş arası çocuklar, diktatör olmak ister ve ellerinden gelen her konuda kontrolü ele geçirmeye çalışırlar. Mümkün olduğu konularda ipleri onlara vermeye çalışın. Sizin için çok önemli olmayan konuların seçimlerini çocuklarınıza bırakın. Mavi kazağını mı yoksa kırmızı kazağını mı giymek istersin, tarzı yaklaşımlar sizinle inatlaşmasını önleyecektir.

Zevk geliştirmesine izin verin!
Yünden nefret mi ediyorsunuz? Dar kıyafetlere dayanamıyor musunuz? Çocuğunuzun da kendine özgü zevkleri olması son derece mümkün. Aşırıya kaçmadan, seçimleri konusunda esnek olmaya çalışın. Kendi düşüncelerine saygı duyduğunuzu hissedecektir.

Uygulama için zaman ayırın!
3 yaşına gelmiş çocuklar genellikle elbiselerini giyebilecek durumdadır. Aslında çocuklar kendi başlarına giyinmeye bayılır. Kendilerine güveni gelişir ve kendi kendilerine yettiklerini hisseder. Aceleniz olmadığı zamanlarda, ne kadar uzun sürse de çocuğunuzun kendi kıyafetlerini kendisinin giymesine izin verin.

Yarış oyunu oynayın!
Okul öncesi çocuklar, sabahları sizin kadar aceleci olmak zorunda değillerdir. Bu nedenle giyinme işini oyuna çevirin. “Gözlerimi kapatacağım, bakalım ne kadar sürede giyinmiş olacaksın,” gibi oyunlar işe yarayacaktır. Ya da saatin alarmını kurun ve on dakika içinde hazır olursa, yarışı kazandığını söyleyip küçük bir çikolatayla ödüllendirin.

Önceden plan yapın!
Çocuklar, bu yaşlarda fotoğraflarına bakmaya bayılır. Bu durumu bir avantaja çevirin ve sabah aktivitelerinin fotoğrafını çekin. Böylece ona, uyanmasını, giyinmesini, dişlerini fırçalamasını ve kahvaltı yapışını gösterebilirsiniz. Bu fotoğrafları odasına asın böylece her sabah gözünün önünde olur.

Üşümesine izin verin!
Çocuğunuz muhtemelen paltosunun içinde üşümüyordur bu nedenle bir kat daha giydirmenize gerek yok. Ancak sokağa çıktığında farklı hissedecektir. Eğer dondurucu soğuk yoksa üzerine gitmeyin ancak beresini ve atkısını yanınızda bulundurun. Muhtemelen kendisi üşüyeceğinden sizden isteyecektir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön