3G’li oyun ablaları...

Yanında oyuncak çantası ve 3G kamera sistemi olan üniformalı oyun ablaları...

Çocuklarınız için 3G kameralı oyun ablaları...

Haftaya çok güzel bir konser var ama çocuğu kime bırakacağız?” Küçük çocuğu olan çiftler bu tür soruları sık sık sorar. Yeni neslin büyük ölçüde emanet edildiği bakıcı ya da anneanneler de bütün gün yorulmuş, bunalmıştır... Hanzade Teke ve Zeynep Boyner buradan bir fikir geliştirmiş ve işe dönüştürmüşler. Üniformalı ve yanında oyuncak çantası olan oyun ablalarıyla, hangi saatte nasıl bir bakıcıya ihtiyacınız varsa gönderiyorlar. Bunu bir gün için de isteyebilirsiniz, yıl boyunca çocuğunuzu okuldan karşılayacak birini de talep edebilirsiniz.

Şirketlerine de Nunu adını vermişler. Böyle anlatınca ikisinin de anne olduğunu düşündünüz değil mi? Ama değil. Girişimin altından böyle bir hikâye çıkmadı. İkisinin de çocuğu yok. Zeynep Boyner yeni evli, Hanzade Teke bekâr. Onları bu ortaklığa itense Teke’nin 4 yaşında bir oğlu olan ablasının yaşadıkları. Boyner de 10 yıl önce Amerika’da öğrenciyken harçlığını çıkarmak için çocuk bakıcılığı yapmış... Yıllardır büyük bir ihracat firmasında çalışan Teke ve BKM’de konser organizasyonları yapan, Madonna gibi starları Türkiye’ye getiren Boyner 5 yıldır komşu, 4 Nisan’dan bu yana da ortak.

Başörtülü oyun ablası da var! 
Türkiye’de daha önce uygulanmayan böyle bir sistem için önce, çocuk gelişimi bölümü bulunan İstanbul’daki üniversitelerin kapısını çalmışlar. Pedagogları Elif Koca’nın eğitim vereceği 22 kişilik ekiplerini kurmak zor olmamış. Ekibin içinde akşam çalışabilecek “oyun ablası” da var, sabah çok erken saate çalışabilecek olan da, başörtülü de. “Babasını çok göremeyen çocuklar için oyun abisi de istenebiliyor” diyor Teke. “Oyun abisi konusunda çok titiz olduğumuz için şimdilik bir erkek elemanımız var.”

Pedagog karar veriyor!
“Tanımadığım bakıcıya nasıl güveneyim” diyenler için oyun ablası çantasında kamera da getiriyor. Evinde kamera sistemi olmayanlar bile bu 3G sistemli kameralarla oyun ablasının çocukla nasıl ilgilendiğini izleyebiliyor. Boyner “Oyun ablaları yarım saatte bir çocukların durumuyla ilgili annebabaya bilgi mesajı da atmak zorunda” diyor. Hangi çocukla ne oyun oynanacağına pedagog Elif Koca karar veriyor.

Ücretin yarısı bakıcıya!
Bakıcıların saati 50 TL ancak uzun süreli hizmetlerde ücrette bir ayarlama yapılıyor. Alınan ücretin yarısını öğrencilere verdiklerini söylüyor Teke. Boyner ise “Ben nasıl Amerika’da okurken 3 saat çocuk bakarak harçlığımı kazanabildiysem, buradaki öğrenciler de bunu yapabilsin istedim. 50 liralık saat ücretinin yarısını onlara veriyoruz” diyor. Nişantaşı Meslek Yüksekokulu’nda eğitim alan Buket Torlaklı “Tam zamanlı bir işte çalışarak belki bir haftada kazanacağım parayı 1 ya da 2 gün çalışarak kazanabiliyorum.” O da bu işte çalışmaktan memnun.

Turistlere hizmet veriyorlar!
Üniformalı dadıların hizmet verdiği alanlardan biri de oteller. İstanbul’a çoluk çocuk gelip geceleri otelde çakılı kalmak istemeyen anne-babalar onlardan yardım alabiliyor. Geçen hafta İstanbul’a konferans için gelen bir anne 11 yaşındaki oğlu için 4 günlük bir şehir turu istemiş. Zeynep Boyner, doğum günleri ve aile toplantıları gibi organizasyonlarda çocuklarına eğitici oyunlar oynatmak isteyen ailelerin de oyun ablası istediğini söylüyor.

Hazırlayan: Aysun Öz Kaşi

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön