Bu yiyecekleri çocuklara yedirmemeli

Sağlıklı beslenme her yaşta önemli, ama söz konusu çocuk ise vereceğimiz besine iki hatta üç kere dikkat etmeliyiz.

Bu yiyecekleri çocuklara yedirmemeli

Sağlıklı beslenme her yaşta önemli, ama söz konusu çocuk ise vereceğimiz besine iki hatta üç kere dikkat etmeliyiz. Çocuk yaşta alınan zararlı besin içerikleri ilerleyen yaşlarda bedende geri dönülmesi zor tahribatlara yol açabiliyor.

 

Hazır yemek ve çorbalar

Raf ömrünü uzatmak için katılan maddeler sadece bebekler için değil, bizler için de zararlı.

 

Fast-Food

Her ne kadar ardık trans yağ kullanım oranı azalsa da yüksek derecede kızartılan patates, tavuk yada kırmızı et çocuk için çok zararlı.

 

Hazır Salam, sosis ve sucuk

Lezzet ve dayanıklılık katmak için katılan maddeler birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Özellikle bunların içine katılan sodyum nitrit ve glutamat maddelerinin beyin ve sinir sistemine verdiği zararın yanında birçok kansere de sebep olduğu biliniyor.

 

Kimyasal boyalar

Gıdaları renklendirmek için katılan boyalar kanser başta olmak üzere birçok hastalığa sebep olabiliyor. Bu sebeple çocuğunuza aşırı miktarda renkli şekerler, şeker hamurlu kek ya da kurabiyeler yedirirken bunların diş çürüklerinin yanında hastalıklara da sebep olabileceğini unutmayın.

 

Yüksek oranlı yağ içeren yiyecekler

İçerisinde yüksek oranda yağ içeren yiyecekler kalp ve damar hastalıklarına sebep oluyor. Bu sebeple patates kızartması, cips ve krem peynir gibi gıdaları çocuğunuza verirken bir kez daha düşünmekte yarar var.

 

Çiğ yumurta içeren yiyecekler

Çiğ yumurta içinde bulunabilecek bazı mikroplar sebebiyle hastalıklara neden olabilir. Bu sebeple direk çiğ yumurta tüketmek ya da çiğ yumurta içeren mayonez, tiramisu gibi yiyecekleri çocukların tüketmesi zararlı olabilir.

 

Yukarıdaki birçok yiyeceğin alternatifi var. Et suyundan yapılmış lezzetli bir çorba, ev yapımı sucuk ya da fırınlanmış patates yedirmek varken niçin ufaklıklara bunları yedirelim ki?

 

Hazırlayan: Cesur Doruk

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön