Bebek oto koltuğu seçerken dikkat etmeniz gereken 10 adım!

Öncelikle belirtelim burada işlediğimiz 9 kilo ve sonrası çocukların kullanımına uygun oto koltukları, taşınabilir ve arabaya monte edilebilir puset koltukları değil.

Bebek oto koltuğu seçerken dikkat etmeniz gereken 10 adım!

Öncelikle belirtelim burada işlediğimiz 9 kilo ve sonrası çocukların kullanımına uygun oto koltukları, taşınabilir ve arabaya monte edilebilir puset koltukları değil.

 

1- Öncelikle bebeğinizin yaşına ve kilosuna uygun koltuğu belirleyin. 3 farklı koltuk tipi var uluslararası standartlarda; Gr1 Oto Koltuğu (9–18 kg.) Gr2–3 Oto Koltuğu (15–36 kg.) Gr1–2–3 Oto Koltuğu (9–36 kg.) 

 

2- Oto koltuğu Avrupa standartları çarpışma testlerinden geçmiş olmalı ve bunun logosu koltuğun herhangi bir yerinde görünmeli.( ECE R44 gibi)

 

3- Fiber içinde darbe emici yan korumaların olması, olası bir kaza durumunda bebeğinizi korur.

 

4- İç kaplama terletmeyecek bir malzemeden olmalı hatta ekstra hava sirkülasyon sistemi bebeğin terlemesini önlüyor.

 

5- Beş noktadan emniyet kemeri mutlaka olmalı.

 

6- Ekstra boyun korumalığı olmasına dikkat edilmelidir.

 

7- İstenildiğinde çıkartılıp yıkanabilen alev almaz kumaşı bulunması tercih edilmeli.

 

8- Tek hareketle oturma ve uzanma konumu ayarı bulunması önemli.

 

9- Mutlaka aracınızın sabit emniyet kemerleri ile araca bağlanmalı bir model olmalı.

 

10- Kullanmadan hatta mümkünse satın almadan önce mutlaka kullanma kılavuzu dikkatlice okunmalı.

 

Bu arada artık trafik cezası kesilecek uygun koşullarda taşımıyor iseniz bebeğinizi arabanızda. 

 

Karayolları trafik yönetmeliğinde ilgili maddeler şunlardır; ” M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda 150 cm’den kısa ve 36 kg’ın altındaki çocukların taşınması sırasında çocukların ağırlığına uygun bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (1) sayılı cetvelde yer alan çocuk bağlama sistemlerinin kullanılması zorunludur. Ancak, 135 cm’den uzun çocuklar çocuk bağlama sistemleri yerine ön koltukta oturmamak şartıyla diğer koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabilirler. Çocuk bağlama sistemleri olmayan M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda üç yaşın altındaki çocuklar taşınamazlar. Çocukların taksilerde seyahatleri sırasında, çocuk bağlama sistemleri kullanmaları, yok ise arka koltukta oturmaları zorunludur. Çocuklar, araçta hava yastığı devre dışı bırakılmadan, ön hava yastığı ile korunan bir yolcu koltuğunda yüzü geriye dönük çocuk bağlama sistemi kullanılarak taşınamazlar. M2 ve M3 sınıfı araçlarda seyahat eden üç ve üzeri yaştaki çocukların, emniyet kemeri ya da çocuk bağlama sistemleri kullanması zorunludur. M2 ve M3 sınıfında seyahat eden yolcular koltuklarına oturduklarında ve araç hareket ettiğinde, emniyet kemerlerini bağlamaları konusunda aşağıdaki yollardan herhangi biri ile uyarılmak zorundadır:

a) Sürücü tarafından,

b) Muavin veya grup lideri olarak tayin edilen görevli tarafından,

c) Görsel-işitsel vasıtalarla,

ç) Belirlenen ve her oturma pozisyonunda görülebilen işaret veya bu Yönetmeliğin ekindeki (Ek:41)’de gösterilen sembollerle.

Çocuk bağlama sistemleri kullanma zorunluluğu, bu ve ilgili yönetmelikler gereği emniyet kemeri veya isofix sistemi bulundurma zorunluluğu olmayan araçlarda aranmaz. Bu araçlarda çocukların arka koltuklarda taşınması zorunludur.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
14
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  06 Nisan 2016 Çarşamba 13:55

  merhaba o kadar çok marka ve o kadar çok oto koltuğu tavsiyesi var ki aklım karıştı. 3 alman markası römer, cybex, kiddy arasında gidip geliyorum. kiddy ve cybex in çarpışma test sonuçları çok iyi ama öndeki güvenlik yastığı soru işareti, römer çok iyi ama beğendiğim xtensafix modeli adac testini geçememiş bu beni şok etti. tavsiye bakarken yukarıda mutlaka 5 nokta emniyet sistemi olmalı yazılmış ama güvenlik yastıklı oto koltuklarının adac testleri çok iyi görünüyor. güvenlik yastıklı oto koltuğu kullanan anneler yorum yazabilirse çok sevinirim. kafamı iyice karıştırdığınız için teşekkürler.

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön