Çocuklar neden okuldan nefret ederler?

Her yaş grubundan çocuk, okul hayatının en az bir döneminde bu problemle karşılaşıyor. Bu sorunun çözümü ise öncelikle ebeveynlerin çocukların okuldan nefret etme nedenlerini iyice analiz etmesinden geçiyor.

Çocuklar neden okuldan nefret ederler?

Birçok aile, çocuğundan “Okuldan nefret ediyorum.” cümlesini duymaya oldukça alışık. Ve pek çoğu bu cümleyi sarf eden çocuğunu okula gitmeye nasıl ikna edeceği konusunda endişeli. Her yaş grubundan çocuk, okul hayatının en az bir döneminde bu problemle karşılaşıyor. Bu sorunun çözümü ise öncelikle ebeveynlerin çocukların okuldan nefret etme nedenlerini iyice analiz etmesinden geçiyor. Yoksa bu sorun çocukta büyük mental ve fiziksel problemler oluşturabiliyor. İşte çocuğunuzun okuldan nefret etmesinin başlıca nedenleri:

Ders programı


Çocukların okuldan nefret etmesindeki en büyük etkenlerden biri ders programları. Eski müfredatlar, ezberci eğitim, sıkıcı dersler, çocuğu okuldan uzaklaştırıyor. Çocuklar okulda çok fazla şey öğrenmek zorundalar ve bunun için daha çok gençler. Öğrenmeye çalıştıkları dersin mantığını kavramak için çok az zamanları var ve bu onları dersleri ezberlemeye mecbur bırakıyor. Aslında eğlenerek öğrenmesi gereken çocuklar için ders, bir işkence haline geliyor.

Not sistemi


Her çocuk aynı kapasiteye sahip değil. Ceza ve ödülün sadece nota bağlı olduğu sistemde, öğrenci kendini büyük bir baskı altında hissediyor. Çocuklar, yüksek not alan öğrencilerin, çevre tarafından daha çok sevildiğini düşünmeye başlıyor. Ve bu, öğrencide bir kompleks haline gelip, okula olan nefretinin her geçen gün artmasına sebep oluyor.


Kısıtlamalar


Okuldaki kısıtlamalar da okul nefretinde büyük rol oynuyor. Çocuklar hayal gücü yüksek ve hiperaktif varlıklardır. Okulda uyulması gereken kurallar yüzünden yaratıcılıklarını kaybediyorlar. O an yapmak istedikleri şeyi sırf kurallar yüzünden yapamamak veya yaptıkları zaman ceza almak onları oldukça üzüyor ev okul konusundaki kötü izlenimlerini kat ve kat artırıyor.


Algılama kabiliyeti problemleri


Bazı öğrenciler diğerlerinden farklıdır. Sınıfta ne olup bittiğini tam olarak takip edemezler. Bunun sebepleri el-göz koordinasyon bozukluğu, konsantrasyon eksikliği ya da geç algılma  problemleri olabilir. Diğer çocuklarla yarışamamak, bu tarz çocukların okuldan soğumasına sebep olur.

Asosyallik


Az sayıda da olsa kalabalıktan korkan bazı çocuklar var. Diğer çocuklarla kaynaşamayan, kolay kolay arkadaş edinemeyen, insanlardan kaçan çocuklar. Bu tarz çocuklar için okul korkulu bir rüya.

Öğretmenin rolü


Bir çocuk okul döneminde ailesinden çok öğretmenini görüyor. Öğretmenini sevmeyen bir çocuğun okulu sevmesi imkansız. Öğretmenlere burada büyük bir sorumluluk düşüyor. Her bir çocukla ayrı ayrı ilgilenmesi, problemlere farklı çözümler üretmesi ve hiçbir çocuğu kaybetmemesi gerekiyor.

Kabadayılar

 

Bazı çocuklar okul ortamında nasıl davranacağını bilmiyorlar. Daha agresif ve cüsse olarak daha iri olan bu çocuklar, sınıf arkadaşlarına eziyet ederek eğleniyorlar. Bir süre buna katlanan ezilen öğrenci, bu durumun bir türlü düzelmemesiyle korkuya kapılıyor ve okula gelmek istemiyor.Küçük yaşlarda başlayan okul nefreti, ileriki yaşlarda çok daha vahim boyutlara ulaşabiliyor. Bu durumların temel sebepleri çocukların ailelerinden kaynaklanıyor. Ebeveynlerin bu durumları iyi analiz ederek, öğretmenle işbirliği içinde, çocuğa bir arkadaş gibi yaklaşıp konuşarak bu sorunları çözmesi gerekiyor. Çocuklara okulun yararlı ve iyi yönlerini anlatıp, onlara okula severek gitmesi yönünde tavsiyelerde bulunarak bu sorunların üstünden gelinebilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
14
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  17 Temmuz 2017 Pazartesi 00:47

  okuludan nefret ederdim ama okulu sevmeye geçen yıl başladım 6. sınıftaki bilişim öğretmenim sayesnde hepsi bana eğlenerek öğrenmeyi öğretti benim odaklanamama sorunum var o yüzden tedavi görememi söyldi ve aile teşvik etti artık bir sıkıntım yok teşekküürler hocam :)

  Cevapla
 •  
  19 Şubat 2017 Pazar 17:32

  okulun allah belasını versin

  Cevapla
 •  
  09 Mart 2018 Cuma 15:13

  dogru söylüyorsun

 •  
  07 Aralık 2016 Çarşamba 20:47

  valla ben eskiden okulu sevmiyordum o yüzden babam beni azarlıyordı.ama sevmiş taklidi yaparak artık beni azarlamyor

  Cevapla
 •  
  21 Eylül 2016 Çarşamba 21:10

  ortaokullda okuyorum 3 tane öğretmenden beni 1 tanesi çok korkutuyo ödevi yapamassak ya da yapmassak 20 kere upuzun satır yazdırıyo şakamı bu!

  Cevapla
 •  
  15 Haziran 2016 Çarşamba 22:41

  Şu an ben üniversitede okuyorum ama 1. sınıf tan her okuldan nefret ederim.Bide benim ilkokul hocam ülkücü olduğu için her gün dayak yerdik tek suçum doğudan gelip buralarda okumak mıydı? Sırf bu yüzden küçük yaşlarda ki bu çocuklara böyle davranılması çocuğu kötü iş yapma dışında nereye sürükler

  Cevapla
 •  
  10 Mayıs 2017 Çarşamba 16:52

  bir turk olarak onun yerine ozur dilerim kardesim. cok yanlis yapmis

 •  
  03 Mayıs 2016 Salı 09:28

  okulda en nefret aldıgım sey ögretmenlerin bizi dövmeleri bir kere beni dövdü hocayla kavga yaptım amk cocukları

  Cevapla
 •  
  25 Nisan 2016 Pazartesi 07:56

  yani öğretmenden nefret eden bir çocuk neden okulu sevsin ki işte onun aynısı bizim öğretmende var hep bizi azarlar ve hep bize boş yere bağırır

  Cevapla
 •  
  15 Mart 2016 Salı 17:12

  ya ayen çok iyi bir açıklama!!!!!!!! :-)

  Cevapla
 •  
  29 Aralık 2015 Salı 17:38

  Okullar cidden sıkıcı sosyal cevrem yok denecek kadar az henüz 13 yaşındayım ve izafiyet teorisini yalayıp yutmuş durumdayım lakin ortaokuldayken ve eğitim sistemi bu denli berbatken ne ise yarar ki

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön