Ağustos böceğini seviyoruz!

Ağustos böceği masalında hep ağustos böceğinin yanlış yaptığı konuşulur. Ama yazın karıncalar da çocuklarımızı ısırıp kocaman kaşıntılı kızarıklıklara neden olur! Konumuz böcek ısırıkları.

Ağustos böceğini seviyoruz!

Yazın elbette yalnızca karıncalar değil birçok böcek çeşidi çocuklarımızın ipeksi ince ciltlerini karın doyuracak birer tarla olarak görür. Hatırlarım, çocukken sabah yataktan kalkınca bazen gözlerimi açmaya çalışıp da şişlik nedeniyle açamazdım. Sinirden çatladığımı, ayak tabanımı bir ısırık nedeniyle kaşırken kendimi gıdıkladığımı ve attığım her adımda çıldırtan bir kaşınma ihtiyacı duyduğumu da anımsıyorum. İşte, bizim de çocuklarımız bunları yaşamasınlar diye böcek ısırıklarında önlem ve tedaviyi sizlerle paylaşmak istedim.

Alabileceğiniz önlemler
1. Pencere telleri taktırarak evinize sineklerin girmesini engelleyebilirsiniz.


2. Cibinlik kullanılabilir. Özellikle 2 aydan küçük bebeklere herhangi bir sinek kovar sprey kullanılmadığından dolayı bu çözüm çok uygun.


3. Çocuğunuza hafif ve uzun kollu giysiler giydirin.


4. Kırmızı, sarı, turuncu gibi giysiler özellikle arı cinsi böcekleri kendine mıknatıs gibi çeker, dolayısıyla bu renklerden kaçının.


5. Kokulu sabun, şampuan, cilt kremleri çiçekler gibi böcekleri kendine çeker, bu nedenle kokusuz ürünler kullanın.


6. Fişe takılan ısıtıcılı sinek kovar tabletler ve sıvılar kullanabilirsiniz.


7. Okaliptus özlü böcek kovar spreyler.

“Bahçede kullanılan böcek yakan ışıklar, böcek kovan kokulu bilezikler, ultrasonik böcek kovarlar, sarımsak veya B1 vitamini miniğinizi sokmalarını engellemez!”

2 aylıktan itibaren güvenle kullanılabilir. Etki süresi genelde iki saati geçmediğinden bundan daha sık aralıklarla uygulanmalı.

Bir de sprey şeklinde, belirli yüzdelerde DEET içeren spreyler vardır. Bunlar kesinlikle 2 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalı. Daha büyüklerde de % 10’dan daha fazla DEET içeren spreyler kullanmayın.

Kaşıntıyı azaltmak için
Tüm bu önlemlere rağmen yine de böcekler çocuğunuza ulaşabilir ve onlara “öpücük” kondurabilirler. Bu durumda çocuğunuzun cildinde gelişecek kızarıklık ve kaşıntı için şu çarelere başvurabilirsiniz:

1 Karbonatı su ile karıştırıp bir macun yapın. Bu macunu ısırığın üstüne sürün.
2 Isırığın üstüne buz koyun.
3 Ayrıca antihistaminik veya kortikosteroid içeren krem sürebilirsiniz. Çok kaşıdığındaysa sulu yara gelişebilir ve mikrop kapabilir.

 

Bu durumda şunları sırasıyla yapın:
1. Yarayı sabunlu suyla yıkayın.


2. 10 dakika boyunca sıcak su ile ıslatılmış havluyla sıcak pansuman yapın.


3. Üzerine oksijenli su akıtın ve iki dakika üzerinde kalsın. Ardından temiz suyla yıkayın.


4. İyotlu bir solüsyon sürün ve iki dakika boyunca üzerinde kurusun. Bundan sonra iyotlu solüsyonu temiz duru su ile yıkayıp uzaklaştırın.


5. Son olarak antibiyotikli merhemi tarifine göre sürün.


6. Yara bir iki günde iyileşmeye başlamazsa veya çocuğunuzun ateşi çıkarsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Doktora ne zaman götürmeliyiz?
Çoğu böcek ısırıkları kızarıklık ve kaşıntıya neden olur ve birkaç haftada kendiliğinden iyileşir. Ancak bazen çocuklarımızın cildi yaklaşık 10 cm.’lik alanlara kadar şişebilir ve haftalar boyu iz bırakabilir. Hatta bazen arı sokmaları hayati tehlike yaratan vücutta aşırı tepkilere yol açabilir.

 

Bunların belirtileri şunlardır:
1. Yüzde veya dilde şişme.
2. Nefes alamama.
3. Bilinç kaybı.

Bu durumun oluştuğuna dair bir şüpheniz varsa acilen ambulans çağırın veya çocuğunuzu en yakın acil servise götürün. Ulaşana kadar sırt üstü yatırın ve ayaklarını başından daha yüksek seviyeye kaldırın. Özellikle boyun çevresindeki giysilerini açın ve rahatlatın.

Kene ısırıkları
Kene ısırıkları son yıllarda ülkemizde sık yaşanır hale geldi. Kene ısırığı şüpheniz varsa kendi başınıza çıkartmanızı tavsiye etmem. Üzerine herhangi bir şey sürmeden en yakın acil servise gidip göstermenizi öneririm. Merak etmeyin, oradaki sağlık ekipleri bu istenmeyen misafiri dikkatlice ve usulüne uygun çıkaracaktır.

Ağustos böceği her ne kadar yazın müziğini çalıp şarkılar söylese de, çocuklarımızı ısırmadığından dolayı kendisine buradan teşekkür ederim.

Çocuk Sağlığı ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı
Dr. Gökhan Mamur

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön