Ana rahminde spina bifida ameliyatı

24 haftalık hamile olan Amerikalı kadının bebeği, rahmi dışarı çıkarılarak ameliyat edildi. Gebelik şu an sorunsuz bir şekilde devam ediyor.

Anne karnındaki bebek ameliyat edildi!

Ayrık ya da açık omurga hastalığı olarak bilinen spina bifida, anne karnındayken tespit edilebilen bir rahatsızlık. Ancak doğumdan sonraki 48 saat içerisinde bebeğe yapılan müdahale sonrasında bile çeşitli nörolojik rahatsızlıklara neden olabiliyor.

 

Amerikalı doktorlar, spina bifida hastalığını daha bebek doğmadan önce iyileştirebilmenin yolları üzerinde 1990 yılından beri çeşitli çalışmalar yapıyordu. Nadiren gerçekleştirilen fetal cerrahi (anne karnındaki bebeğin ameliyat edilmesi) operasyonları da her zaman kesin sonuç vermemekle birlikte, doğumdan sonra yapılan müdahalelere oranla daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesini sağlıyordu.

 

 

24 haftalık hamileyken ameliyat oldu

28 yaşındaki Amerikalı Lexi Royer’in ilk bebeğine, hamileliğinin başında spina bifida teşhisi konuldu. Pediatri cerrahı olan Dr. William Whitehead ve Dr. Michael A. Belfort tarafından gerçekleştirilen ve 3 saat süren operasyonda, anne Royer’in karnına sezaryendekine benzer bir kesi açıldı, rahim tamamen dışarı çıkarıldı, 24 haftalık ve henüz sadece 900 gram ağırlığında olan fetüs, özel mikrocerrahi yöntemleri ile ameliyat edildi.

 

Devrim niteliğinde olduğu kabul edilen operasyonun başarılı geçtiğini ifade eden uzmanlar, bebeğin Ocak 2018’de doğmasını beklediklerini, o zamana kadar operasyonun kesin sonuçları hakkında açıklama yapmalarının mümkün olmadığını söylediler.

 

Şimdilik, Lexi Royer’in hamileliğinin beklendiği şekilde ilerlediği açıklandı.

 

Anne karnında ameliyat ilk değil

Fetal cerrahi üzerindeki çalışmalar, 90’lı yılların başından beri devam ediyor. Aynı ekibin daha önceki başarılı operasyonlarından biri 2012 yılında, yine ABD’deki ‘Teksas Çocuk Hastanesi’nde gerçekleştirilmişti. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen bebek, yeni operasyonlar için umut olmuştu.

 

 

Spina bifida nedir?

Ayrık omurga ya da açık omurga hastalığı olarak bilinen spina bifida hastalığı, omurilik sinirlerinin etkilenmesi sonucu birçok fiziksel işlevin yerine getirilememesi olarak etkilerini gösteren ve tedavisi de oldukça zor. Anne karnında gebeliğin 12. haftasından itibaren tespit edilebilen hastalığın folik asit eksikliğinden kaynaklanabileceği düşünülüyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  08 Kasım 2017 Çarşamba 18:39

  Benim oğlum 7 aylık ama dış cikarmadi neden

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön