Çocuğunuzun kilosu ileriki yaşamı için önemli

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Vahdet Görmez, çocuklarda obezitede erken yaşlara dikkat çekerek; çocukların 5 yaşına kadar sahip oldukları kilonun ileriki yaşamda önem taşıdığını söyledi.

5 yaşına kadar çocuğunuzun kilosuna dikkat edin

Obezitenin, dünyada ve Türkiye'de toplumsal bir sorun haline geldiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Vahdet Görmez, “Birçok gelişmiş ülkede olduğu gibi ülkemiz için de obezite ciddi bir sorun. Eğer çocuğun anne ve babasında kilo problemi varsa obez olma ihtimali daha yüksektir. Bu durum kalıtsal olabildiği gibi ailenin beslenme kültürü ve spor yapmamak gibi sebeplere de bağlı olabilir. Sadece fazla kalori almak değil, bu aldığımız kaloriyi tüketememek, geç saatlerde yemek yemek gibi sağlıksız beslenme alışkanlıkları da obezite ile ilişkili olabilir” dedi.


"Çok televizyon izleyip, az hareket eden çocuk obeziteye yatkındır"


Çocukların yanlış zamanda, yanlış yiyecekler tükettikleri için obez olduklarını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Vahdet Görmez, “Aldığınız kalori, tükettiğinizden fazla olursa obez olursunuz, dengeyi sağlamak gerekir. Az hareket eden, çok TV izleyen, bilgisayar oyunlarını çok oynayan çocuklar obeziteye daha yatkındır. Obez çocuklar, akran çevresinden dışlandığını düşünebilir veya bu durum gerçek de olabilir. Bu durumda çocuk dışarıya çıkmak istemeyebilir ve bu durum hareketsizliği ve dolayısıyla obeziteyi artırabilir. Çocuğun ailesindeki psikolojik sorunlar da çocuğun obez olmasını tetikleyebilir. Annesi depresyondaysa çocukla daha az ilgilenecektir. Çocuğunun 5 yaşına kadar sahip olduğu kilo, ileriki yaşları için bir gösterge olabilir” diye konuştu.


Depresyon obeziteyi, obezite de depresyonu besler”


“Obezite çocukların ruh sağlığını bozar. Obezitenin çocuklardaki depresyon riskini bir buçuk kat artırdığını ve kaygı bozuklukları oluşturabildiğini biliyoruz” diyen Yrd. Doç. Dr. Vahdet Görmez, “Depresyon obeziteyi, obezite de depresyonu besler. Obezite tedavisinde özgüven ve özsaygı restorasyonuçok önemlidir. Çocuk düzenli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermelidir. Bunun için diyetisyen desteği alınabilir. Diyetisyen desteği var ise sadece çocukla değil ailenin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Evde çocukları suçlayarak, alay ederek ve aşağılayarak değil, motivasyonunu artıracak şekilde yapıcı yaklaşılmalıdır. Beslenme kültürünü değiştirmek gerekiyorsa ailenin bütün olarak yeme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Obez çocuklar için alay edilme, zorbalığa maruz kalma riski çok fazladır, kendilerini ortamlara ait hissetmezler ve ortamların dışında tutarlar bu da çocuğun ruh sağlığını olumsuz etkiler" açıklamasında bulundu.

 

KAHVALTI ETMEYEN ÇOCUKLAR OBEZİTEYE DAHA YATKIN Damla Çeliktaban, Prof. Dr. Bena... ANTİBİYOTİK OBEZİTEYE YOL AÇABİLİR Gastroenteroloji Derneği tarafın...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön