Sporun çocuklar üzerindeki olumlu etkisi

Melis Öztürk, sporun çocuğun gelişimi üzerindeki etkisi hakkında bilgi verdi.

Sporun çocuklar üzerindeki olumlu etkisi

Çocukların eğitim hayatları boyunca her türlü derslerinde başarılı olunması gerektiğini düşünen ebeveynler çocukların dersleri kadar spor hayatlarını düşünmemektedirler. Ancak küçük yaştan itibaren düzenli spor yapan bir çocuk yaşıtlarına oranla daha aktif, sağlıklı ve başarılı olmaktadırlar. Denge Spor Okulu Kurucusu Melis Öztürk, Sporun çocuğun gelişimi üzerindeki etkisi hakkında bilgi verdi.

 

Spor çocuklar için hem fiziksel hem sosyal açıdan önemli

Çocuk için spor fiziksel gelişimin yanı sıra sosyal açıdan da önemli bir yer tutmaktadır. Çocuk spor yoluyla, çevresini tanımakta, iletişim kurmakta ve kendine olan güvenini artırmaktadır. Sağlıklı bir çocuk eğer yeterli seviyede hareket etmez ise psikomotor gelişmesi zarara uğrar ve buna bağlı olarak okulda ve sosyal hayatında başarı oranı düşer. Bu yüzden bir çocuk ne kadar erken yaşta spor ile tanışırsa onun için o kadar iyidir.


Vücut sağlığı için egzersiz şart!

Çocuğun sağlıklı büyüyebilmesi için spor yapması gerekmektedir. Çünkü gelişmekte olan çocukların vücudunun spora yani egzersize ihtiyaçları vardır. Yapılan araştırmalarda, okul çağındaki çocuklara düzenli spor yapma alışkanlığı kazandırıldığında çocuğun ileriki yaşlarda da bu alışkanlıkları devam ettiği görülmektedir.

 

Çocuk için en ideal spora başlama yaşı 3 ile 5 arası

Çocuğun spora ve düzenli egzersizlere, özellikle cimnastik gibi sporlara en erken başlama yaşı 3 yaştır. 5 yaş ise diğer sporlara başlamak için oldukça uygun bir dönemdir. Ancak bu dönemde çocuğun oyuna olan ilgisi üst seviyelerde olduğu için oyun ağırlığının daha çok olduğu spor faaliyetlerinin seçilmesi gerekmektedir. Çünkü bu dönemde çocuk çevresine uyum sağlamaya ve kendini tanımaya başlamaktadır. Çocuk düzenli spor yapmaya başladığında fiziksel ve sosyal açıdan gelişme, konsantrasyon ,özgüven oluşmakta ve kifoz ve skolyoz gibi omurga şekil bozuklukları daha az görülmektedir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  06 Nisan 2015 Pazartesi 16:47

  cok kötüüüüüüüü

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön