Televizyon izlerken bile yerinde duramayan çocuklar!

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtilerinin düzelmesinde ilaç tedavisi tek başına yeterli değil. Bu durumla baş edebilmek için çocuklara gerekli beceri ve stratejiler kazandırılmalı.

Televizyon izlerken bile yerinde duramayan çocuklar!

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB); kendini dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve dürtüsellikle gösteren, çocukluk çağında en sık görülen psikiyatrik bozukluklardan biridir. Bir kişide bu rahatsızlığın olduğunu söyleyebilmek için, bu belirtiler 7 yaşından önce başlamış olmalıdır. Ayrıca birden fazla ortamda görülüyor olması, sürekli olması ve kişinin günlük yaşamını etkileyecek boyutta olması gerekir. Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nden Çocuk Psikoloğu Uzm. Psk. Damla Alkan, çocuklarda “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu”’nu anlattı.

 

Dikkat eksikliği, dikkat süresinin ve yoğunluğunun, kişinin yaşına ve gelişim düzeyine göre olması gerekenden daha az olmasıdır. Bu şikayetle uzmanlara başvuran aileler genelde; “Söylediklerim bir kulağından girip diğerinden çıkıyor”, “Sanki aklı başka yerde, çok dalgın...”, “Bilgisayar başında saatlerce oturabiliyor ama ödev başında en çok 10 dakika...”,  “Çok sık eşya kaybediyor”,  “Dersi dinlemiyor, sürekli etrafı ile ilgili ya da hayal kuruyor”, “Başladığı işi bitiremiyor”, “Sınavlarda dikkatsizce hatalar yapıyor”, “Soruları sonuna kadar okumadan yanıtlıyor”, “Ödev başında ya da okuldaki tahtadan, yazıları geçirirken çok yavaş, 10 dakikalık işi 3-4 saatte bitirebiliyor.” gibi sözler sarf ediyorlar.

 

Aşırı hareketlilik (hiperaktivite) ise, bireyin yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayacak biçimde hareketli olmasıdır. Bu şikayetle psikiyatri polikliniğine başvuran ailelerin söyledikleri ise genellikle şöyle: “Uzun süre yerinde oturamıyor”, “Otururken eli ayağı kıpır kıpır”, “Televizyon izlerken bile hareket halinde”, “Çok konuşuyor”, “Uygunsuz ortamlarda uygunsuz sesler çıkarıyor”, “Motor takılmış gibi sürekli hareket halinde, yorulmak nedir bilmiyor”, “Uygun olmayan durumlarda sağa sola koşturuyor”...

 

Günümüzde ilaç tedavisi, DEHB belirtilerinin düzelmesinde çocuklarda yüzde 70-80 oranında etkili olurken; ilaçlar kişiye DEHB ile baş etmek için gerekli beceri ve stratejileri kazandırmadığından, tek başına yeterli olmuyor. Bu nedenle, çocuğun davranışlarını düzenlemeye, DEHB ile baş etmesi için gerekli beceri ve stratejileri kazanmasını sağlamaya yönelik uygulanan yaklaşımlar ve psikoterapiler çözümde çok daha etkili olmaktadır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön