Çocuktaki bacak ağrısını önemseyin

Kemik tümörleri, erişkinlerde gözle görülen şişlikler ya da beklenmedik bir anda kırılan kemiklerle kendilerini ele veriyor. Çocukluk çağı tümörleriyse genellikle büyüme ağrısıyla karıştırılıyor. Bu durum ihmale neden oluyor.

Çocuktaki bacak ağrısına dikkat!

İskelet sisteminin temel dokusunu; kemikler, eklemler, adaleler, bağ ve çevresindeki yağ ile damar ve sinir dokuları oluşturuyor. Dokuların her birinde gelişebilen tümörler iyi ve kötü huylu kansere ya da metastaza işaret edebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Eralp, “İskelet sistemi tümörlerinin en temel özelliği, vücudun başka organ ya da doku gruplarındaki tümörlere göre daha az görülmesidir” diye konuşuyor. Bu durum, hem doktorların tanı koyma becerilerini hem de standart tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini güçleştiriyor. 

 

Teşhis süreci gecikiyor

İskelet sistemi tümör tedavisi, teşhis aşamasında şüpheci bir yaklaşım gerektiriyor. Çünkü hasta şikâyetleri genelde eklem ya da uzuv ağrıları şeklinde oluyor. Bu tür ağrıların nedenlerinin; çoğunlukla spor yaralanmaları, romatizmal hastalıklar ve adale zorlanmaları olduğu belirtiliyor. Bu nedenle, iskelet sistemi tümörlerinin ilk akla gelen olasılıklar arasında bulunmadığının altı çiziliyor. Bu durum teşhisin gecikmesine ve tedavinin güçleşmesine neden oluyor. 

 

‘Kist’ kelimesi panik yaratıyor

 Çocukluk çağı kemik kistlerine, tehlikesi düşük olsa da daha sık rastlandığı ve sorunun aileleri paniğe sürüklediği belirtiliyor. Bu durum çoğu zaman düşme ve çarpma gibi travma sonrası yapılan röntgen incelemelerinde tesadüfen öğreniliyor. Prof. Dr. Levent Eralp, “Kist ya da tümör kelimesinin telaffuzu aile içinde büyük moral bozukluğu yaratıyor” diyor. Bu kistlerin büyük çoğunluğunun tedavi gerektirmeden kaybolacak ya da basit cerrahi girişimlerle iyileşecek oluşumlar olduğuna dikkat çeken Eralp, “Hem teşhis hem de tedavi aşamasında zaman kaybını ve gereksiz paniği önlemenin temel çaresi çocuğun röntgenlerinin değerlendirilmesi ve bunun tecrübeli bir ortopedi uzmanı tarafından yapılmasıdır” diye konuşuyor. 

 

5 santimden büyük tümörün riski fazla

5 santimetreden küçük, ağrısız ve hareketli kitleler daha az ürkütücü bulunurken; sert, ağrılı, hızlı büyüyen ve bulunduğu yere yapışan kitleler daha tehlikeli olabiliyor. Üzeri kızarık ve damarlanmış kitlelerde riskin daha büyük olduğu belirtiliyor. İyi huylu kemik tümörlerinde zayıflayan kemik bölgesi genellikle kemik bütünlüğü bozulmadan temizleniyor ve vücuttan alınan ya da sentetik dolgu maddeleriyle dolduruluyor. İyi huylu tümör, yumuşak doku, adale ya da yağ dokularının içindeyse; tekrarlamayı engelleyen uygun cerrahi tekniklerle fonksiyonları bozmayacak şekilde damarlara ve sinirlere zarar vermeden çıkarılıyor. Asıl zorluğu; kemik ve yumuşak doku kanseri olan sarkomlar oluşturuyor. Prof. Dr. Eralp, “Tedavide kanserli bölge komşu sağlıklı dokularla birlikte vücuttan alınıyor. Uygulama sırasında, uzuvların hareketini sağlayan kemik, eklem, damar, sinir ve adale gibi dokular da vücuttan çıkarılıyor” diyor. 

 

Ağrının süresi sinyal veriyor

İskelet sistemi tümörlerinin çocukluk çağında; çoğunlukla düşme, koşma ve çarpma gibi nedenlerle oluştuğu ve bunların 7-10 gün içinde basit ağrı kesicilerle ortadan kalkması gerektiği belirtiliyor. Ağrıların bu süre içinde geçmemesi, dinlenirken bile hissedilmesi ve şişlik bulunması halinde zaman kaybetmeden bir ortopedi uzmanına başvurulması öneriliyor. Prof. Dr. Levent Eralp, “Tanı aşamasında bulguların doğru değerlendirilmeyip ihmal edilmesi, yanlış tanı riskini artırıyor” diyor. Belli bir süreden sonra devam eden şikâyetleri; adale ağrısı ve düşme gibi nedenlere bağlayıp röntgen ya da ultrason gibi sabit görüntüleme yöntemlerine başvurmamak, kişiye yanlış tanı konulmasının önde gelen nedenleri arasında bulunuyor. Erişkinlerde ortaya çıkan kemik tümörleri kendilerini gözle görülüp elle hissedilebilen şişlikler şeklinde gösteriyor. Prof. Dr. Eralp, “Eğer bu tür şişlikler 5 santimetreden büyükse (veya kısa zaman içinde büyüdülerse), ağrılı ve sert bir yapı varsa; vakit kaybetmeden doktora danışılmalıdır” diye konuşuyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  10 Şubat 2016 Çarşamba 10:05

  Su cicegi bitiminde ates yaparmi

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön