Çocuklarda görülen “Rotavirüs” bu mevsimde artıyor!

Kış ayları, çocukların soğuk havalarda, erken saatlerde uyanarak okula gittikleri, kalabalık ortamlarda bulundukları dolayısıyla hastalıklara karşı daha korumasız oldukları aylardır.

Çocuklarda görülen “Rotavirüs” bu mevsimde artıyor!

Kış ayları, çocukların soğuk havalarda, erken saatlerde uyanarak okula gittikleri, kalabalık ortamlarda bulundukları dolayısıyla hastalıklara karşı daha korumasız oldukları aylardır. Bu dönemde sıklıkla görülen hastalıklardan biri olan  “Rotavirüs”, dünya üzerinde çocukların %80’inin 5 yaşına kadar geçirdiği bir hastalıktır; çocuk ölümlerinin de önde gelen nedenlerinden biridir. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Pınar Akyol, dikkat edilmesi gereken bu bulaşıcı hastalık hakkında bilgi verdi.


Hastalığın bulaşma riski yuvalarda alt değiştirmelerle artıyor
Hastalığın kuluçka döneminin iki günün altındadır. Genellikle önce ateş ve kusma sonra da ishalin görüldüğünü belirterek; özellikle bebeklerde hastalığın seyrinin daha ağır olduğunu vurguladı. “Rotavirus” ün çoğu zaman yiyeceklerle değil, insandan insana ya da enfekte yüzeylerde canlı kalarak insanlara bulaştığını bu nedenle örneğin yuvalarda alt değiştirmenin bulaşma riskini çok arttırdığı vurgulanarak; ” Hastalığın bulaşması hijyen, el yıkama ve izolasyon ile engellenebilir. Hasta çocuklar okula ya da yuvaya gitmemelidir. İshal bittikten sonra 3 gün daha dışkı yoluyla bulaşma olabileceği ve “Rotavirüs”e bağlı şikâyetler başlamadan bulaştırıcılığın başladığı unutulmamalıdır.”


Antibiyotikler “Rotavirüs” tedavisinde gereksizdir
Kesin tanının dışkı testi ile konduğunu söyleyerek hastalığın tedavisi hakkında şu bilgiler verildi: “Hastalığın kendine özgü bir tedavisi yoktur. Antibiyotikler tedavide gereksizdir hatta ishal ve kusmayı kötüleştirebilirler. Yapılması gereken şey kusmanın yoğun olduğu dönemde mideyi dinlendirdikten sonra ağızdan çok yavaş (5 dakikada bir tatlı kaşığı) sıvı vermektir. Sıvı kaybının çok olduğu dönemlerde verilmesi en uygun sıvı tuzlu şekerli karışımlardır. Bunlar çocuk tarafından alınmadığı takdirde pirinç suyu, meyve çayları, az yoğurtlu ayran verilebilir. Su ve tuz alımının dengesine özen göstermek gerekir. “Rotavirus” salgınları olduğunda sağlıklı çocuklara  probiyotik verilmesinin de hastalığı engelleyebildiği görülmüştür.”


“Rotavirüs” tedavisinde anne babalara tavsiyeler;

 • İyileşmeye büyük katkısı olan anne sütü kesinlikle kesilmemelidir.
 • İshalde sıkı diyetler önerilmemektedir ama yağlı ve şekerli yiyeceklerden bir miktar kaçınmak gerekir.
 • Diyetin çocuğun tolere ettiği şekilde geliştirilmesi önemlidir.
 • Anne babaların kilo kaybı ve iştahsızlıkla ilgili endişeleri olsa da bu süreçte önemli olan çocuğun yeterince sıvı almasıdır. Çocukların, kilo verseler bile hastalık sonrası süratle bu kiloların geri aldıkları unutulmamalıdır. Ayrıca çocuğu yemesi için zorlamak kusmaya neden olabilir.
 • Probiyotik kullanımının hastalığın süresini bir gün kadar kısalttığı ve şiddetini azalttığı  gözlenmiştir.
 • Sıvı kaybı olmadan hemen damar yolundan sıvı vermek gereksizdir ancak sıvı kaybı başladığı noktada ağızdan rehidratasyon tekniği (az az sık sık içirmek) etkisiz hale gelirse damar yolundan sıvı verilmesi gerekebilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön